Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracownika.
Kiedy pracownik może uchylić się od skutków porozumienia zmieniającego
Aktualizacja: 15.11.2010
Zawarcie porozumienia zmieniającego jest wygodnym dla pracodawcy sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia. Porozumienie wiąże obie strony i pracownik nie może swobodnie wycofać się z niego, chyba że – godząc się na nie – działał pod wpływem groźby. »
Urlop wychowawczy rodzica opiekującego się bliźniętami
Aktualizacja: 07.11.2010
Pracownicy opiekujący się bliźniętami nie mają z tego tytułu prawa do wydłużonego urlopu wychowawczego na podstawie przepisów prawa polskiego. Takie uprawnienie nie wynika też z prawa europejskiego. »
Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku
Aktualizacja: 09.11.2010
Jestem pracownicą banku X. Pracodawca wymaga ode mnie i innych pracowników posiadania w tym banku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które przelewa co miesiąc nasze wynagrodzenia. Czy pracodawca – bank może wymagać od nas takiego zachowania oraz czy jest to zgodne z prawem pracy? »
Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę
Aktualizacja: 11.11.2010
Co do zasady zmiana warunków pracy wymaga zawarcia wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Jednak prawo dopuszcza czasową zmianę warunków pracy z pominięciem tych procedur. Jednym z warunków jest, aby praca tymczasowa nie trwała dłużej niż 3 miesiące. »
Jakich informacji może żądać od pracodawcy związek zawodowy
Aktualizacja: 09.11.2010
Na żądanie związku zawodowego pracodawca musi udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej, w szczególności informacji o warunkach pracy i zasadach wynagradzania. Informacje te nie mogą obejmować danych osobowych poszczególnych pracowników bez wyraźnej pisemnej zgody tych osób. »
Zatrudnianie w administracji publicznej
Aktualizacja: 02.11.2010
Z zatrudnieniem w administracji publicznej związany jest obowiązek ochrony interesu państwa i pośrednie uczestnictwo w wykonywaniu władzy publicznej. Dlatego w tym przypadku nie ma zastosowania unijna zasada swobody przepływu pracowników. »
Czy pracodawca może odpowiadać za mobbing na zasadach prawa cywilnego
Aktualizacja: 05.11.2010
Pracodawca powinien pamiętać, że pracownik, który stał się ofiarą mobbingu, może dochodzić roszczeń majątkowych nie tylko na podstawie art. 943 k.p. »
Święto Trzech Króli - wydłużenie czasu pracy jest uzasadnione
Aktualizacja: 05.11.2010
Minister pracy Jolanta Fedak odniosła się do apelu KPP Lewiatan o niepodpisywanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o dzień wolny w Święto Trzech Króli, tj. 6 stycznia. »
Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie
Aktualizacja: 05.11.2010
Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak. »
Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 02.11.2010
Rozwiązałem umowę o pracę z pracownikiem w trybie art. 52 k.p. z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik jest nieobecny w pracy i chciałbym oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę wysłać pocztą. Kiedy będę mógł uznać, że wysłane listem poleconym oświadczenie zostało doręczone? Jaką datę mam umieścić w świadectwie pracy? »
Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika
Aktualizacja: 04.11.2010
Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania. »
Rozwiązanie umowy za tzw. uprzedzeniem
Aktualizacja: 26.10.2010
Nasz zakład pracy został przejęty przez inną firmę w trybie art. 231 k.p. Jeden z pracowników poinformował nas, że rozwiązuje umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Czy pracownik może rozwiązać umowę w tym trybie i co w tej sytuacji należy wpisać w świadectwie pracy? »
Czy urlop na żądanie będzie krótszy
Aktualizacja: 02.11.2010
Zasady przyznawania urlopu na żądanie mogą ulec zmianie. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan opowiada się za skróceniem tego urlopu z 4 do 2 dni. »
W jaki sposób obniżyć wynagrodzenie pracownika
Aktualizacja: 02.11.2010
Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie przewidzianej w Kodeksie pracy, a jego obniżenie przez pracodawcę powinno przebiegać zgodnie z przepisami prawa pracy i nie może wynikać z jednostronnej decyzji pracodawcy. »
Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy
Aktualizacja: 29.10.2010
Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek, 28 października, debatował Sejm. »
Wniosek o odroczenie składek za XI