reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: uprawnienia pracodawcy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracodawcy.

Samowolne wyjście pracownika z firmy kilka minut przed czasem

Aktualizacja: 04.12.2008

Nasi pracownicy notorycznie wychodzą wcześniej o kilka minut z pracy. Chcielibyśmy ich zdyscyplinować. Czy za wyjście z pracy 10 minut przed czasem (bez usprawiedliwienia) możemy zastosować karę pieniężną i obniżyć pracownikowi wynagrodzenie do wypłaty o jedną dniówkę? Co powinniśmy zrobić w sytuacji, gdy ktoś wychodzi np. tylko 3 minuty przed czasem? »

Kiedy można odmówić udzielenia pracownikowi urlopu na żądanie

Aktualizacja: 16.12.2008

Jeden z moich pracowników zadzwonił do mnie mówiąc, że chce skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Odmówiłem mu, ponieważ w przypadku udzielenia mu wszystkich dni urlopu na żądanie nie mógłbym udzielić mu w tym roku urlopu na 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy postąpiłem słusznie? »

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Aktualizacja: 17.12.2008

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka? »

Ekwiwalent pieniężny wypłacany pracownikom za niedostarczanie wody do picia

Aktualizacja: 08.12.2008

Nie zapewniam pracownikom (zatrudnionym w tzw. normalnych warunkach) dostępu do wody zdatnej do picia ani innych napojów. Zamierzam wypłacać im za to ekwiwalent pieniężny w wysokości 30 zł miesięcznie. Czy ekwiwalent ten będzie podlegał obciążeniom podatkowo-składkowym? »

Potrącenia ze świadczeń za czas niezdolności do pracy

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracodawcy, którzy mają obowiązek ustalać i wypłacać swoim pracownikom wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, są również zobowiązani do dokonywania potrąceń z tych świadczeń. Jeżeli zakład pracy przekazuje wypłatę zasiłków do ZUS, to potrąceń z zasiłków dokonuje ZUS. »

Zwolnienia od pracy z powodu świąt religijnych

Aktualizacja: 16.12.2008

Wśród pracowników zatrudnionych w naszej firmie są od niedawna pracownicy wyznania prawosławnego. Święta religijne obchodzone przez tych pracowników nie pokrywają się ze świętami, które wynikają z przepisów dotyczących dni wolnych od pracy. W jaki sposób należy prawidłowo udzielać zwolnień od pracy wspomnianym pracownikom na obchodzenie przez nich świąt? Jak powinni oni udokumentować swoje wyznanie; czy tylko ustnym oświadczeniem? »

Kto dysponuje w zakładzie środkami funduszu socjalnego

Aktualizacja: 22.12.2008

Właścicielem środków funduszu jest pracodawca, który jedynie doznaje ograniczeń w korzystaniu z nich. Przekazanie pracodawcy przejmującemu pracowników w trybie art. 231 k.p. środków na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych przez poprzedniego pracodawcę jest świadczeniem pieniężnym - zapłatą (wyrok Sądu Najwyższego z 22 lutego 2008 r., V CSK 437/07). »

Czy prowizję za zakup bonów towarowych można pokryć ze środków zfśs

Aktualizacja: 16.12.2008

Zamierzamy najuboższym pracownikom zakupić ze środków zfśs bony towarowe na Wielkanoc. Mamy przy ich zakupie zapłacić 1% prowizję. Czy tę prowizję można pokryć ze środków zfśs? »

Obowiązki pracodawcy w zakresie funkcjonowania rad pracowników

Aktualizacja: 11.12.2008

Od 24 marca 2008 r. rady pracowników będą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Oznacza to, że rady pracowników będzie musiało tworzyć zdecydowanie więcej firm niż dotychczas. Do tej pory obowiązek ich powołania mieli tylko pracodawcy zatrudniających co najmniej 100 pracowników. »

Kiedy się należy wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy w sytuacjach związanych z koniecznością stawienia się pracownika przed różnymi organami i instytucjami. W rzadkich przypadkach pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi za czas takiego zwolnienia. Najczęściej jednak pracownik będzie mógł dochodzić rekompensaty pieniężnej za utracone wynagrodzenie od organu (instytucji), który go wezwał. »

Kara porządkowa za niekorzystanie z dodatkowej przerwy

Aktualizacja: 04.12.2008

W moim zakładzie pracy obowiązuje godzinna przerwa niewliczana do czasu pracy. Jednak niektórzy pracownicy nie zaprzestają w tym czasie pracy i nie korzystają z niej. Czy mogę nałożyć na nich karę regulaminową? »

Obowiązek poddania się badaniom stwierdzającym stan trzeźwości pracowników

Aktualizacja: 08.12.2008

Jesteśmy firmą świadczącą usługi przewozowe. Z powodów bezpieczeństwa chcielibyśmy kontrolować stan trzeźwości kierowców, zanim przystąpią do pracy. Czy możemy nałożyć na pracowników w regulaminie pracy obowiązek poddania się stosownym badaniom? »

Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, do zamieszczenia na identyfikatorze zdjęcia pracownika potrzebna jest jego zgoda

Aktualizacja: 28.01.2009

W związku z pytaniami pracodawców dotyczącymi potrzeby uzyskiwania zgody pracowników na zamieszczanie na identyfikatorach firmowych zdjęć pracowników, postanowiliśmy zwrócić się z tym pytaniem do Biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W odpowiedzi otrzymaliśmy z Biura GIODO pismo nr DOLiS-035-219/07/461/08, w którym wyjaśniono, że aby zamieścić na identyfikatorze firmowym zdjęcie pracownika, konieczna jest jego zgoda. Jeżeli jednak obowiązujący w zakładzie przepis wewnętrzny nakazuje obowiązek noszenia identyfikatorów ze zdjęciem, to zgoda pracownika nie jest wymagana. »

Pracownik pod wpływem alkoholu

Aktualizacja: 08.12.2008

Pracownik przyszedł do zakładu pracy po spożyciu alkoholu. Jednak w tym dniu wykorzystywał urlop wypoczynkowy, więc przebywał na terenie zakładu pracy, ale nie pracował. Przyszedł jedynie porozmawiać z jednym z pracowników. Czy w takiej sytuacji możemy go zwolnić dyscyplinarnie? »

Przerwy "na papierosa"

Aktualizacja: 04.12.2008

Kilkanaście z zatrudnionych w mojej firmie osób pali papierosy. Robią sobie częste przerwy na papierosa i tym samym pracują mniej niż pozostałe niepalące osoby, gdyż faktycznie w ciągu 8 godzin pracy przerwy te składają się łącznie nawet na godzinę czasu. Czy mogę zabronić im wychodzenia w czasie pracy na papierosa, a tym samym robienia sobie dodatkowych przerw w pracy? »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama