Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.
Czy pracownika można przenieść z jednego do dwóch zakładów
Aktualizacja: 03.10.2011
Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na pełny etat w zakładzie obsługi szkół. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy go przenieść do dwóch innych zakładów obsługi. W jednym pracowałby na 3/4 etatu, a w drugim na 1/4 etatu. Czy możemy tak zrobić? »
Czy okres pracy w USA można zaliczyć do stażu pracy?
Aktualizacja: 29.04.2011
Przez 4 lata byłem zatrudniony na kontrakcie w USA. W Polsce mam 17-letni staż pracy. Od 1 stycznia 2011 r. pracuję w urzędzie gminy w B. Słyszałem, że okres pracy za granicą może być wliczony do uprawnień pracowniczych, np. dodatku stażowego itp. Czy to prawda? »
Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?
Aktualizacja: 19.04.2011
Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie? »
Zatrudnienie urzędnika bez organizowania naboru
Aktualizacja: 16.03.2011
Pracujemy wraz z koleżankami w urzędzie gminnym na stanowiskach urzędniczych na podstawie kolejnej umowy o pracę. Czy jest szansa, aby nasze dalsze zatrudnienie w tym urzędzie odbyło się bez procedury naboru? »
Pracownicy likwidowanych gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych
Aktualizacja: 23.12.2010
Od 31 grudnia 2010 r. likwidacji ulegają gospodarstwa pomocnicze i niektóre zakłady budżetowe. Jest to efekt wejścia w życie części ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych. W przypadku pracowników likwidowanych jednostek wielu z nich zostanie bezrobotnymi, ponieważ ich stosunki pracy wygasają. »
Apel do prezydenta ws. 10-proc. redukcji zatrudnienia w administracji
Aktualizacja: 23.12.2010
Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zaapelował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby nie podpisywał ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK). »
Urzędnikom można wypowiedzieć stosunek pracy, gdy ukończą 65 lat
Aktualizacja: 20.12.2010
Pracownikom mianowanym zatrudnionym w urzędach państwowych i samorządowych, którzy ukończą 65 lat (zarówno kobiety, jak i mężczyźni), można wypowiedzieć stosunek pracy. Dzisiaj, 21 grudnia, wchodzi w życie ustawa nowelizująca ustawy o pracownikach urzędów państwowych oraz ustawy o pracownikach samorządowych. »
Zatrudnianie w administracji publicznej
Aktualizacja: 02.11.2010
Z zatrudnieniem w administracji publicznej związany jest obowiązek ochrony interesu państwa i pośrednie uczestnictwo w wykonywaniu władzy publicznej. Dlatego w tym przypadku nie ma zastosowania unijna zasada swobody przepływu pracowników. »
Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej
Aktualizacja: 27.10.2010
O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ. »
Samorządy źle przeprowadzają nabór urzędników
Aktualizacja: 21.10.2010
Trzy czwarte samorządów źle przeprowadza nabór urzędników - ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Jej zdaniem, większość samorządów celowo manipuluje procedurami konkursowymi i ich wynikami - tak, by stanowiska dostawali "sami swoi". »
Nabór na wolne stanowiska urzędnicze
Aktualizacja: 09.09.2010
Pracuję w urzędzie gminnym na stanowisku urzędniczym na podstawie kolejnej umowy o pracę. Czy jest szansa, aby moje dalsze zatrudnienie w tym urzędzie odbyło się bez powtarzania całej procedury naboru? »
Jak zmienić sposób zatrudnienia pracownika, który wygrał nabór na stanowisko urzędnicze
Aktualizacja: 02.07.2010
Pracownik samorządowy został zatrudniony na stanowisku pomocniczym na czas nieokreślony. Obecnie wygrał nabór na stanowisko urzędnicze w naszym urzędzie. Od 1. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym odbył się nabór, mamy zawrzeć z pracownikiem umowę na czas określony na 6 miesięcy. Czy nowo zawarta umowa przerywa bieg i jednocześnie unieważnia poprzednią umowę jako pracownika obsługi? Jak postąpić w przedstawionej sytuacji? »
Co dalej - umowa na czas określony czy na czas nieokreślony
Aktualizacja: 11.01.2010
Jestem przełożonym 9 osób w jednym z departamentów urzędu marszałkowskiego. Z końcem stycznia trzem osobom z mojego zespołu kończą się umowy o pracę na czas określony i są to ich drugie umowy tego typu. Pracownicy ci obawiają się, że pracodawca będzie z nimi podpisywał w dalszym ciągu umowy na czas określony ze względu na to, że weszły w życie przepisy ustawy antykryzysowej, które na to pozwalają. Czy pracodawca może tak postąpić i jakie przepisy mają zastosowanie w sytuacji tych osób? »
Aktualizacja: 29.01.2009
Pracownik samorządowy przez pierwsze 2 miesiące 2007 r. był zatrudniony w jednostce samorządowej. Od marca 2007 r. w trybie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych został przeniesiony służbowo do innej jednostki samorządowej. Powstaje problem, który pracodawca ma mu wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za pierwsze 2 miesiące pracy w 2007 r. - ten dotychczasowy czy ten, do którego pracownik został przeniesiony? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad