REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa cywilnoprawna, Podstawa wymiaru zasiłków

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Badanie trzeźwości pracowników. Nowe przepisy!

Badanie trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in., że kontrolę weryfikującą zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol będzie można przeprowadzić także w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.

Zasiłek wychowawczy 2023 r.

Czy urlop wychowawczy w 2023 r. jest płatny? Czy z ZUS-u w trakcie urlopu wychowawczego otrzymuje się jakieś świadczenia? Czy pracownik w czasie urlopu wychowawczego podlega ubezpieczeniom? Jaka jest podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym w 2023 r.?

Umowa o dzieło 2022 – przykłady i orzeczenia

Jakie są cechy umowy o dzieło? Czy stworzenie herbaty może być dziełem i utworem? Kim jest kiper herbat? Czy umowa o wygłoszenie wykładu powinna być zawsze umową o dzieło? Czy tłumaczenie typowych, powszechnych w obrocie dokumentów może być przedmiotem umowy o dzieło?

Kilometrówka 2022– orzeczenia

Czy świadek jak i adwokat w toku procesu mają prawo do zwrotu kosztów dojazdu własnym samochodem? Ile wynosi kilometrówka w 2022 r.? Na podstawie jakich umów mogą być używane, do celów służbowych, samochody osobowe, motocykle i motorowery niebędące własnością pracodawcy?

Jak rozliczyć zagraniczną podróż służbową przy umowie cywilnoprawnej?

Zagraniczna podróż służbowa. Jak rozliczyć podróż służbową zagraniczną pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Webinarium „Umowy cywilnoprawne z cudzoziemcami”

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Umowy cywilnoprawne z cudzoziemcami” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 30 września 2022 roku. Polecamy!

Świadczenie rehabilitacyjne 2022

Świadczenie rehabilitacyjne w 2022 roku przysługuje na starych zasadach, a więc po wyczerpaniu zasiłku chorobowego. Ile wynosi wysokość świadczenia rehabilitacyjnego? Ile trwa? Jakie dokumenty należy złożyć?

Staż pracy - działalność gospodarcza i umowy cywilnoprawne

Czy do stażu pracy należałoby zaliczać czas prowadzenia działalności gospodarczej lub pracy na podstawie umów cywilnoprawnych? Dostęp do wielu stanowisk wymaga stażu pracy w ramach stosunku pracy. Czy to może być nierówne traktowanie? Jakie jest zdanie RPO oraz MRiPS?

Nagroda uznaniowa a podstawa chorobowego

Czy nagroda uznaniowa wlicza się do podstawy zasiłku chorobowego? Należy odpowiedzieć na pytanie - czy nagroda uznaniowa przysługuje za czas pobierania zasiłku.

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP na mocy decyzji administracyjnej to propozycja projektu nowelizacji ustawy o PIP. Jaka jest ocena takiego rozwiązania?

Wyższy zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu od 2022 r.

Zasiłek chorobowy za pobyt w szpitalu w 2022 będzie wyższy. O ile zmieni swoją wysokość w styczniu?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Umowy cywilnoprawne i Polski Ład - czy zostaną?

Umowy cywilnoprawne - czy Polski Ład planuje ich likwidację?

Składki ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne jak zlecenie czy dzieło a składki ZUS - czy będą w pełni oskładkowane? Pracodawcy są temu stanowczo przeciwni. Jakie skutki wywoła pobieranie składek od wszystkich umów?

Świadczenie rehabilitacyjne 2021 – wysokość, dokumenty

Świadczenie rehabilitacyjne w 2021 r. przysługuje na dotychczasowych zasadach. Ile wynosi jego wysokość? Ile trwa? Jakie dokumenty są wymagane? Czy można pracować na świadczeniu rehabilitacyjnym? Czy jest opodatkowane? Czy można zwolnić pracownika pobierającego świadczenie? Jak COVID-19 wpłynął na orzeczenie o przyznaniu świadczenia?

Zasiłek chorobowy w 2021 roku

Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Trzynastka za 2020 r. a podstawa wymiaru zasiłków

Trzynastka za 2020 r. w podstawie wymiaru zasiłków zwiększa wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków związanych z niezdolnością do pracy. Jakie są zasady uwzględniania trzynastej pensji? Co w przypadku braku wypłaty trzynastki za rok poprzedni? Jak na obliczenia wpływa przerwa między okresami pobierania zasiłków? Kiedy uzupełnia się wysokość trzynastki? Czy wypłaca się trzynastkę za niepełny rok zatrudnienia? Co w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy?

Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?

Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego - I kwartał 2021 r.

Wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego, a dokładniej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przyjmowanej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2021 r. nie ulega zmianie.

Wniosek o jednorazowe dodatkowe postojowe dla umów cywilnoprawnych

Wniosek o jednorazowe dodatkowe postojowe dla umów cywilnoprawnych (zleceń, umów agencyjnych, innych umów o świadczenie usług i umów o dzieło określonych w Tarczy 6.0) można składać od 15 stycznia 2021 r.

Zwolnienie z ZUS zlecenia za styczeń-kwiecień 2021 r.

Zwolnienie z ZUS zlecenia (także umowy agencyjnej i innych umów o świadczenie usług) za okres styczeń-kwiecień 2021 r. odbywa się na wniosek. Można składać je już od 1 stycznia 2021 r. Kto może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS? Jakie warunki należy spełnić? Jak złożyć wniosek?

Jak liczyć podstawę wymiaru obniżonych z powodu covid zasiłków?

Podstawa wymiaru zasiłków obniżonych z powodu COVID-19 ustalana jest od 16 grudnia 2020 r. na nowych zasadach. Problem dotyczy kobiet pobierających zasiłek chorobowy w ciąży, a następnie zasiłek macierzyński, jeśli miały obniżony wymiar czasu pracy ze względu na COVID-19. Jak liczyć podstawę wymiaru zasiłków?

Jednorazowe dodatkowe postojowe - umowa zlecenie

Dodatkowe postojowe może być jednorazowo wypłacone dla umowy zlecenie, agencyjnej lub umowy o świadczenie usług. Kto może skorzystać z tego świadczenia według Tarczy 6.0? Jakie warunki należy spełnić? Jaka jest wysokość postojowego? Kiedy i gdzie składa się wniosek?

Zwolnienie ze składek - umowy cywilnoprawne (Tarcza 6.0)

Zwolnienie ze składek od zlecenia, umowy agencyjnej i umowy o świadczenie usług przewiduje Tarcza 6.0 Jak otrzymać zwolnienie ZUS od umów cywilnoprawnych? Kto może z tego skorzystać? Jakie warunki należy spełnić? Od kiedy do kiedy można składać wnioski RZN?

Koszty autorskie - umowa o pracę i cywilnoprawna

Koszty autorskie czyli autorskie koszty uzyskania przychodów można zastosować w ściśle określonych przypadkach. Uwzględnia się je przy umowach o pracę oraz umowach cywilnoprawnych. Kiedy można stosować koszty autorskie? Czym jest przedmiot prawa autorskiego? Jak rozliczać je w przypadku pracownika, a jak przy umowie zlecenie czy o dzieło? Artykuł zawiera przykład listy płac.

Jakie umowy pracodawcy wypowiadają najczęściej?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawców w czasie epidemii najczęściej dotyka umów czasowych i cywilnoprawnych. Tymczasem aż 20-30% Polaków pracuje na podstawie tego typu umów. O czym świadczy wzrost liczby samozatrudnionych? Jak wyrównać szanse na rynku pracy?

Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy

Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi?

ZUS skontroluje osoby, które pobrały świadczenie postojowe

ZUS będzie przeprowadzał kontrole osób, które pobrały świadczenie postojowe. Zacznie je badać po odwołaniu stanu epidemii. Ile ma lat na kontrolę i wyegzekwowanie nienależnie pobranego postojowego?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy?

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy będąc na umowie cywilnoprawnej, kolejny wniosek o postojowe można złożyć samemu?

Za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej wniosek o świadczenie postojowe składał do ZUS pracodawca. Czy przy ubieganiu się o kolejne postojowe można to zrobić samemu?

Zmiana etatu w trakcie choroby a podstawa wymiaru zasiłku

Jeżeli w miesiącu powstania niezdolności do pracy (trwania choroby) lub w okresie 12 miesięcy poprzedzających tę niezdolność nastąpiła zmiana wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy ( art. 40). Nie jest to średnia z miesięcy poprzedzających miesiąc uzyskania prawa do zasiłku.

Wypłata świadczenia postojowego z ZUS

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje osobom wykonującym pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej lub osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Przyznaje się je na wniosek, gdy w firmie wprowadzono przestój ekonomiczny. Ile razy można otrzymać postojowe? Kiedy następuje wypłata?

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

Wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych - wzór

ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla umów cywilnoprawnych. Poniżej pobierz wzór wniosku, który wypełnia zleceniodawca lub zamawiający.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego w 2020 r.

Dla pracowników zatrudnionych na pełen etat, podstawa wymiaru zasiłku, od której oblicza się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wyrównawczy, macierzyński lub świadczenie rehabilitacyjne, nie może być niższa od 1 stycznia 2020 r. niż 2243,54 zł.

Składki ZUS od każdej umowy zlecenia w 2020 roku

Już w 2020 roku osoby pracujące na umowie zleceniu zapłacą pełny ZUS - projekt w tej sprawie jest w przygotowaniu.

Jak obliczać wpłaty do PPK za pracownika, z którym jednocześnie zawarto umowę zlecenia

Dla pracownika-zleceniobiorcy zatrudnionego przez ten sam podmiot zatrudniający podstawą obliczenia wpłat do PPK zawsze będzie zsumowane wynagrodzenie z umowy o pracę oraz ze zlecenia.

Umowa o dzieło - interpretacja umowy przez ZUS

Od wielu lat kontrowersje wywołuje kwalifikacja danych umów jako tytułu do świadczeń społecznych. Kontrowersja wzbudza umowa o dzieło, która kojarzy się z takim typem zobowiązania, które nie powoduje powstania obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa zlecenia - jakie składki są odprowadzane

Od umowy zlecenia istnieje obowiązek naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS-u. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zwolnienia z odprowadzania składek.

Kompetencje ZUS - weryfikacja tytułu ubezpieczenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznym posiada bardzo szerokie kompetencje w zakresie kwalifikowania konkretnych stosunków prawnych jako podlegających bądź niepodlegających ubezpieczeniom społecznym.

Ochrona związkowa dla zleceniobiorców od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, samozatrudnieni mogą tworzyć i przystępować do związków zawodowych. Jeśli pracodawca naruszy ochronę związkową niepracownika (np. zleceniobiorcy), będzie musiał się liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla pielęgniarek i położnych od 1 września 2018 r.

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku przysługującego od 1 września 2018 r. pielęgniarkom i położnym, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed 1 września 2018 r. i trwa po tej dacie.

Kwoty wolne od potrąceń z umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2019 r.

Zleceniobiorcy i inne osoby fizyczne będące dłużnikami, uzyskujące świadczenia okresowe, które zapewniają im utrzymanie lub stanowią dla nich jedyne źródło przychodów, zostaną objęte od 1 stycznia 2019 r. ochroną przed nadmiernymi potrąceniami. Ta ochrona będzie bardzo zbliżona do tej przysługującej pracownikom. W zakresie granic potrącenia i kwot wolnych od potrąceń należy bowiem stosować zasady wynikające z przepisów Kodeksu pracy (art. 261 pkt 18 lit. b ustawy o komornikach sądowych).

Rewolucyjne zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 2019 r.

1 stycznia 2019 r., wejdą w życie największe od lat zmiany w ustawie o związkach zawodowych. Co się zmieni?

Emeryt na umowie zleceniu z własnym pracodawcą a składki ZUS

Pracownik, który ma ustalone prawo do emerytury, wykonujący jednocześnie na rzecz pracodawcy umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem, podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Duże zmiany w ustawie o związkach zawodowych od 1 stycznia 2019 r.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych oraz samozatrudnieni będą mieli prawo do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych - zakłada nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Wszystko o różnicach między umową zlecenia a umową o dzieło

Zarówno umowa o dzieło jak i umowa zlecenie są umowami cywilnoprawnymi. Różnią się jednak wieloma aspektami, m.in. składkami ZUS.

REKLAMA