REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Tarcza Antykryzysowa, Specustawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ponad 160 mld zł z tarcz antykryzysowych uratowało miliony miejsc pracy

W ciągu kilku lat przeznaczyliśmy ponad 160 mld zł z różnych tarcz antykryzysowych, które trafiły do polskich przedsiębiorstw. To uratowało kilka milionów miejsc pracy zagrożonych przez lockdowny, negatywne skutki kryzysu gospodarczego i atak Rosji na Ukrainę – stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

Rynek pracy w 2022 roku. Priorytetem zapewnienie stabilizacji

Po wstrząsach wywołanych pandemią, rynek pracy w 2022 roku narażony był na turbulencje spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę. W kończącym się roku wyzwaniem było nie tylko przygotowanie odpowiednich przepisów, które będą wpływały na stabilizację na rynku pracy. – To się udało – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak pracownicy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy?

Zatrudnienie Ukraińców. Księgowi, nauczyciele, finansiści, osoby z doświadczeniem menedżerskim – to tylko kilka przykładowych zawodów, w których specjalizują się migranci z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że do sierpnia 2022 roku blisko 380 tysięcy Ukraińców znalazło pracę w Polsce. Teraz liczba legalnie zatrudnionych może być wyższa. Jednak czy wysokie kwalifikacje Ukraińców poszukujących pracy w swojej branży są wystarczające, aby wykonywać ich zawód w Polsce?

Ważne zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, od 24 listopada br. mogą składać wnioski o pobyt czasowy na mocy specustawy przyjętej w marcu br. Rząd planuje jednak wycofać ten wymóg i pracuje nad nowelizacją, która wprowadzi również zmiany w dokumencie DIIA. Będzie on sam w sobie dokumentem pobytowym, który pozwoli na szybsze i łatwiejsze skontrolowanie legalności pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski. W praktyce może to jednak rodzić pewne problemy.

Umowa o pracę z pomocnikiem nauczyciela z Ukrainy

Zatrudnienie pomocy nauczyciela z Ukrainy. Nowelizacja specustawy ukraińskiej przedłużyła możliwość zatrudniania pomocy nauczyciela na rok szkolny 2022/2023.

Zniesienie stanu epidemii a postojowe

Jeszcze tylko do 16 sierpnia przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, którzy odczuli negatywne skutki występowania w Polsce Covid-19, mają czas na złożenie wniosku o wypłatę tzw. postojowego.

Ukraińcy powinni zgłosić w ZUS wyjazd z Polski

Obywatele Ukrainy, którym ZUS wypłaci pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego muszą poinformować Zakład o wyjeździe z Polski. Pobieranie pieniędzy pomimo utraty prawa do ich otrzymywania skutkować będzie koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami.

Około 110 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Zatrudnienie znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Minister rodziny wskazała, że zdecydowana większość zatrudnianych obywateli Ukrainy to kobiety.

Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy

Dzięki specustawie usprawniony został proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Sprawdź gdzie i w jaki sposób można znaleźć oferty pracy.

90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce

Jak przekazała minister rodziny i polityki społecznej 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. Ponad milion osób ma już nadany PESEL.

Ponad 2,2 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w województwie lubuskim

Do połowy kwietnia ponad 2,2 tys. uchodźców znalazło pracę w woj. lubuskim na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W tej grupie jest około 1,8 tys. kobiet – poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze.

Zmiany we wsparciu zawodowym uchodźców od 15 kwietnia 2022 r.

Od 15 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmienia we wsparciu zawodowym uchodźców.

Zmiany w zatrudnieniu uchodźców z podpisem Prezydenta

Prezydent 14 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w zawiązku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju oraz niektórych ustaw. Celem ustawy jest zmiana obowiązującej ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Co do zasady ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 24 lutego 2022 r.

Pracodawcy o sytuacji uchodźców z Ukrainy

Pracodawcy przekazali dane dotyczące zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie w Polsce.

Wsparcie zawodowe psychologów z Ukrainy

Polska pracuje nad nowymi uprawnieniami zawodowymi dla psychologów ukraińskich. Sprawdź co się zmieni.

ZUS: w 2021 roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło

W ubiegłym roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło, najwięcej w woj. śląskim, a najmniej w warmińsko-mazurskim – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło w 70 proc. przypadków zawierane były na okresy nie dłuższe niż 9 dni.

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022 - ile dni Ukraińcy mogą przebywać w Polsce? Jak je liczyć? Na jakich zasadach się odbywa się ruch bezwizowy? Co zmieniła specustawa od 24 lutego 2022 roku?

Legalny pobyt Ukraińców w Polsce - specustawa

Legalny pobyt Ukraińców w Polsce został uregulowany przepisami specustawy. Inne zasady dotyczą Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 r., a inne uchodźców przekraczających granicę po tej dacie.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy - przepisy specustawy

Zatrudnianie obywateli Ukrainy na podstawie przepisów specustawy odbywa się zgodnie z uproszczoną procedurą. Co powinien wiedzieć pracodawca zatrudniający Ukraińców?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Co z legalnym pobytem Ukraińców w Polsce? Jak legalizować ich pracę? Czy dokumenty obywateli Ukrainy będą dłużej ważne? Do jakich świadczeń mają prawo Ukraińcy w Polsce? - wszystko, co musisz wiedzieć o specustawie.

Zmiana w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy będzie nowelizowana. Zmiana w specustawie rozszerza pomoc na Ukraińców, którzy przybyli do Polski przez inne kraje, a nie tylko bezpośrednio z Ukrainy.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Jak zatrudnić Ukraińca w 2022 r.? Powiadomienie urzędu pracy o zatrudnieniu Ukraińca w terminie 14 dni wystarczy do legalnego zatrudnienia Ukraińca. Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy upraszcza proces zatrudniania uchodźców.

Umowa o pomocy przy zbiorach 2022 - zmiany

Umowa o pomocy przy zbiorach 2022 - jakie zmiany weszły w życie w związku z zatrudnianiem Ukraińców? Co zmieniła specustawa?

Specustawa ukraińska a BHP zatrudnianych Ukraińców

Czy specustawa ukraińska zapewnia bezpieczeństwo zatrudnianym Ukraińcom? Wprowadzone ułatwienia nie zwalniają pracodawców z obowiązku przestrzegania przepisów BHP.

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców - nowe przepisy

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców w Polsce jest już łatwiejsza. Nowe przepisy specustawy wprowadzają szereg uproszczeń dla obywateli Ukrainy.

Status uchodźcy z Ukrainy – czy jest potrzebny?

Czy status uchodźcy z Ukrainy jest potrzebny? Zawarta w specustawie pomoc obywatelom Ukrainy nie jest związana ze statusem uchodźcy. Status uchodźcy jest odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Specustawa Ukraina - tekst, od kiedy

Specustawa Ukraina została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oto tekst ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Od kiedy specustawa obowiązuje? Jakie prawa przyznaje obywatelom Ukrainy?

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców - specustawa

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców jako wychowawców, opiekunów dziecięcych, psychologów, pedagogów przewiduje specustawa w art. 24. Ukraińcy nie muszą spełniać wskazanych wymagań.

ZUS - infolinia i tłumacze dla Ukraińców

ZUS udostępnia infolinię i tłumaczy dla Ukraińców. Specustawa zalegalizuje pobyt uchodźców, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego 2022 r. Usprawni to możliwość przyznania im świadczeń przewidzianych w ramach pomocy.

Zatrudnianie Ukraińców 2022 - pytania pracodawców

Zatrudnianie Ukraińców w 2022 r. - pytania pracodawców w związku z wojną w Ukrainie, cz. 2. Czy po wejściu w życie specustawy zatrudnienie Ukraińca będzie łatwiejsze? Jak zatrudnić cudzoziemca uciekającego z Ukrainy, ale bez ukraińskiego obywatelstwa?

Specustawa Ukraina - zatrudnienie Ukraińca 2022

Specustawa Ukraina ułatwia zatrudnienie Ukraińca w 2022 roku. Projekt jest w trakcie prac. Jak zatrudnić Ukraińca po 24 lutego 2022 roku?

Specustawa - jakie prawa dla ukraińskich uchodźców?

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została 9 marca 2022 r. uchwalona w Sejmie. Jakie prawa będą mieli Ukraińcy w Polsce? Jakie będą warunki ich zatrudnienia?

Specustawa Ukraina - praca i działalność gospodarcza

Specustawa Ukraina czyli projektowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera ułatwienia w podjęciu pracy i prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Jakie rozwiązania przewiduje?

Specustawa dla ukraińskich uchodźców

Specustawa dla ukraińskich uchodźców - z jakiego wsparcia będą mogli skorzystać w Polsce w 2022 roku? Liczba uchodźców z Ukrainy rośnie, a przepisów ułatwiających zatrudnienie wciąż brak.

Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy

Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy jest dopracowywana. Jakie sprawy będzie regulowała?

Nowa Tarcza Antykryzysowa - wnioski od 17 stycznia 2022

Nowa Tarcza Antykryzysowa - można już składać wnioski. Komu (jakie kody PKD) przysługuje postojowe i zwolnienie ze składek ZUS za grudzień 2021 r.?

Kolejna tarcza antykryzysowa od stycznia 2022 r. - wnioski

W styczniu 2022 r. rusza kolejna tarcza antykryzysowa. W jakich terminach należy złożyć wnioski do ZUS?

Zwolnienie z ZUS - grudzień 2021 r.

Zwolnienie z ZUS za grudzień 2021 r. - komu przysługuje? Jakie kody PKD? Od kiedy do kiedy można składać wniosek o zwolnienie ze składek ZUS?

Tarcza antykryzysowa ZUS - styczeń 2022

Tarcza antykryzysowa czyli zwolnienie z ZUS i postojowe. Styczeń 2022 roku to czas składania wniosków o zwolnienie ze składek za grudzień 2021 r. i świadczenie postojowe.

Dofinansowanie wynagrodzeń z tarczy a sukcesja przedsiębiorstwa

Czy dofinansowanie wynagrodzeń z tarczy antykryzysowej czyli wypłata świadczenia z FGŚP na ochronę miejsc pracy przysługuje w przypadku sukcesji przedsiębiorstwa?

Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

Tarcza Antykryzysowa - pomoc z WUP i PUP w liczbach

Tarcza Antykryzysowa pozwalała na skorzystanie przez firmy z różnych form pomocy. Niektórych z nich udzielały urzędy pracy. Jak ta pomoc przedstawia się w liczbach?

Jaka pomoc z Tarczy Antykryzysowej była najlepsza?

Pomoc z Tarczy Antykryzysowej była wykorzystywana przez 86% badanych przedsiębiorców. Jaka forma wsparcia była przez nich najlepiej oceniana? Oto wyniki raportu "Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm".

Rozliczenie środków z tarczy antykryzysowej - ważny termin!

Rozliczenie środków na ochronę miejsc pracy z tarczy antykryzysowej jest konieczne. Kiedy mija termin rozliczenia? Urząd pracy ostrzega przed konsekwencjami braku rozliczenia.

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Pomoc z ZUS dla sklepików szkolnych - wnioski do 23 lipca

Osoby, które prowadzą sklepiki szkolne, mogą ubiegać się o pomoc ZUS. Wniosek należy złożyć do 23 lipca 2021 r. Jakie są rodzaje i warunki wsparcia?

Sklepiki szkolne i piloci wycieczek - postojowe i zwolnienie z ZUS

Sklepiki szkolne i piloci wycieczek otrzymają postojowe i zwolnienie z ZUS. Do kiedy można składać wnioski? Jakie kody PKD obejmuje wsparcie?

REKLAMA