REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenie rehabilitacyjne, Zasiłek chorobowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podstawa dobrowolnej składki chorobowej w 2015 roku

Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego na swój wniosek mogą przystąpić osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność bądź osoby z nimi współpracujące podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. Ile wynosi podstawa wymiaru składki chorobowej w 2015 roku?

Wynagrodzenia i zasiłki chorobowe na przełomie roku

Jeśli choroba pracownika przypada na okres przełomu roku kalendarzowego to od 1 stycznia choremu będzie przysługiwał taki rodzaj świadczenia, do jakiego miał prawo w dniu 31 grudnia. Gdyby pracownik ostatniego dnia roku miał prawo do wynagrodzenia chorobowego to w pierwszym dniu roku następnego również będzie przysługiwało mu wynagrodzenie chorobowe.

Wskaźnik waloryzacji świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2015 r.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w I kwartale 2015 r. wynosi 97,1%. Wysokość świadczeń rehabilitacyjnych, które zostaną przyznane pomiędzy 1 stycznia a 31 marca 2015 r., nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Ustalenie płatnika zasiłków na 2015 r.

Ustalenie płatnika zasiłków na kolejny rok (w tym przypadku 2015 r.) następuje poprzez ustalenie na dzień 30 listopada (aktualnie 2014 r.) liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli 30 listopada płatnik ma zgłoszonych do ubezpieczenia więcej niż 20 osób, w kolejnym roku będzie miał prawo wypłaty zasiłków. W innym przypadku wypłaci je ZUS.

Rodzaje świadczeń powypadkowych

Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, przysługują określone świadczenia powypadkowe. Należą do nich m.in. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne oraz jednorazowe odszkodowanie z ZUS. W jakiej wysokości przysługują te świadczenia?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Jak długo można przebywać na L4? Czy możliwe jest wydłużenie tego okresu zwolnienia lekarskiego? Czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającemu długo na L4?

Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym. Zwolnienie lekarskie nie przerywa tego typu urlopu. Oznacza to, że za czas choroby podczas urlopu bezpłatnego nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od stycznia 2015 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zaczną funkcjonować już od stycznia 2015 r. Zmiany dotyczą formy wystawiania i przesyłania e-zwolnień. Jakie przewiduje się konsekwencje wprowadzenia nowej formy zwolnień lekarskich?

Świadczenie rehabilitacyjne od 1 października 2014 r. bez waloryzacji

Od 1 października 2014 r. wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczania świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale wynosi 97,8%. Wysokość każdego świadczenia rehabilitacyjnego, które zostanie przyznane pomiędzy 1 października a 31 grudnia 2014 r., nie podlega waloryzacji, ponieważ wskaźnik nie przekroczył 100%.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy za czas trwania zwolnienia lekarskiego przysługuje także po ustaniu zatrudnienia. Aby go otrzymać, należy spełnić jednak specjalne wymogi dotyczące np. okresu trwania niezdolności do pracy.

Były sędzia z zasiłkiem chorobowym

W wyniku rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego przez Sąd Najwyższy ustalono, że były sędzia, który stał się niezdolny do pracy przed zrzeczeniem się urzędu, ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie dalszego trwania tej niezdolności.

Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego

Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku chorobowego. Musi w tym celu dysponować zwolnieniem lekarskim wystawionym zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jak błąd w dacie na zaświadczeniu lekarskim wpływa na wypłatę zasiłku chorobowego?

Niższe zasiłki chorobowe celników

Dziś rząd zajmuje się przygotowywanym przez resort finansów projektem przewidującym zmniejszenie zasiłków chorobowych celników oraz połączenie organizacyjne urzędów i izb skarbowych. Czy zasiłki chorobowe celników będą niższe?

Nowy wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r. Ile wynosi?

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Jakie wynagrodzenie otrzyma za czas choroby? Jak w takim wypadku oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium

Za czas pobytu w sanatorium przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. W jaki sposób obliczyć zasiłek chorobowy za czas pobytu w sanatorium?

Konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Zasiłek chorobowy przysługuje w konsekwencji utraty zdolności do pracy. Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim jest zobowiązany do stosowania się do zawartych w zwolnieniu lekarskim zaleceń lekarza. Jakie są konsekwencje niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika i kiedy ?

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza. Pobierany przez niego zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę niemożności uzyskiwania dochodu. Jaka jest procedura dochodzenia zwrotu zasiłku w wyniku uzyskaniu informacji o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego od pracy po wypłacie zasiłku?

Emeryci i renciści bez prawa do zasiłku chorobowego - wyrok TK

Po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego osobom niezdolnym do pracy, które mają ustalone prawo do emerytury bądź renty z tytułu niezdolności do pracy zasiłek chorobowy nie przysługuje. Przepis ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jest zgodny z konstytucją. Stwierdził tak Trybunał Konstytucyjny.

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Jak należy dokumentować prawo do zasiłku chorobowego?

Naliczanie i ewidencja wynagrodzenia chorobowego pracowników

Wynagrodzenie chorobowe przysługuje pracownikowi w wymiarze 33 dni w roku. Podstawą wymiary wynagrodzenia chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby.

Świadczenia rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym, które pozostają niezdolne do pracy, a wyczerpały możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Podstawą ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS wraz z wymaganymi dokumentami.

Praca na zasiłku chorobowym przyczyną utraty zasiłku - wyrok TK

Praca ubezpieczonego przebywającego na zasiłku chorobowym jest dopuszczalna. Jednak wykonywanie pracy zarobkowej podczas niezdolności do pracy za wynagrodzeniem przekraczającym minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę stanowi przyczynę utraty zasiłku. Zdaniem TK przepis jest zgodny z konstytucją.

Świadczenia chorobowe na przełomie roku

Sytuacja pracownika, który choruje na przełomie roku powinna być dokładnie przeanalizowana przez pracodawcę. W zależności od czasu trwania niezdolności pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Świadczenie pielęgnacyjne – zmiany

Ustawą z dnia 7.12.2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2012.154), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., wprowadzono istotne zmiany w zakresie przyznawania i wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Dodatkowo od dnia 1.07.2013 r. wysokość świadczenia ustalono na kwotę 620 zł miesięcznie.

Ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i sposób jego wypłaty

O świadczenie rehabilitacyjne może ubiegać się ubezpieczony, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja zwiększają szanse na odzyskanie przez niego zdolności do pracy.

Podstawa wymiaru zasiłku, a przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek

Niekiedy wyliczanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego może sprawiać trudności. Jedną z takich sytuacji jest przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku, gdy dojdzie do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek?

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego. Kiedy ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego?

Ustalanie zasiłku chorobowego dla pracowników tymczasowych na innych zasadach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących pracownikom tymczasowym mają zastosowanie ogólne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku. Odrębności wynikające ze specyfiki pracy tymczasowej dotyczą m.in. uzupełniania wynagrodzenia, którego dokonuje się do okresu, na jaki została zawarta umowa o pracę tymczasową.

Podstawa wymiaru zasiłku dla osób ubezpieczonych dobrowolnie - zmiany

Jeśli niezdolność do pracy osób ubezpieczonych dobrowolnie powstanie w pierwszym miesiącu ubezpieczenia, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpocznie się nie później niż 30 dni od ustania ubezpieczenia z innego tytułu, podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na zasadach analogicznych, jak w przypadku ubezpieczonych będących pracownikami. Taką zmianę przewiduje ustawa z 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Podstawa wymiaru zasiłku a składnik wynagrodzenia wypłacany zaliczkowo

Niektóre składniki wynagrodzenia, które należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, mogą być wypłacane zaliczkowo. Często zdarza się, że premie czy prowizje są wypłacane nie w pełnej wysokości. W takiej sytuacji w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględnić dany składnik w kwocie faktycznie wypłaconej.

Zmiana etatu a wliczenie do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego rocznego składnika wynagrodzenia

Rozliczanie wynagrodzeń w przypadku, gdy składają się na nie różne elementy może przysporzyć niejasności. Dzieję się tak zwłaszcza wtedy, gdy rozliczanie to ma miejsce w związku z obliczaniem podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Co jeśli w sytuacji takiej dochodzi do zmiany etatu?

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Pracownikowi w okresie wypowiedzenia przysługują te same uprawnienia co innym pracownikom zatrudnionym u danego pracodawcy. Oznacza to, że w okresie wypowiedzenia otrzyma on zasiłek chorobowy. Jeśli jego choroba przedłuży się, po upływie wypowiedzenia wypłatą zasiłku zajmie się ZUS.

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90 % podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75 % tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100 % tej podstawy.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców w 2014 roku

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców z dniem 1 stycznia 2014 roku czekają istotne zmiany. Zasady jego przyznawania zostaną przybliżone do zasad, jakie obowiązują w stosunku do pracowników.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy jest jednym ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje ono osobom ubezpieczonym, które stały się niezdolne do wykonywania pracy z powodu choroby w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Rozliczanie zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego łączonego z pracą na pół etatu

Możliwość łączenia pracy z korzystaniem z uprawnień rodzicielskich jest dużym ułatwieniem dla wszystkich aktywnych na rynku pracy rodziców. Pewne wątpliwości jednak może budzić sposób rozliczania choćby zasiłku chorobowego w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, łączonego z praca na pół etatu.

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych - kolejna niezdolność do pracy

Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych obliczana jest na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Jak kolejna niezdolność do pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego?

Zwolnienie lekarskie 2015

Zwolnienia lekarskie w 2015 r. będą wystawiane na nowych zasadach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. powstanie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przewiduje to rządowy projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka i świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny , świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy). Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego.

Świadczenie rehabilitacyjne - podjęcie pracy

Pracownikowi niezdolnemu do pracy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Co dzieje się w przypadku stwierdzenia, że pracownik pobierający świadczenie rehabilitacyjne podjął w innym miejscu pracę zarobkową?

Okresy choroby w czasie ciąży - jeden okres zasiłkowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje w razie czasowej niezdolności do wykonywania pracy. Okresy choroby w czasie ciąży nie są bezwzględnie wliczane do jednego okresu zasiłkowego. Sam fakt bycia w ciąży o tym nie przesądza. Ważna jest przyczyna niezdolności do pracy oraz długość przerw między zwolnieniami lekarskimi.

Jak przychód z umowy cywilnoprawnej wpływa na wysokość świadczenia chorobowego przysługującego pracownikowi

Zawarcie z pracownikiem dodatkowej umowy zlecenia skutkuje koniecznością wypłaty wyższego świadczenia chorobowego. Mimo że pracownik ma prawo do zasiłku ze stosunku pracy, to ustalając podstawę wymiaru świadczenia przysługującego takiej osobie należy uwzględnić również przychód z umowy cywilnoprawnej.

Jeden okres zasiłkowy - jakie niezdolności do pracy należy zliczać

Ubezpieczony, który jest niezdolny do pracy z powodu kilku różnych następujących po sobie schorzeń, ma prawo do świadczeń chorobowych za okres trwania każdej z tych nieobecności. Aby w takim przypadku prawidłowo ustalić okres zasiłkowy, należy wziąć pod uwagę rodzaj schorzenia i ewentualne przerwy między okresami niezdolności do pracy. Jakie niezdolności do pracy obejmuje jeden okres zasiłkowy?

Zasiłek chorobowy po ustaniu stosunku pracy

Pracownik, który stał się niezdolny do pracy w czasie zatrudnienia i niezdolność trwa nadal po rozwiązaniu stosunku pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawca przesyła w tym celu do ZUS oryginał druku ZUS ZLA oraz zaświadczenie ZUS Z-3. W swojej dokumentacji zatrzymuje kopię zaświadczenia lekarskiego potwierdzoną za zgodność z oryginałem.

Kiedy nabędziesz świadczenie chorobowe bez okresu wyczekiwania

Zasiłek i wynagrodzenie za czas choroby przysługują ubezpieczonemu po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Jak prawidłowo sporządzić dokumentację do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o prawie ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne. Pracodawca jest także zobowiązany do sporządzenia i zgromadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia rehabilitacyjnego oraz, na prośbę pracownika, do przekazania wniosku o to świadczenie do jednostki ZUS. Kompletną dokumentację należy złożyć do ZUS na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem okresu zasiłkowego.

Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownica, posiadająca miesięczny okres wypowiedzenia, otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę 30 listopada 2012 r. Otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 6000 zł brutto. Od 2 do 9 grudnia 2012 r. przebywała na zasiłku opiekuńczym, a od 10 do 31 grudnia 2012 r. na zasiłku chorobowym, po czym kolejne zwolnienie dostarczyła od 2 do 31 stycznia 2013 r. Czy pracownica będzie miała prawo do zasiłku, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?

Czy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzeba wliczyć „trzynastkę”

Nasza firma wypłaca w styczniu każdego roku dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Czy będziemy musieli wliczać ją do podstawy wymiaru przysługujących pracownikom zasiłków chorobowych? Czy należy ją wliczać w kwocie faktycznie wypłaconej, czy po uzupełnieniu? Jak postąpić w przypadku pracowników, którym chcemy obniżyć wymiar czasu pracy od nowego roku?

REKLAMA