REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Służby mundurowe, Rekompensata za godziny nadliczbowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

7,8% o tyle były zaniżone emerytury! Wraca sprawa braku waloryzacji emerytur w 2023 r. w służbach mundurowych

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego z prośbą o ponowne zbadanie sprawy braku waloryzacji emerytur w 2023 r. w służbach mundurowych. Tym, którzy odeszli na świadczenie emerytalne w okresie od 1 stycznia 2023 do 28 lutego 2023 r. brak waloryzacji nie został w żaden sposób zrekompensowany. Tak więc ustawa okołobudżetowa na 2023 r. pogorszyła waloryzację uposażeń żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy i nic z tym nie zrobiono. Zainteresowani wskazują, że pozbawienie ich podwyżki uposażeń w tym czasie wpłynęło bezpośrednio na wymiar emerytur, obniżając je o 7,8%. 

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 

Kampania rekrutacyjna do Wojska Polskiego m.in. na autobusach i tramwajach

Reklamy, będące częścią kampanii rekrutacyjnej do Wojska Polskiego, pojawiły się m.in. na wybranych autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. Kampania, oparta o grafiki na zewnątrz pojazdów i plakaty oraz rekruterów wewnątrz, ma potrwać do 30 listopada.

Nowe zasady doliczania pracy cywilnej do emerytury wojskowej i mundurowej

Projekt nowelizacji tzw. ustawy zaopatrzeniowej poparty przez sejmowe komisje. Celem tego projektu jest uregulowanie zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury mundurowej i wojskowej. Sprawdź kogo obejmą nowe przepisy.

Polski Ład a podwyżki w służbach mundurowych

Polski Ład nie wpłynie na podwyżki w służbach mundurowych. Obniżone wynagrodzenia za styczeń 2022 roku zostaną wyrównane w lutym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla służb mundurowych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla służb mundurowych - czy uprzywilejowani rodzice mają wybór między zasiłkiem a opieką w przedszkolu?

Dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy służb MSWiA i Służby Więziennej - jaka kwota?

Nowa ustawa przewiduje dodatki motywacyjne dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Jeśli funkcjonariusz nie odejdzie na emeryturę, a zostanie na służbie, uzyska dodatek w wysokości 1500 zł brutto miesięcznie. Kwota ta wzrośnie po 28,5 latach służby.

Emerytura mundurowa po 25 latach - zmiany od 1 lipca 2019 r.

Pracownicy mundurowi otrzymają prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 lat oraz 100 proc. płatnych nadgodzin – przewidują to znowelizowane przepisy ustawowe. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Zmiana czasu 2018 - praca w nocy

W nocy z 27 na 28 października 2018 r. nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Zegarki przestawimy o godzinie 3:00 do tyłu na godzinę 2:00. Pracownik wykonujący pracę w porze nocnej przepracuje jedną godzinę więcej. Czy będzie to praca w godzinach nadliczbowych?

Dodatek do wynagrodzenia i czas wolny za pracę w nadgodzinach

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz stałego wynagrodzenia, przysługuje specjalny dodatek. Na co jeszcze może liczyć pracownik, który wykonuje pracę ponad obowiązujące go normy?

Zmiana czasu letniego na zimowy 2018

Kiedy nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy? W 2018 r. data ostatniej zmiany czasu to przełom 27 i 28 października. W jaki sposób rozliczać czas pracownika mającego nocną zmianę w tym dniu? Czy dodatkowa godzina pracy to praca w godzinach nadliczbowych? W jaki sposób rekompensować pracownikowi ten czas?

Praca w sobotę - dzień wolny czy dodatek do wynagrodzenia

Co do zasady, sobota jest dniem wolnym od pracy. Przepisy dopuszczają jednak polecenie pracownikowi wykonywania pracy w sobotę. Kiedy pracownikowi przysługuje dzień wolny, a kiedy dodatek do wynagrodzenia?

Praca w godzinach nadliczbowych - dodatkowe profity

Pracą w nadgodzinach jest praca ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy można z tego tytułu liczyć na dodatkowe profity?

Emerytury mundurowe dla celników od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. celnicy zostali objęci systemem emerytur mundurowych, co oznacza, że mogą przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat. Do tej pory nabywali uprawnienia emerytalne w wieku 60 i 65 lat.

Wynagrodzenie i dodatek za godziny nadliczbowe

Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie określają, że za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz standardowego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 100% pensji, jeśli dodatkowe obowiązki pracownik wykonywał w nocy, niedzielę lub święta.

Pełnopłatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy

Funkcjonariusze służb mundurowych i specjalnych domagają się przywrócenia 100 proc. uposażenia na zwolnieniu lekarskim. Projekt takich zmian trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów - poinformowało w środę MSWiA.

Zwolnienia lekarskie dla mundurowych płatne w 100 procentach

Miesięcznie zwolnienia lekarskie służb mundurowych mają być płatne w 100 procentach. W przypadku dłuższego zwolnienia uposażenie będzie pomniejszone - zakłada projekt ustawy wprowadzającej zmiany do ustaw pragmatycznych o policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, Biurze Ochrony Rządu oraz Służbie Celnej.

Brak ewidencji czasu pracy a wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Brak właściwie prowadzonej ewidencji czasu pracy nie chroni pracodawcy przed zapłatą za godziny nadliczbowe.

Jak obliczyć wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 100% lub 50% wynagrodzenia. Jakie są sposoby na obliczanie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych?

Rekompensowanie pracy w wolną sobotę

Pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 151 § 1 kodeksu pracy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Rekompensata za pracę w wolną sobotę

Pracą w wolną sobotę jest praca świadczona dodatkowo po przepracowaniu pięciu dni w tygodniu. Pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy co do zasady przysługuje dodatkowy dzień wolny. Wypłata dodatkowego wynagrodzenia jest jednak możliwa, jeżeli pracodawca nie jest w stanie udzielić dnia wolnego za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Zmiany w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Wydłużenie czasu służby szeregowych zawodowych - powyżej 12 lat, zakłada ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Ustawa zostanie skierowana do Senatu.

Niepełny etat w systemie równoważnym

Pracownik pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy w systemie równoważnym. Pracodawca zleca mu również pracę w godzinach nadliczbowych oraz zdarza się, że wzywa pracownika do pracy w jego dni wolne od pracy. Jak zrekompensować pracownikowi dodatkową pracę?

Zmiana czasu z letniego na zimowy a czas pracy pracownika

Zmiana czasu letniego na zimowy powoduje pojawienie się cyklicznie powtarzających się wątpliwości, co do tego w jaki sposób rozliczać czas pracownika mającego nocną zmianę na przełomie 24/25 października. Czy w związku z powstaniem dodatkowej godziny do przepracowania, powstaje automatycznie praca w godzinach nadliczbowych? Jak rekompensować wystąpienie godziny nadliczbowej? Jak postąpić w odmiennej sytuacji - zmiany czasu zimowego na letni?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych - RPO skarży do TK

Pracownikowi, który z własnej inicjatywy wystąpił o udzielenie mu czasu wolnego w zamian za godziny nadliczbowe, nie przysługuje zwiększony wymiar czasu wolnego. To bowiem od pracodawcy zależy czy zrekompensuje zwiększonym wymiarem czasu wolnego w stosunku do liczby przepracowanych godzin nadliczbowych. Rzecznik Praw Obywatelskich skierowała niniejszy przepis do Trybunału Konstytucyjnego, jako sprzeczny z prawem.

Objęcie celników "mundurówkami" - projekt

Trwają prace Rządu nad projektem ustawy, który wykonać wyrok Trybunału Konstytucyjnego i włączyć celników do mundurowego systemu emerytalnego, czyli tzw. mundurówek.

Zasada pięciodniowego tygodnia pracy - jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia

Zgodnie z art. 129 § 1 kodeksu pracy pracownicy powinni wykonywać pracę przeciętnie 5 dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym. Obowiązuje więc zasada pięciodniowego tygodnia pracy. Jak rozliczyć pracę w szóstym dniu tygodnia?

Wyższe dodatki za długoletnią służbę strażaków od 2015 r.

Wyższe dodatki za długoletnią służbę strażaków zakłada projekt zmian w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej. zmiany mają obowiązywać wstecz - od początku stycznia 2015 r.

Emerytury celników niezgodne z konstytucją

Rozróżnienie sytuacji emerytalnej celników w stosunku do innych służb mundurowych jest niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją 3 marca 2015 r. w wyroku o sygn. akt K 39/13.

Emerytury celników do zmiany - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozróżnienie sytuacji celników od innych służb w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego jest arbitralne i dyskryminujące. Oznacza to, że emerytury Służby Celnej będą zmienione w celu zrównania z emeryturami innych służb mundurowych.

Rekompensowanie pracy w niedzielę

Czy można planować pracę i zlecać wykonywanie pracy w nadgodzinach w niedzielę pracownikom, którzy pracują w systemie podstawowym na zmiany 5 dni w tygodniu? Jak zrekompensować im pracę zaplanowaną na niedzielę?

Praca w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy dobowej czasu pracy

Praca w godzinach nadliczbowych powoduje powstanie po stronie pracownika roszczenia o stosowne wynagrodzenie wraz z dodatkiem z tytułu przepracowanych nadgodzin. Kiedy pracownik nabędzie prawo do świadczeń w związku z przekroczeniem normy dobowej czasu pracy lub pracy wykonywanej ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego systemu i rozkładu czasu pracy oraz zasady rozliczania tej pracy?

Zmiany w emeryturach dla służb mundurowych

Od 1 stycznia 2013 r. zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy tzw. służb mundurowych. Nowe zasady przechodzenia tych osób na emeryturę zmierzają w kierunku zaostrzenia warunków uzyskania tego świadczenia, pozostawiają jednak tym grupom zawodowym możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w stosunku do pozostałych grup zawodowych.

Jak odbiór nadgodzin wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę

W naszej firmie obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który pokrywa się z kwartałami kalendarzowymi. W maju br. jeden z pracowników wynagradzany stawką miesięczną wypracował 16 godzin nadliczbowych dobowych. W czerwcu udzieliliśmy mu czasu wolnego w wymiarze 24 godzin (odbiór czasu wolnego nastąpił na wniosek pracodawcy). Jak odbiór czasu wolnego wpłynie na wynagrodzenie pracownika za maj i czerwiec?

Reforma emerytur jedynie dla nowych funkcjonariuszy

Reforma systemu emerytalnego służb mundurowych dotyczyć będzie tylko funkcjonariuszy, którzy po jej wejściu w życie rozpoczną służbę - zapewnił po raz kolejny szef MSW Jacek Cichocki. Jak dodał, wejście systemu planowane jest od początku 2013 r.

Nagrody pieniężne dla żołnierzy

Osoby odbywające służbę w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) dostaną po 2 tys. zł nagrody. Szef MON Tomasz Siemoniak podpisał odpowiednią zmianę budżetu ministerstwa na 2011 r.

Rekompensata za nadgodziny w podróży służbowej

Podczas wyjazdów służbowych bardzo często powstają godziny nadliczbowe, za które pracodawca wypłaca wynagrodzenie wraz z dodatkiem. Ustalając podstawę obliczania dodatku, należy pamiętać, że uwzględnia się w niej jedynie wynagrodzenie zasadnicze.

Reforma systemu emerytur mundurowych - projekt ustawy

26 maja zapadnie decyzja ws. przyjęcia lub odrzucenia założeń do projektu ustawy emerytalnej, reformującej system emerytur mundurowych. W tym dniu zaplanowane jest ostatnie posiedzenie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą.

Urlop ojcowski dla funkcjonariuszy służb mundurowych

Obowiązek ubezpieczeń służb mundurowych

Funkcjonariusze służb mundurowych zostali objęci odrębnym systemem zaopatrzenia emerytalnego. Jednak zarówno funkcjonariusze Służby Celnej, jak i żołnierze niezawodowi (z wyjątkiem żołnierzy pełniących służbę kandydacką) podlegają powszechnemu systemowi emerytalnemu w ZUS.

24 grudnia część sklepów będzie pracowała krócej

W Wigilię Bożego Narodzenia niektóre sklepy będą pracowały krócej, ale decyzja w tej sprawie należy do właścicieli. W święta sklepy mogą być otwarte, lecz handlować mogą tylko ich właściciele lub zatrudnieni na zlecenie; pracownicy etatowi muszą mieć wolne.

Reforma emerytur mundurowych obejmie nowych funkcjonariuszy

W styczniu rozpocznie pracę wspólny zespół ekspertów, który przygotuje propozycje rozwiązań ws. reformy systemu emerytur mundurowych - ustalono podczas spotkania szefa doradców premiera Michała Boniego i wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego ze związkowcami.

Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy

Rekompensaty za nadgodziny - nowelizacja przepisów

Możliwość wypłaty strażakom ekwiwalentu pieniężnego za przepracowane nadgodziny przewiduje rządowy projekt noweli ustawy o PSP, nad którym prace zaczęła sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych. Projekt posłowie poparli jednogłośnie.

Rekompensaty finansowe za pracę w godzinach nadliczbowych

Od przyszłego roku zawodowi strażacy mają dostawać finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy. Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (PSP), a w budżecie na 2011 r. zarezerwował na ten cel blisko 100 mln zł - poinformowało MSWiA.

Świadczenia dla funkcjonariuszy celnych

Funkcjonariusze służby celnej, jako jedna z grup pracowników mundurowych, za swoją służbę otrzymują uposażenie. Przepisy prawa przewidują dla nich także inne świadczenia, np. nagrodę jubileuszową czy roczną.

Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu odbioru czasu wolnego za pracę w nadgodzinach zależy od tego, czy ten czas wolny udzielany jest na wniosek pracownika czy z inicjatywy pracodawcy.

REKLAMA