REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Skrócenie czasu pracy, Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

Rozliczenia świadczeń z FGŚP - zmiany

Rozliczenia świadczeń z FGŚP - Prezydent podpisał nowelizację. Co się zmienia?

Czterodniowy tydzień pracy sukcesem Islandii

Czterodniowy tydzień pracy okazał się sukcesem Islandii. Krótszy tydzień pracy oznacza większą wydajność pracowników.

Rozliczanie dofinansowania wynagrodzeń z FGŚP - 3 wątpliwości

Dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP - jak je rozliczyć? Przedstawiamy 3 najczęstsze wątpliwości.

Hiszpania wprowadza 4 dni pracy w tygodniu

4 dni pracy w tygodniu wprowadza testowo Hiszpania. Nie zmniejszy przy tym wynagrodzenia ani etatu. Kiedy ruszy ten rewolucyjny pilotaż?

Jak rozliczyć dofinansowanie na rzecz ochrony miejsc pracy z WUP?

Jeśli otrzymałeś dofinansowanie na ochronę miejsc pracy w związku z koronawirusem z FGŚP, musisz się z niego rozliczyć. Należy przedstawić WUP dokumenty potwierdzające prawidłowość wykorzystania środków i dokumenty potwierdzające zatrudnienie pracowników, na których otrzymałeś świadczenie. Jakie dokumenty przesłać? Jaki jest termin na dokonanie tego obowiązku?

Tarcza 4.0 - postojowe, ZFŚS, obniżka czasu pracy i wynagrodzenia, zaległe urlopy

Tarcza 4.0 została uchwalona przez Sejm. Porusza takie kwestie, jak: udzielanie zaległych urlopów, zwiększenie możliwości obniżki czasu pracy i wynagrodzenia, dofinansowanie do wynagrodzenia ze środków FGŚP oraz z powiatowych urzędów pracy, zasady wykonywania pracy zdalnej, ZFŚS czy zakaz konkurencji. Artykuł zawiera praktyczną tabelę zmian z tłumaczeniem, skutkami i uwagami.

Obniżenie czasu pracy cudzoziemca i dofinansowanie do wynagrodzenia z FGŚP

Tarcza Antykryzysowa 3.0 dopuszcza możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy i wnioskowania o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP także w przypadku cudzoziemców. Zmiana warunków wykonywania pracy nie wymaga zmiany lub wydania nowego dokumentu legalizującego pracę w Polsce.

Obniżenie etatów bez spadku obrotów firmy w Tarczy 4.0?

Tarcza 4.0 przewiduje możliwość obniżenia etatów także wówczas, gdy przedsiębiorca nie stara się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników. Jeśli firma wykaże, że w związku z koronawirusem coraz bardziej obciążają ją koszty pensji, będzie mogła zastosować przestój lub obciąć etaty, nawet gdy nie spełnia wymogu odpowiedniego spadku obrotów.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP - pytania i odpowiedzi

Tarcza Antykryzysowa przewiduje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP. Z pomocy mogą skorzystać mikro, małe i średnie firmy. Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tą formą wsparcia, np. czy firma może wnioskować o dopłaty tylko na część miesiąca np. w przypadku, kiedy pracodawca chce objąć pracowników przestojem tylko na dwa tygodnie.

Zakaz wypowiadania umów pracownikom objętym przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy

Jeśli pracodawca korzysta z dofinansowania z FGŚP w przypadku objęcia pracowników przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, nie może wypowiedzieć tym pracownikom umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania wsparcia z funduszu.

Tarcza Antykryzysowa 3.0 - 8 głównych zmian

Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadza bardzo ważne zmiany, m.in.: rozszerzenie możliwości skorzystania ze zwolnienia ze składek ZUS, korzystne zasady waloryzacji emerytur, o które wnioski będą składane w czerwcu 2020 r., nowy termin rozpoczęcia prowadzenia działalności jako kryterium do otrzymania świadczenia postojowego.

Czy sprzedawczyni zatrudnionej na umowie o pracę przysługuje wynagrodzenie za czas zamknięcia sklepu?

Sprzedawczyni zatrudniona na podstawie umowy o pracę nie wykonywała swoich obowiązków ze względu na zamknięcie sklepu z powodu epidemii koronawirusa. Czy w związku z tym przysługuje jej wynagrodzenie za pracę?

Zwolnienie ze składek ZUS – nowe zasady, częste wątpliwości

Tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość zwolnienia ze składek ZUS. Kto może skorzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązku opłacania składek od marca do maja 2020 r., a kto ze zwolnienia z opłacania 50% składek? Jakie nowe zasady wprowadza Tarcza 3.0? Co w przypadku wcześniejszego opłacenia składek za marzec?

Tarcza Antykryzysowa 4.0 - zmiany w prawie pracy

Projekt Tarczy Antykryzysowej 4.0 zakłada zmiany w prawie pracy. To odpowiedź na apele pracodawców. Przewiduje się m.in. doprecyzowanie przepisów dotyczących pracy zdalnej, czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września, możliwość jednostronnego wypowiedzenia umowy o zakazie konkurencji, ograniczenia wysokości odpraw i odszkodowań przy ustaniu stosunku pracy, zawieszenie niektórych obowiązków dotyczących ZFŚS.

Tarcza antykryzysowa 2.0 - 8 najczęstszych pytań

Tarcza antykryzysowa 2.0 wprowadza wiele zmian. MRPiPS odpowiada na 8 najczęściej zadawanych pytań. Czy mikroprzedsiębiorca może starać się o pożyczkę, jeśli nie zatrudnia żadnych pracowników? Co zmieniło się w świadczeniach postojowych?

Zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące (wniosek ZUS RDZ)

Składając wniosek ZUS RDZ, można otrzymać zwolnienie ze składek za 3 miesiące - marzec, kwiecień i maj 2020 r. Dotyczy to składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Kto może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek? Jakie warunki należy spełnić?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z FGŚP – koronawirus i tarcza antykryzysowa

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników można uzyskać ze środków FGŚP. To jedna z form wsparcia przewidziana z powodu kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. Kto dzięki tarczy antykryzysowej może skorzystać z pomocy? Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Jak otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z tarczy antykryzysowej? - przewodnik krok po kroku

Tarcza antykryzysowa przyznaje dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z FGŚP. Na wsparcie finansowe mogą liczyć pracodawcy stosujący przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy z powodu epidemii koronawirusa. Aby uzyskać pomoc, należy złożyć stosowny wniosek, podpisać umowę z wojewódzkim urzędem pracy i załączyć wymagane dokumenty. Wszystkie niezbędne informacje i wzory znajdują się w poniższym artykule. Dowiedz się krok po kroku, jak otrzymać dofinansowanie.

Umowa o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników (przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy)

W związku z epidemią koronawirusa przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z FGŚP. Dotyczy to pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Aby otrzymać wsparcie składa się wniosek, a następnie podpisuje poniższą umowę. Pobierz wzór umowy.

Wniosek o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z FGŚP (przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy z powodu koronawirusa)

Pobierz wniosek o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, w następstwie wystąpienia COVID-19. To jedna z form wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Tarcza antykryzysowa: dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z błędami

Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc polskim pracodawcom w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Jakie są warunki przyznania dopłat do pensji? Okazuje się, że nowe przepisy dotyczące subwencji płacowych zawierają liczne błędy. Na czym polegają?

Skrócenie czasu pracy osobom pobierającym najniższą płacę

Płaca minimalna w 2020 roku wzrośnie do kwoty 2600 zł. W związku z dużą podwyżką płacy minimalnej, firmy przygotowują się do skrócenia czasu pracy osobom pobierającym najniższą płacę.

Skrócenie czasu pracy w czasie upałów - apel PIP

Główny inspektor pracy apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów i przestrzeganie przepisów prawa pracy.

Skrócenie czasu pracy, dodatkowe przerwy, zimne napoje - praca podczas upałów

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy.Pracodawca ma również obowiązek zapewnić zimne napoje.

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Skrócenie wymiaru czasu pracy a wynagrodzenie

Pracownik, który zgodnie z zapisami umowy o pracę, jest zatrudniony na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy, powinien pracować po 8 godzin dziennie. Co w przypadku, gdy pracownikowi skrócono wymiar czasu pracy do 7 godzin dziennie, a pracownik zostaje w pracy o 1 godzinę dłużej? Czy za taką pracę należy mu się dodatkowe wynagrodzenie?

Fundusz pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 2019

W 2019 r. ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będą finansowane koszty staży i szkoleń lekarzy, dentystów. Ponadto zmiany obejmą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych - przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej na 2019 r.

Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim a składki na FP i FGŚP

Przepisy prawa pozwalają pracodawcy korzystać z wielu zwolnień z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych. Czy w trakcie łączenia przez pracownika pracy z urlopem rodzicielskim można korzystać ze zwolnienia ze składek na FP i FGŚP?

Czas pracy - 35 zamiast 40 godzin pracy tygodniowo?

Partia Razem chce złożyć projekt ustawy skracający czas pracy do 35 godzin tygodniowo. Obecnie tygodniowy czas pracy wynosi przeciętnie 40 godzin tygodniowo i przeciętnie pięć dni tygodniowo w okresie rozliczeniowym.

Stare rachunki bankowe do wpłat ZUS zamknięte od 1 stycznia 2018 r.

Rachunki, na które płatnicy opłacali należności składkowe, zostały zamknięte od 1 stycznia 2018 r. i nie można ich użyć do opłacania składek. Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek mają obowiązek opłacać wszystkie należności na rzecz ZUS jednym przelewem, bezpośrednio na numer rachunku składkowego przyznanemu indywidualnie każdemu z nich.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2018 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację dotyczącą wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za miesiące styczeń - grudzień 2018 r. Ile wynoszą?

E-składka 2018 - jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że przedsiębiorca zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego.

Jak opłacać składki na FGŚP po 5 września 2017 r.

Od 5 września 2017 r. pracodawcy zatrudniający członków swojej rodziny mają obowiązek opłacać za nich składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. FGŚP gwarantuje pracownikom wypłatę świadczeń w przypadku niewypłacalności pracodawcy.

Nowy projekt ws. ubezpieczeń społecznych dla pracujących studentów

Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają zostać zwolnieni z odprowadzania składek emerytalno-rentowych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wynika z projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

E-składka w ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 października 2017 r. ZUS rozpoczął wysyłkę listów z informacją o nowym, indywidualnym numerze rachunków. W przypadku braku numeru nie będzie możliwości opłacenia składek. Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacać wszystkie składki jednym przelewem.

Zmiany w opłacaniu składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od 2017 r.

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe zasady opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Głównym celem FGŚP jest ochrona roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy.

Indywidualne rachunki składkowe dla płatników od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą przekazywać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na jeden rachunek. Obecnie płatnicy przekazują składki na cztery oddzielne konta bankowe. Ponadto ZUS zyska nowe uprawnienia.

Skrócenie czasu pracy dla pracujących rodziców o godzinę - projekt

Pracujący rodzic, który wychowuje dziecko w wieku do 10 lat będzie pracował o godzinę krócej - tak wynika z projektu przygotowanego przez posłów PSL. Oznacza to skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin.

Składki ZUS, FGŚP i FP w 2017 r.

ZUS podał informację dotyczącą podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2017 r. Ile wynoszą?

Skrócenie czasu pracy w Wigilię i Wielki Piątek - projekt odrzucony

20 maja br. Sejm odrzucił projekt dotyczący skrócenia czasu pracy w Wigilię i Wielki Piątek do czterech godzin z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia. W 15 krajach Unii Europejskiej Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy.

Wynagrodzenie za czas przerwy na karmienie i zwolnienia od pracy 2016

W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy (tj. 22 lutego 2016 r.), doprecyzowano sposób ustalania wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy przez kobiety w ciąży i karmiących dziecko piersią. Jak obliczyć wynagrodzenie za przerwy na karmienie oraz wynagrodzenie pracownicy karmiącej zwolnionej ze świadczenia pracy?

Skrócenie czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię - projekt

Skrócenie czasu pracy w Wielki Piątek i Wigilię do czterech godzin z prawem do pełnego wynagrodzenia, zakłada projekt PSL. Polacy pracują średnio 42 godziny tygodniowo, zaś średnia europejska to maksymalnie 37 godzin.

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2016 r.

ZUS podał informację zawierającą kwoty składek ubezpieczeniowych dla niektórych grup ubezpieczonych, składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2016 r. Jaka jest ich wysokość?

Kto i za kogo płaci składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Państwowy fundusz celowy - Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, utworzony został na użytek ochrony pracowników przed utratą wynagrodze­nia spowodowaną niewypłacalnością pracodaw­cy. Płatnik obowiązkowo opłaca składki na FGŚP za pracowników zatrudnionych m.in. na podstawie umowy o pracę.

Skrócenie czasu pracy - warunki szkodliwe lub szczególnie uciążliwe dla zdrowia

Czy skrócenie czasu pracy ze względu na warunki szkodliwe lub szczególnie uciążliwe dla zdrowia pracownika ma charakter obligatoryjny czy też fakultatywny?

Dochodzenie roszczeń o wynagrodzenie w razie niewypłacalności pracodawcy

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest wypłata należnego wynagrodzenia za pracę wykonaną przez pracownika. W sytuacji niewypłacalności pracodawcy poszkodowanemu pracownikowi przysługuje roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Opłacanie składek na FP i FGŚP - zasady

ZUS podał informacje o zasadach opłacania składek na FP za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia zawartej ze zleceniodawcą będącym osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników oraz o zwolnieniu z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP.

REKLAMA