Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składki ubezpieczeniowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składki ubezpieczeniowe.
Zwolnienie ze składek ZUS – nowe zasady, częste wątpliwości
Aktualizacja: 21.05.2020
Tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość zwolnienia ze składek ZUS. Kto może skorzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązku opłacania składek od marca do maja 2020 r., a kto ze zwolnienia z opłacania 50% składek? Jakie nowe zasady wprowadza Tarcza 3.0? Co w przypadku wcześniejszego opłacenia składek za marzec? »
E-składka w ZUS od 1 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 10.01.2018
Od 1 października 2017 r. ZUS rozpoczął wysyłkę listów z informacją o nowym, indywidualnym numerze rachunków. W przypadku braku numeru nie będzie możliwości opłacenia składek. Od 1 stycznia 2018 r. będzie można opłacać wszystkie składki jednym przelewem. »
Indywidualne rachunki składkowe dla płatników od 1 stycznia 2018 r.
Aktualizacja: 25.10.2017
Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą przekazywać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na jeden rachunek. Obecnie płatnicy przekazują składki na cztery oddzielne konta bankowe. Ponadto ZUS zyska nowe uprawnienia. »
Aktualizacja: 18.03.2013
ZUS ustalił składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za styczeń - grudzień 2013 r. dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. »
ZUS - interpretacje indywidualne
Aktualizacja: 21.08.2014
ZUS od początku 2013 r. zobowiązany jest do wydawania interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. »
Kiedy za osoby powracające z urlopu wychowawczego należy opłacać składki na FP i FGŚP
Aktualizacja: 01.08.2012
Nasza pracownica wróciła do pracy po urlopie wychowawczym, zmniejszając wymiar czasu pracy do 1/2 etatu. Jednocześnie zatrudniła się u innego pracodawcy na 1/3 etatu. Który pracodawca jest zwolniony z opłacania za nią składek na FP i FGŚP? »
Jakie korzyści ma pracodawca zatrudniający starszych pracowników
Aktualizacja: 07.03.2012
Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie starszych osób, mogą zmniejszyć koszty związane z chorobą takich pracowników oraz uzyskać ulgę w opłacaniu wybranych składek. »
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników 50+
Aktualizacja: 06.03.2012
Za pracowników nowo przyjętych, którzy ukończyli 50 lat przez 12 miesięcy nie opłaca się składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ponadto wynagrodzenie za czas choroby dla takich pracowników jest wypłacane tylko przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego. »
Zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP po kolejnym urlopie macierzyńskim
Aktualizacja: 20.02.2012
Nasza pracownica 22 lutego 2009 r. zakończyła pierwszy urlop macierzyński. Od marca 2009 r. nie opłacaliśmy za nią składek na Fundusz Pracy i FGŚP. Pracownica ta 3 sierpnia 2011 r. urodziła kolejne dziecko i rozpoczęła kolejny urlop macierzyński. Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. W efekcie drugi jej urlop macierzyński zakończył się 3 stycznia 2012 r. (22 tygodnie – 154 dni). Po urlopie macierzyńskim pracownica wróciła do pracy 4 stycznia 2012 r. Wynagrodzenia w naszej firmie wypłaca się pod koniec miesiąca, za który są należne. Czy od lutego 2012 r. należy rozpocząć nowy, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za tę pracownicę (luty 2012 r. – styczeń 2015 r.)? Czy powinniśmy naliczyć składki na FP i FGŚP za styczeń 2012 r.? »
Składki na FP i FGŚP za pracownicę, która skończyła 55 lat
Aktualizacja: 27.10.2011
Nasza pracownica 13 czerwca 2011 r. ukończyła 55 lat. Od którego miesiąca należy zaprzestać opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? O możliwości zwolnienia ze składek na FP i FGŚP za tę pracownicę dowiedzieliśmy się dopiero w sierpniu 2011 r. Do tego czasu potrącaliśmy pracownicy składki na te fundusze. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? »
Czy uczelnia opłaca składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za pracowników?
Aktualizacja: 18.10.2011
Jesteśmy prywatną uczelnią wyższą. Oprócz działalności dydaktycznej i naukowej prowadzimy również działalność gospodarczą. Czy powinniśmy opłacać za pracowników uczelni składkę na FGŚP? Czy ma tu znaczenie, przy którym rodzaju działalności zatrudniony jest pracownik (pracownicy naukowi oraz pozostali pracownicy)? »
Zwolnienia z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP za zleceniobiorcę
Aktualizacja: 11.10.2018
Obowiązek opłacania składek za zleceniobiorcę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie dotyczy każdej firmy. Ponadto konieczność opłacania tych składek zależy od wieku zleceniobiorcy i wysokości uzyskiwanego przez niego przychodu. »
Czy upadłość układowa zwalnia przedsiębiorcę ze składki na FGŚP
Aktualizacja: 04.04.2011
Prowadzę księgowość dla niewielkiej firmy, w której oprócz właściciela zatrudnione są dwie pracownice na cały etat. Właściciel firmy oświadczył mi, że złożył wniosek o ogłoszenie upadłości firmy i czeka na orzeczenie sądu w tej sprawie. Powiedział też, że są szanse na to, że będzie to upadłość z opcją układową – zabiegał o to, aby firma dalej działała i zatrudniała pracowników, nawet po ogłoszeniu upadłości. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku przedsiębiorcy i firma zostanie postawiona w stan upadłości, ale bez udziału syndyka, to czy wówczas należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? »
Czy bankrutująca spółka musi płacić składki na Fundusz Pracy
Aktualizacja: 14.02.2011
Spółka z o.o. znajduje się w stanie upadłości. Należności ze stosunku pracy są finansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Czy w tej sytuacji spółka ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy? »
Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r.
Aktualizacja: 27.01.2011
ZUS poinformował o najniższej podstawie wymiaru składek oraz kwotach składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) i na Fundusz Pracy (FP) w 2011 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »