REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PUE ZUS, Opiekun

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Komunikat ZUS: wyślemy na PUE ZUS wezwanie do podpisania umowy o zarządzanie PPK

Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK), na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) wezwania do zawarcia takiej umowy. W razie wątpliwości dotyczących wezwania, należy kontaktować się z Infolinią PFR pod nr (22) 703 43 63.

Co można załatwić przez aplikację mZUS? Całkiem sporo!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wnioski o świadczenia dla rodzin można szybko i sprawnie złożyć przez aplikację mobilną mZUS. Aplikację należy powiązać z kontem na PUE ZUS. 

Praca wakacyjna: Opiekun(ka) wczasowa

Wakacje to czas radości, beztroski i odpoczynku, szczególnie dla dzieci. To również okres, w którym wielu rodziców decyduje się na wyjazd na zasłużony urlop. Jednak dla wielu z nich organizacja wakacji może być wyzwaniem, szczególnie jeśli nie mają z kim zostawić swoich pociech. Właśnie dlatego opiekun/opiekunka wczasowa dla dzieci odgrywa tak ważną rolę w sezonie wakacyjnym. To osoba, która dba o bezpieczeństwo, zabawę i komfort dzieci podczas wakacyjnych wyjazdów. 

W związku z waloryzacją osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł

Coroczna waloryzacja kont w ZUS. Zakończyła się coroczna akcja tworzenia i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS. Zakład stworzył ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r. Informacje te zostały udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Nie każda opieka uzasadnia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Jakie są cechy opieki uzasadniającej przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego? Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne? Co oznacza pracę zarobkową? Poniżej szczegóły, które pokazują, że nie każda opieka uzasadnia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

3 maja 2023 r. ograniczenie w dostępie do PUE ZUS i komunikacji elektronicznej z ZUS

ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych 3 maja od godziny 9:00 do godziny 13:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do portalu Platformy Usług Elektronicznych i poszczególnych jego funkcji.

Opiekun w żłobku. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

Opiekun w żłobku – czy każdy może nim zostać? Praca opiekuna w żłobku wiąże się z pracą z bardzo małymi dziećmi, co wymaga nie tylko umiejętności opiekuńczych, ale także odpowiednich kwalifikacji do wykonywania takiego zawodu. Czy ukończenie kursu wystarczy, żeby móc pracować w żłobku? Co należy do obowiązków opiekuna w tego typu placówce? Czy jest to praca dobrze płatna?  

Ile wynosi renta socjalna? Zawieszony protest osób z niepełnosprawnościami

W piątek, 24 marca 2023 r. osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie opuścili Sejm RP. Protest został czasowo zawieszony ze względów zdrowotnych. Czy rząd spełni oczekiwania protestujących, czy renta socjalna będzie podwyższona do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Według danych ZUS-u na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało 289,7 tyś osób.

E-ZLA dostępne na PUE ZUS

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

Jak zostać opiekunem osoby starszej

Opiekun osoby starszej. Praca, jako profesjonalny opiekun osoby starszej, nie jest łatwa. Ale bez wątpienia daje ogromną satysfakcję, zwłaszcza tym osobom, które czerpią radość z pomocy innym. Opiekun musi być przygotowany na trudne, a czasem nieprzewidywalne sytuacje. Jak zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca i zarobki?

Praca w Niemczech na krótkie zlecenia. Kim jest opiekun skoczek?

Opiekun skoczek. Praca opiekuna osób starszych w Niemczech wiąże się zazwyczaj z kilkumiesięcznym pobytem za granicą – nie każdy opiekun może sobie na to pozwolić m.in. przez wzgląd na obowiązki rodzinne, dzieci, drugą pracę. Z myślą o takich osobach stworzono krótkoterminowe zlecenia – trwające kilka-kilkanaście dni, w większości przypadków nie dłużej jednak niż 3 tygodnie. Opiekunowie tacy nazywani są skoczkami. Jak wygląda ich praca? Na czym polega? 

Urlop opiekuńczy – dodatkowe 5 dni – nowość w KP

Kto i kiedy może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Jakie są zasady jego przyznawania? Ile dni przysługuje dni urlopu opiekuńczego? Czy podczas urlopu opiekuńczego pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę?

Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS 3 lutego 2023 r.

W związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych 3 lutego 2023 r., od godziny 20:00 do godziny 23:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do portalu Platformy Usług Elektronicznych i poszczególnych jego funkcji.

Wynagrodzenie za stałą opiekę nad osobą bliską

Czy opieka nad bliskim jest płatna? Czy opieka mieści się w zakresie zwykłego obowiązku alimentacyjnego wobec krewnych i tak zwanych zasad współżycia społecznego? Czy opiekun może żądać zwrotu poniesionych kosztów? Być może będą zmiany w przepisach – RPO i Ministerstwo Sprawiedliwości mają swoje propozycje.

Technologiczna dyskryminacja seniorów przez ZUS?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wpłynęła skarga od seniorki (60+), która poskarżyła się na postępującą technologię i informatyzację w ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy są bowiem zobowiązani do posiadania PUE ZUS. Jednak co jeżeli samozatrudniony senior czy przedsiębiorca senior nie potrafi poradzić sobie z elektronicznym systemem PUE ZUS? Czy pomimo obowiązku posiadania PUE ZUS może nadal tradycyjnie rozliczać składki?

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny do 31 stycznia tego roku. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika.

ZUS 2023 - jakie cele i plany?

Jakie ZUS ma cele i plany na 2023 rok? Jakie zadania będą realizowane? Co to jest PUE ZUS? Czym jest mLegitymacja ZUS? Ile wynosiły wydatki ZUS na świadczenia w 2022 roku? Czy będzie 13-tka w kwietniu 2023 roku?

ZUS: od 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mają obecnie płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

W 2023 r. tracą ważność certyfikaty lekarzy wydane w 2017 r. Czy zablokuje to e-ZLA?

Lekarze powinni pamiętać, że certyfikaty uprawniające m.in. do wystawiania e-ZLA i elektronicznego podpisywania, są wydane na 5 lat. Te wydane przez ZUS w 2017 r. utracą więc swoją ważność w 2023 r. Co daje posiadanie certyfikatu i jak o niego ponownie zawnioskować?

Maluch+ zmiany od 2023 roku

Już od ponad 11 lat obowiązują regulacje dot. wsparcia i opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Od lutego 2023 r. zmieniają się jednak zasady w programie MALUCH+. Jakie? Poniżej stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i najnowsze przepisy.

ZUS i prawo pracy od 2023 r. Lista najważniejszych zmian!

Zmiany w ZUS i prawie pracy od 2023 roku. Jak dobrze przygotować się do zmian i o niczym nie zapomnieć? Oto lista porządkująca najważniejsze zmiany!

Praktyczne informacje o PUE ZUS – kolejne webinarium dla płatników składek już 13 grudnia

Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i umożliwia samodzielne tworzenie dokumentów, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.

ZUS: od 1 stycznia 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców. "Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS PUE - obowiązek utworzenia profilu przez wszystkich płatników składek!

ZUS PUE - obowiązek posiadania profilu od 1 stycznia 2023 r. przez wszystkich płatników składek (dotychczas obowiązek ten obejmował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych).

Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS

Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS. Komunikat ZUS.

PUE ZUS od 2023 r. Każdy płatnik ma obowiązek posiadać konto!

PUE ZUS - każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto od 1 stycznia 2023 r. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online – w dowolnym miejscu i czasie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

PUE ZUS - obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS [1]. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie.

Urlop wychowawczy 2023

Ile w 2023 r. trwa urlop wychowawczy i czy otrzymuje się go na wniosek? Czy pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego w sytuacji, gdy drugi rodzic dziecka nie pracuje? Co zawiera wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego? Czy w trakcie urlopu w wychowawczego można pracować?

Obowiązkowe PUE ZUS od 2023 r.

PUE ZUS 2023. Czy każdy płatnik składek powinien mieć założony profil do końca 2022 r.? Co jeżeli płatnik nie założy PUE ZUS? Jak założyć profil na PUE ZUS?

ZUS. Wypłata środków w związku z sytuacją na Odrze

Jednorazowe świadczenie pieniężne od ZUS. Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, wciąż mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Ruszyła wypłaty pieniędzy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Od 2023 r. każdy płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS

PUE ZUS. Właściciele małych firm (do 5 pracowników) nie mieli dotychczas obowiązku posiadania konta na PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 roku - będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

Jeśli musisz coś załatwić w ZUS – zrób to przez Internet

Wystarczy konto na platformie internetowej PUE ZUS oraz komputer lub telefon i Internet żeby zadać pytanie, złożyć wniosek czy sprawdzić stan swoich składek na koncie emerytalnym. Online można się także dowiedzieć czy ZUS przyznał rodzicom 500+ i kiedy będą wypłacane pieniądze.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) na PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję generowania i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego. Co zrobić, aby sprawdzić swoją IOSKU na PUE ZUS?

Dekada z PUE

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.

W ZUS załatwisz wszystko przez Internet

Możliwość kontaktowania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych bez wychodzenia z domu jest szczególnie przydatna w obecnej sytuacji, gdy mamy ograniczone możliwość przemieszczania się. Komputer i Internet wystarczą żeby skorzystać z możliwości jakie daje przedsiębiorcom „tarcza antykryzysowa” czyli złożyć wniosek o zwolnienie z płatności składek, zawnioskować o wypłatę postojowego, zawrzeć układ ratalny czy zadać pytanie konsultantom.

ZUS największym e-urzędem w Polsce

Ponad 10 milionów osób założyło swoje indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu ZUS jest dzisiaj jednym z największych i najbardziej zaawansowanych elektronicznych urzędów w Polsce.

PUE ZUS ma już 10 milionów użytkowników

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych e-urzędów w Polsce. Już 10 milionów użytkowników korzysta z platformy PUE ZUS.

ZUS: e-wizyta w języku ukraińskim

ZUS umożliwia umówienie e-wizyty w języku ukraińskim. Jak się umówić? Co jest do tego potrzebne?

Zawiadomienie o składce wypadkowej - PUE ZUS

Zawiadomienie o składce wypadkowej na rok składkowy 2022/2023 trafiło na konto na PUE ZUS dnia 1 kwietnia 2022 roku. Jak je pobrać?

ZUS A1 tylko online!

Wniosek o zaświadczenie A1 z ZUS tylko online od 1 kwietnia 2022 r. - potwierdzenie podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce można uzyskać wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS.

PUE ZUS w języku ukraińskim

Jak założyć PUE ZUS? Do czego służy PUE ZUS? Instrukcja w języku ukraińskim.

Konto na PUE ZUS dla obywatela Ukrainy

PUE ZUS dla Ukraińca - w jaki sposób założyć, by załatwić sprawy urzędowe? Wejdź na stronę www.zus.pl i wybierz język ukraiński.

Jak założyć PUE ZUS? - instrukcja w języku ukraińskim

Як зареєструватися на PUE ZUS? Перейдіть на вебсайт www.zus.pl. Виберіть спосіб реєстрації. Jak założyć PUE ZUS - instrukcja w języku ukraińskim.

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców - specustawa

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców jako wychowawców, opiekunów dziecięcych, psychologów, pedagogów przewiduje specustawa w art. 24. Ukraińcy nie muszą spełniać wskazanych wymagań.

Specustawa - jakie prawa dla ukraińskich uchodźców?

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została 9 marca 2022 r. uchwalona w Sejmie. Jakie prawa będą mieli Ukraińcy w Polsce? Jakie będą warunki ich zatrudnienia?

Oszuści dzwonią ws. aktualizacji numeru telefonu na PUE ZUS

Uwaga! Oszuści dzwonią w sprawie aktualizacji numeru telefonu na PUE ZUS. Konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numeru telefonu podanego na PUE ZUS ani w banku.

REKLAMA