Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawa pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawa pracodawcy.
Czy można wprowadzić godzinną przerwę w pracy?
Aktualizacja: 13.09.2011
Artykuł 141 kodeksu pracy umożliwia pracodawcy wprowadzenie przerwy na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Maksymalna jej długość to 60 minut. »
W jaki sposób zawiadomić pracownika o udzieleniu kary porządkowej?
Aktualizacja: 13.09.2011
Celem skutecznego nałożenia kary porządkowej oprócz wysłuchania pracownika niezbędne jest jeszcze zawiadomienie pracownika. Zgodnie z art. 110 Kodeksu pracy o zastosowanej karze pracodawca zawiadamia pracownika na piśmie. »
Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy?
Aktualizacja: 13.09.2011
Nawiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracownika obowiązek wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Czy istnieje zatem sytuacja kiedy pracownik może zostać zwolniony z tego obowiązku? »
Jak usprawiedliwiać nieobecności w pracy?
Aktualizacja: 13.09.2011
Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. »
Na czym polega umowa przedwstępna?
Aktualizacja: 13.09.2011
W prawie pracy dopuszczalne jest zawarcie przedwstępnej umowy o pracę na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. »
Kiedy pracodawca nie określił rodzaju umowy
Aktualizacja: 13.09.2011
Kodeks pracy daje pracodawcy i pracownikowi dużą swobodę w kształtowaniu stosunku pracy. Są jednak pewne obowiązkowe postanowienia umowy, których brak powoduje określone negatywne konsekwencje. »
Rezygnacja matki z wychowywania dziecka (art. 182)
Aktualizacja: 02.10.2011
Wymiar urlopu macierzyńskiego ulega skróceniu także wówczas, gdy kobieta rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka. »
Czy urlop bezpłatny wlicza się do okresu zatrudnienia?
Aktualizacja: 13.09.2011
W czasie urlopu bezpłatnego trwa nadal stosunek pracy, zaś pracownik korzysta ze szczególnej ochrony - pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę ani też wypowiedzenia zmieniającego. »
Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego
Aktualizacja: 13.09.2011
W przypadku udzielania przez pracodawcę urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć możliwość odwołania pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn. »
Czy można zwolnić pracownika, który popełnił przestępstwo?
Aktualizacja: 21.09.2011
Przestępstwo popełnione przez pracownika może stanowić samodzielną podstawę rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Jest to jeden z przypadków opisanych w art. 52 § 1 kodeksu pracy, gdy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. »
Co musi zrobić pracodawca aby zwolnić pracownika dyscyplinarnie?
Aktualizacja: 21.09.2011
Jeżeli zgodnie z art. 52 § 1 kodeksu pracy wystąpiła okoliczność uzasadniająca zwolnienie dyscyplinarne pracownika, wówczas pracodawca powinien złożyć pracownikowi na piśmie oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. »
Kiedy odmawia się cudzoziemcowi wjazdu na terytorium Polski?
Aktualizacja: 02.09.2011
Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach określa sytuacje, kiedy służby graniczne będą zmuszone odmówić cudzoziemcowi wjazdu do Polski. »
Co zrobić kiedy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia?
Aktualizacja: 21.09.2011
Wypowiedzenie umowy o pracę jest złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się zapoznać z jego treścią (wyrok SN z 06.11 1980 r., I PRN 109/80, OSNCP 1981/6/107) »
Kiedy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę?
Aktualizacja: 02.09.2011
Wojewoda może odmówić wydania zezwolenia na pracę, jeżeli stwierdzi określone prawem braki formalne, których zaistnienie czyni wydanie zezwolenia niemożliwym lub sprzecznym z prawem. »
Czy powołanie może być poprzedzone konkursem? (art. 68(1))
Aktualizacja: 28.09.2011
Co do zasady, powołanie na określone stanowisko jest czynnością władczą i z reguły z nikim nie konsultowaną. Kodeks pracy daje jednak możliwość przeprowadzenia konkursu przez powołaniem. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad