Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Tarcza antykryzysowa 4.0 - niekorzystne zmiany dla pracowników
Aktualizacja: 08.06.2020
4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian związanych z epidemią koronawirusa - tzw. tarczę antykryzysową 4.0. OPZZ sprzeciwia się zawartym w niej rozwiązaniom, które ocenia jako antypracownicze, krytykuje także prezydencką inicjatywę dodatku solidarnościowego. »
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy działacza związkowego
Aktualizacja: 01.02.2016
Ustawa o związkach zawodowych określa prawo do zwolnienia od pracy zawodowej pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. »
Aktualizacja: 12.10.2015
Związek zawodowy to organizacja zrzeszająca pracowników w celu reprezentowania i obrony ich praw. Powstaje na mocy uchwały podjętej co najmniej przez 10 osób uprawnionych do jego utworzenia. »
Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?
Aktualizacja: 07.10.2015
Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. »
Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego
Aktualizacja: 15.09.2015
11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady? »
Ustawa o ubezpieczeniach grupowych w Sejmie
Aktualizacja: 09.09.2015
Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zakłada złagodzenie zakazu pobierania wynagrodzenia związanego z zawieraniem grupowych umów ubezpieczenia. Spod zakazu wyłączono umowy zawarte na rachunek pracowników i członków ich rodzin oraz samorządów zawodowych lub związków zawodowych. »
Rada Dialogu Społecznego od 11 września 2015 r.
Aktualizacja: 02.09.2015
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wejdzie w życie 11 września br. i od tego dnia pracodawcy, związki oraz rząd będą mogły zgłaszać członków Rady. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. »
Rada Dialogu Społecznego - zadania i skład
Aktualizacja: 04.08.2015
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została 3 sierpnia 2015 r. podpisana przez Prezydenta RP. Nowa regulacja powstała we współpracy organizacji pracodawców i związków zawodowych z resortem pracy. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład RDS? »
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego podpisana przez Prezydenta RP
Aktualizacja: 04.08.2015
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została w poniedziałek (3 sierpnia 2015 r.) podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie jeszcze we wrześniu tego roku. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych. »
Komisja Trójstronna przestaje istnieć
Aktualizacja: 03.08.2015
Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego? »
Rada Dialogu Społecznego - koniec prac nad projektem
Aktualizacja: 19.03.2015
Zakończyły się prace nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowa instytucja zastępująca Komisję Trójstronną będzie niezależna od rządu. »
Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami
Aktualizacja: 12.03.2015
Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami. »
Zawieszenie układu zbiorowego pracy
Aktualizacja: 09.08.2013
Zawieszenie układu zbiorowego pracy, a co za tym idzie również niektórych uprawnień pracowniczych przez pracodawcę, jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Uprawnienie to, ma na celu umożliwienie przeprowadzenia procesów niezbędnych dla poprawy kondycji finansowej zakładu pracy. »
Referendum strajkowe w czasie mediacji
Aktualizacja: 29.07.2013
Czy referendum strajkowe można organizować jeszcze w czasie mediacji? Zgodnie z przepisami dopiero nieosiągnięcie porozumienia rozwiązującego spór zbiorowy w postępowaniu mediacyjnym uprawnia do podjęcia akcji strajkowej. »
Redukcja zatrudnienia, czyli zwolnienia grupowe
Aktualizacja: 17.06.2013
Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia zawierając porozumienie z zakładową organizacją związkową. Pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych przysługuje odprawa pieniężna. »
Wniosek o odroczenie składek za XI