Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Czym jest system wynagrodzeń w firmie?
Aktualizacja: 23.10.2013
Wiele przedsiębiorstw wprowadza specjalna politykę wynagrodzeń. Co to oznacza dla pracowników? Jakie są efekty funkcjonującego w firmie systemu wynagrodzeń? »
Jak określić wynagrodzenie w systemie akordowym?
Aktualizacja: 02.11.2011
Chciałbym ustalić zatrudnianym przeze mnie pracownikom wynagrodzenie w systemie akordowym. Czy do tak wynagradzanych pracowników stosuje się przepisy o minimalnym wynagrodzeniu, a może ich wynagrodzenie zależy od wyrobienia normy? Czy takich pracowników obowiązuje 8-godzinny dzień pracy czy może ich czas pracy zależy również od wyrobienia normy? »
Dodatek uzupełniający należy wliczać do wynagrodzenia za urlop i „trzynastek” dla nauczycieli
Aktualizacja: 15.02.2011
Od 1 stycznia 2011 r. w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop oraz w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługujących nauczycielowi należy uwzględniać jednorazowy dodatek uzupełniający. »
Wynagrodzenia w finansach i księgowości
Aktualizacja: 01.02.2011
Page Personnel w ramach pracy zespołu Finance & Accounting przeprowadził badanie wynagrodzeń w obszarze finansów i księgowości. Celem audytu było sprawdzenie aktualnego poziomu płac w tym sektorze oraz trendów na 2011 r. »
Ile systemów wynagradzania może stosować pracodawca
Aktualizacja: 26.01.2011
Pracodawca może wynagradzać pracowników według różnych systemów. Może stosować stałe stawki, zmienne zależne od wyników pracy, a także łączyć te dwa systemy. W jednym zakładzie pracy można stosować różne systemy, np. dla różnych stanowisk pracy. Przyjęte zasady nie są zasadami ustalanymi raz na zawsze. Pracodawca może je zmienić. Wprowadzenie gorszych warunków wymaga wręczenia pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki płacy. »
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy
Aktualizacja: 25.01.2011
Zatrudniona w mojej firmie pracownica skorzystała w listopadzie z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem ojca. Zaznaczam, że na jej wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienna prowizja miesięczna uzależniona od efektów pracy. W listopadzie prowizja wyniosła 800 zł. Jak mam obliczyć jej wynagrodzenie za te dni? »
Pracodawcy przeciwni podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia
Aktualizacja: 12.01.2011
NSZZ Solidarność przygotowuje obywatelski projekt ustawy o płacy minimalnej, której wysokość byłaby uzależniona nie od widzimisię polityków, ale od wielkości PKB. Związek chce, aby osiągnęła ona 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. PKPP Lewiatan uważa, że to zły pomysł. »
Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych w 2011 roku
Aktualizacja: 07.01.2011
1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja przepisów Kodeksu pracy zmieniająca zasady obliczania wymiaru czasu pracy. W opinii Ministerstwa Pracy oraz wielu ekspertów, nowe regulacje naruszają zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, m.in. w zakresie wynagradzania. »
Wynagrodzenie za nadgodziny w systemie akordowym
Aktualizacja: 02.01.2011
Wynagradzanie w systemie akordowym nie wyłącza możliwości pracy w nadgodzinach. Jeżeli taka praca wystąpi, pracodawca ma obowiązek zapłacić za normalną pracę oraz wypłacić dodatek za godziny nadliczbowe albo udzielić pracownikowi czasu wolnego. »
Świadczenia socjalne i rzeczowe dla dyrektorów i specjalistów
Aktualizacja: 13.12.2010
Z raportu „Total Compensation Measurement™” firmy Aon Hewitt wynika, że świadczenia socjalne w polskich firmach są podobne dla specjalistów i dyrektorów. Istotne różnice natomiast występują w obszarze świadczeń rzeczowych, choć nie zawsze na korzyść dyrektora. »
Świadczenia socjalne finansowane z zfśs
Aktualizacja: 04.12.2010
Głównymi świadczeniami finansowanymi przez pracodawców za pomocą funduszu socjalnego są kupony podarunkowe oraz dofinansowanie wypoczynku – tak wynika z badania na temat zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (zfśs). Badania zostały przeprowadzone w sierpniu br. przez 4P Research Mix na zamówienie Edenred, światowego lidera na rynku kuponów i usług przedpłaconych. »
Rekompensata nadgodzin w systemie równoważnym
Aktualizacja: 24.11.2010
Pracownik pracuje w systemie równoważnym i ma zaplanowaną pracę na 12 godzin. Okazuje się jednak, że w danym dniu musi ją wykonywać przez 14 godzin. Czy za te 2 nadgodziny możemy udzielić pracownikowi wolnego na jego wniosek? A jeżeli tak, to czy będziemy musieli zapłacić mu za ten czas wynagrodzenie? »
Pozapłacowe elementy wynagrodzenia
Aktualizacja: 29.07.2010
Kryzys nie wpłynął na bonusową politykę pracodawców. Wielu z nich nadal oferuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną, zajęcia w klubach fitness czy dofinansowanie studiów. A co najbardziej cenią pracownicy? »
Aktualizacja: 18.07.2010
Sposób ustalania wynagrodzenia za przestój zależy od tego, czy pracujący na akord wynagradzany jest jedynie według stawki akordowej, czy też obok tej stawki przysługuje mu pensja określona w stawce miesięcznej bądź godzinowej, a akord jest swoistym dodatkiem do tego wynagrodzenia. »
W jaki sposób zmotywować pozafinansowo pracownika?
Aktualizacja: 10.03.2010
Zbliżają się święta wielkanocne i zastanawiam się, w jaki sposób mógłbym obdarować moich pracowników. Wprawdzie firma miała ostatnio kłopoty finansowe, ale nie chciałbym, żeby pracownicy poczuli się rozczarowani, nie otrzymując żadnego upominku. Z jakich pozapłacowych form mógłbym skorzystać? »
Wniosek o odroczenie składek za XI