Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Niedoceniana północ otwarta na Polaków
Aktualizacja: 07.06.2019
Od kilku lat mocno dostrzegalny jest trend, w którym to obywatele Niemiec z północy kraju masowo emigrują na południe. To też stwarza olbrzymie możliwości dla Polaków, ponieważ to właśnie na północy jest największe zapotrzebowanie na uzupełnienie wolnych miejsc pracy. »
Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?
Aktualizacja: 14.01.2019
W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych? »
Ustawa o uznawaniu kwalifikacji zawodowych od 18 stycznia 2016 r.
Aktualizacja: 08.12.2015
Projekt ustawy o zasadach nabywania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma uprościć, tam gdzie jest to możliwe, procedury administracyjne przy uznawaniu kwalifikacji zawodowych pracowników na wewnętrznym rynku Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma wejść w życie 18 stycznia 2016 r. »
Ubezpieczenie osób wykonujących pracę w kilku państwach członkowskich UE
Aktualizacja: 11.12.2013
Pracownik w trakcie jednego roku kalendarzowego może pracować za granicą i w Polsce. Czy pracownik zatrudniony w Polsce w okresie wykonywania pracy za granicą może nadal podlegać polskim ubezpieczeniom? Czy dla wykonujących pracę w niektóre miesiące w roku poza granicami kraju można uzyskać formularze A1 w trybie delegowania? »
Aktualizacja: 13.03.2014
Coraz więcej polskich obywateli, poszukujących pracy za granicą, w szczególności w krajach Unii Europejskiej, decyduje się na skorzystanie z ofert agencji zatrudnienia. Agencje zatrudnienia świadczą usługi w zakresie pośrednictwa pracy w kraju i za granicą, poradnictwa zawodowego, doradztwa personalnego lub pracy tymczasowej. »
Oddelegowanie za granicę - co z ubezpieczeniem społecznym
Aktualizacja: 23.08.2012
Stosowne przepisy w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego mają zagwarantować obywatelom UE to, że zabezpieczenia społeczne w państwach członkowskich nie ograniczą czy wręcz nie pozbawią uprawnień nabytych lub należnych osobom pracującym lub mieszkającym na terytorium danego kraju. Pracownik oddelegowany przez polskiego pracodawcę do pracy w innym państwie członkowskim UE może nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Warunkiem jest, aby jego czas pracy za granicą nie przekraczał 24 miesięcy i nie był wysłany w celu zastąpienia innego pracownika. »
Pracownik sezonowy - jakie składki trzeba za niego odprowadzić
Aktualizacja: 20.06.2012
Okres wakacji to okres nie tylko wypoczynku, ale również okres prac sezonowych. Wiele osób podejmuje w tym czasie zatrudnienie zarówno w Polsce, jak i za granicą w celu osiągnięcia dodatkowych przychodów. Z podjęciem pracy sezonowej z reguły wiąże się obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. »
Zawarcie porozumienia wyjątkowego w sprawie delegowania pracowników
Aktualizacja: 23.02.2012
Pracodawca, który chciałby oddelegować swoich pracowników do pracy w innym kraju Unii Europejskiej, ale nie spełnia ogólnych warunków dla zachowania polskiego ustawodawstwa delegowanych pracowników, może wnioskować o zawarcie porozumienia wyjątkowego na podstawie przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 883/2004. Dzięki temu uniknie formalności związanych z obowiązkiem ubezpieczenia pracowników w innym kraju UE. »
Mało Polaków wyjeżdża do pracy w Niemczech
Aktualizacja: 08.11.2011
1 maja 2011 roku został otwarty niemiecki rynek pracy. Według prognoz przedstawianych przez minister pracy Jolantę Fedak, do naszych zachodnich sąsiadów w ciągu czterech lat miało wyjechać nawet 400 tysięcy polskich pracowników. Jednak z danych niemieckiego Centralnego Rejestru Obcokrajowców (AZR) wynika, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy do pracy w Niemczech wyjechało jedynie 22 tysiące Polaków. »
Otwarcie nowych rynków pracy – szansa czy zagrożenie?
Aktualizacja: 05.05.2011
Polscy pracownicy od 1 maja 2011 roku mogą w pełni korzystać z jednej z fundamentalnych zasad i wartości w Unii Europejskiej, jaką jest swobodny przepływ pracowników. Niemcy, Szwajcaria, Austria otwierają, po siedmiu latach ograniczeń, swoje rynki pracy. Co to oznacza dla Polski i dla polskich pracowników? »
Czy okres pracy w USA można zaliczyć do stażu pracy?
Aktualizacja: 29.04.2011
Przez 4 lata byłem zatrudniony na kontrakcie w USA. W Polsce mam 17-letni staż pracy. Od 1 stycznia 2011 r. pracuję w urzędzie gminy w B. Słyszałem, że okres pracy za granicą może być wliczony do uprawnień pracowniczych, np. dodatku stażowego itp. Czy to prawda? »
Otwarcie rynków pracy w RFN i Austrii
Aktualizacja: 27.04.2011
1 maja Niemcy i Austria otwierają rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw Unii Europejskiej (UE), w tym Polski. »
Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą
Aktualizacja: 19.04.2011
Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »
Czy będą masowe wyjazdy do pracy w Niemczech i Austrii?
Aktualizacja: 20.04.2011
1 maja br. rynki pracy Niemiec i Austrii zostaną otwarte dla Polaków. Eksperci PKPP Lewiatan uważają, że nie spowoduje to masowego exodusu, tak jak po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej. »
Praca w Niemczech - stawka minimalna za godzinę pracy
Aktualizacja: 15.04.2011
1 maja niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla Polaków. Tego samego dnia w Niemczech wchodzi w życie nowa ustawa ustalająca stawkę minimalną na poziomie 7,79 euro za godzinę w landach zachodnich i 6,89 euro we wschodnich. Ustawa dotyczy około 900 tys. pracowników, w tym także Polaków, którzy pracują lub szukają pracy za Odrą. Niemieckie agencje pośrednictwa pracy nie mogą już ustalać dowolnej stawki wynagrodzenia. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.
Masowe odzyskiwanie wierzytelności
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »