Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Pracownicy nie chcą ryzykować zmiany pracy
Aktualizacja: 11.02.2010
W obecnej sytuacji gospodarczej wielu pracowników ceni stabilność zatrudnienia. Tymczasem trudne warunki sprzyjają pracownikom odważnym i pewnym swoich umiejętności. Obecnie kandydat do pracy musi udowodnić, że nawet mimo kryzysu jest wart zatrudnienia i przyniesie firmie korzyści. »
Czy pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego współmałżonka
Aktualizacja: 03.02.2010
Pracownik zwrócił się do działu kadr o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się jako bezrobotna. Czy w takiej sytuacji mąż może zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? »
Skutki nadpłaty i niedopłaty wynagrodzenia
Aktualizacja: 08.02.2010
Nadpłata i niedopłata wynagrodzenia powodują po stronie pracodawcy określone obowiązki. W przypadku niedopłaty powinien on jak najszybciej uzupełnić brakującą sumę. »
Aktualizacja: 28.01.2010
W magazynie wysokiego składowania miał miejsce wypadek. Pracownik spadł z wysokości z wózka jezdniowego podnośnikowego, tzw. widlaka. Czy pracownika można podnosić na wysokość, gdy stoi on bezpośrednio na widłach wózka lub na drewnianej palecie? »
Jak zapobiegać nieproduktywnym zachowaniom pracowników?
Aktualizacja: 09.02.2010
Jako menedżerowi zależy mi na tym, aby moi podwładni byli produktywni i pracowali efektywnie. Choć wiele mówi się o zwiększaniu produktywności i efektywności pracy, rzadziej – w moim odczuciu – wspomina się o kwestii celowego angażowania się pracowników w zachowania nieproduktywne. W tym przypadku nie mamy do czynienia z obniżoną motywacją do efektywnej pracy, lecz z dążeniem do wyrządzenia szkody firmie lub osobom w niej zatrudnionym. Zastanawiam się, czy można zbadać skłonność pracownika do angażowania się w zachowania nieproduktywne? W jaki sposób zapobiegać angażowaniu się pracowników w tego typu zachowania? »
Ochrona roszczeń pracowniczych - zmiana przepisów
Aktualizacja: 08.02.2010
19 lutego wejdzie w życie nowelizacja przepisów ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. »
Kto i w jaki sposób może ustalić, że wypadek, któremu uległ pracownik, jest wypadkiem ciężkim?
Aktualizacja: 28.01.2010
Pracownik w trakcie wykonywania pracy doznał skomplikowanego złamania nogi. Kto i w jaki sposób powinien ustalić, czy jest to wypadek ciężki, podlegający zgłoszeniu do PIP i prokuratury? »
Bezrobocie w styczniu wzrosło do 12,8 proc.
Aktualizacja: 05.02.2010
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 12,8 proc. z 11,9 proc. w grudniu 2009 roku - powiedziała minister Jolanta Fedak. »
W jaki sposób zrekrutować najlepszego kandydata?
Aktualizacja: 28.01.2010
Od niedawna zajmuję się rekrutacją pracowników dla firmy produkcyjnej. Nie mam jeszcze dużego doświadczenia. W najbliższym czasie firma ma przyjąć do pracy około 50 osób. Nie wiem, czy sama dam sobie radę z tak dużą liczbą kandydatów. Jak ustrzec się błędów podczas procesu naboru i wybrać najlepszych pracowników? Może powinnam skorzystać z pomocy firmy rekrutacyjnej? »
Aktualizacja: 27.01.2010
Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom? »
Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?
Aktualizacja: 28.01.2010
Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy? »
Modelowanie zachowań pracowników za pomocą nagród i kar
Aktualizacja: 27.01.2010
Teoria motywacji to wiedza obszerna i ciągle nie do końca odkryta. W praktyce organizacje tworzą własne systemy motywacyjne, zwykle szczegółowo wpisane w regulaminy i procedury. Na ile jednak te systemy i działania są zgodne z psychologiczną wiedzą na temat motywacji człowieka? W jaki sposób szefowie mają skutecznie motywować pracowników do pracy? »
Aktualizacja: 27.01.2010
Do naszego sklepu wpłynął anonim, w którym napisano, że kasjerka nie rozlicza się w całości w ciągu miesiąca z dziennych utargów za sprzedany towar. Po wykonaniu inwentaryzacji zarzut przedstawiony w anonimie potwierdził się. Czy miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym rozpoczyna się w tym przypadku od dnia wpłynięcia anonimu, czy od dnia zakończenia inwentaryzacji? »
Jakie są zasady ustalania wysokości oraz nabywania prawa do „trzynastki”
Aktualizacja: 03.02.2010
Do końca marca każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej są wypłacane dodatkowe wynagrodzenia roczne, tzw. trzynastki. Dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługuje za pracę w poprzednim roku. Jednak nie wszyscy pracownicy zatrudnieni w 2009 r. nabędą prawo do „trzynastki” za ten rok. »
Jak udowodnić nietrzeźwość pracownika lub pracodawcy
Aktualizacja: 02.02.2010
Do udokumentowania nietrzeźwości bądź odurzenia pracownika lub pracodawcy nie zawsze potrzebne jest badanie krwi czy wydychanego powietrza przez użycie probierza trzeźwości. Wystarczające mogą okazać się zeznania świadków. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »