Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Nagranie rozmowy jako dowód w sprawie pracowniczej
Aktualizacja: 01.06.2010
Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Od tej decyzji odwołał się do sądu pracy. Jednym z powołanych przez niego dowodów jest nagranie rozmowy za pomocą telefonu komórkowego. Czy sąd może dopuścić ten dowód, nawet w sytuacji gdy nie wiedziałem, że rozmowa jest nagrywana? »
Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 22.06.2010
Pracodawcy ciągle nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie niesie zatrudnianie osób niepełnosprawnych, wielu z nich odstraszają towarzyszące temu formalności. Dlatego wielu inwalidów, mimo dobrych kwalifikacji, nigdy nie trafia z zakładów aktywności zawodowej na otwarty rynek pracy. »
Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego
Aktualizacja: 21.06.2010
Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, żeby ograniczyć koszty i nie narazić na zarzuty organów kontroli. »
Czy można odwołać pracownika z urlopu na żądanie
Aktualizacja: 28.07.2010
Pracownik wystąpił o udzielenie 4 dni urlopu na żądanie. W drugim dniu korzystania z tego urlopu przez pracownika nastąpiła awaria systemu informatycznego. Pracownik ten ze względu na swoje umiejętności oraz zajmowane w firmie stanowisko jest nam niezbędny do usunięcia awarii. Czy możemy go odwołać z urlopu na żądanie? »
Nie tylko umowa o pracę i ewidencja czasu pracy dowodzi prawa do 50% kosztów pracowniczych
Aktualizacja: 11.06.2010
Od wielu lat podstawowym dowodem uzasadniającym prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracowników – twórców są zapisy w umowie o pracę oraz ewidencja czasu pracy. Te dokumenty analizują organy podatkowe w czasie kontroli pracodawców. WSA w Warszawie 15 stycznia 2010 r. zgodził się na inne dowody niż umowa o pracę i ewidencja czasu pracy rozliczanej jako podlegająca prawu autorskiemu. Są dopuszczalne pod warunkiem, że pozwalają wydzielić z pensji część wynagrodzenia za korzystanie przez pracownika z praw autorskich lub rozporządzenie nimi. Wyrok ma charakter przełomowy. »
Aktualizacja: 17.06.2010
Ekwiwalenty pracownicze spełniają jedną podstawową funkcję – rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. W praktyce najczęściej spotykamy się z ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. »
Aktualizacja: 17.06.2010
Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji oraz gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin przeciętnie na tydzień w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 tygodni. »
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia
Aktualizacja: 01.06.2010
W ubiegłym miesiącu wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i zwolniłem go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu za 2 miesiące. Czy mogę cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu i wezwać pracownika do pracy? »
Czy work-life balance to moda, czy konieczność?
Aktualizacja: 08.06.2010
Zwolnienie pracownika chronionego
Aktualizacja: 01.06.2010
W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie? »
Czy pracownik zwolniony od pracy na czas pracy w komisji wyborczej ma prawo do wynagrodzenia
Aktualizacja: 08.06.2010
Pracownik poinformował nas, że w niedzielę 20 czerwca 2010 r. będzie zasiadał w obwodowej komisji wyborczej. Na ten dzień ma zaplanowany dzień pracy. Pracuje bowiem w systemie równoważnym czasu pracy na zmiany. Czy powinniśmy usprawiedliwić jego nieobecność w pracy z tego powodu? Czy przysługuje mu za ten dzień wynagrodzenie? »
Obowiązek przekazywania pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego
Aktualizacja: 14.06.2010
Polscy pracodawcy delegujący pracowników do krajów członkowskich UE/EFTA odmawiają przekazania tym pracownikom Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). »
Aktualizacja: 26.05.2010
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego pół roku temu uzyskała naszą zgodę na obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Ostatnio złożyła wniosek o zwiększenie jej wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Czy możemy nie uwzględnić wniosku pracownicy? »
Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy
Aktualizacja: 27.09.2011
W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych. »
Obowiązki pracodawcy związane z ochroną zdrowia
Aktualizacja: 27.09.2011
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest dbanie o zdrowie swoich pracowników. Tak sformułowany obowiązek daje pracownikom pewne uprawnienia. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?