Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Jak wypowiedzieć pięciomiesięczną umowę na czas określony?
Aktualizacja: 21.09.2011
Kodeks pracy przewiduje kilka rodzajów umów o pracę, między innymi umowę na czas określony, którą można wypowiedzieć tylko wyjątkowo. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 17.09.2010
ZUS w Warszawie zaprasza na wykład na temat rozpatrywania uprawnień i przyznawania świadczeń osobom zamieszkałym za granicą lub posiadającym zagraniczne okresy ubezpieczenia. ZUS w Warszawie zaprasza także na szkolenie z zakresu BHP. »
Elementy decydujące o sprawowaniu funkcji kierowniczej
Aktualizacja: 07.09.2010
O wykonywaniu funkcji kierownika średniego szczebla decyduje zakres prac i obowiązków, a nie to, czy komórka, którą dana osoba kieruje, jest w formalny sposób wyodrębniona albo czy ma ona określoną rangę w zakładzie pracy. »
Wzrosło przeciętne wynagrodzenie
Aktualizacja: 20.09.2010
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3.407,26 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,2 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 0,8 proc. - podał GUS. »
Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy
Aktualizacja: 07.09.2010
Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09). »
Czy można ustnie wypowiedzieć umowy o pracę?
Aktualizacja: 21.09.2011
Oczywiste jest, że umowę o pracę najlepiej rozwiązań pisemnie za porozumieniem stron, gdzie żadna ze stron nie będzie czuła się oszukana ani pokrzywdzona. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się dość rzadko. »
Kiedy dwunastolatek może pracować?
Aktualizacja: 12.09.2011
W Kodeksie pracy zawarta jest ogólna zasada, że nie wolno zatrudniać dzieci poniżej 16 roku życia, a pomiędzy 16 a 18 – tylko w wyjątkowych okolicznościach. Kodeks pracy zawiera jednak pewne odstępstwo od tej zasady. »
Jakie są wymogi BHP dotyczące stanowiska pracy przy komputerze?
Aktualizacja: 27.09.2011
Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. »
Czy pozwanym zawsze jest podmiot, który zwolnił pracownika
Aktualizacja: 07.09.2010
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury został zatrudniony przez burmistrza miasta. Umowa o pracę została z dyrektorem rozwiązana w drodze wypowiedzenia, które m.in. podpisał burmistrz. Pracownik ten odwołał się od złożonego wypowiedzenia, wskazując burmistrza jako pozwanego. Mamy jednak wątpliwości co do prawidłowości określenia strony pozwanej. Czy pracownik w procesie o przywrócenie do pracy powinien pozwać burmistrza? »
Jak uzyskać niemiecką emeryturę - porady ekspertów
Aktualizacja: 15.09.2010
Opolski ZUS we współpracy ze swoimi niemieckimi odpowiednikami doradza ludziom, którzy pracują na terenie Niemiec i Polski lub już otrzymują świadczenia emerytalno-rentowe. Porady ekspertów zajmujących się ubezpieczeniami społecznymi zorganizowano w ramach Międzynarodowych Dni Poradnictwa. »
Dokumentacja pracownika przebywającego w szpitalu
Aktualizacja: 07.09.2010
Pracownik choruje od dłuższego czasu. Zwolnienia 14-dniowe przynosił od różnych lekarzy. Natomiast 30 listopada przyniósł zwolnienie za okres od połowy października do 30 listopada, a cały ten okres przebywał w szpitalu. Jak mam rozwiązać ten problem i czy muszę skorygować poprzednie zwolnienia do wysokości 70%? »
Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę - Tusk jest sceptyczny
Aktualizacja: 14.09.2010
Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej (TK) uzgodnili wysokość wynagrodzenia minimalnego na 2011 rok. Ma ona wynieść 1 408 zł brutto. Premier Donald Tusk jest sceptyczny wobec propozycji podnoszenia płacy minimalnej w Polsce, "szczególnie w tych trudnych czasach". »
Aktualizacja: 07.09.2010
Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo? »
Zwrot kosztów podróży służbowych - czy będzie nowelizacja przepisów
Aktualizacja: 15.09.2010
Na podstawie obowiązujących przepisów nie można zwrócić kosztów podróży służbowych, jeżeli pracownik nie ma biletów czy rachunków. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do minister pracy o nowelizację regulujących to przepisów. »
Korzystanie przez pracowników ze służbowego sprzętu w celach prywatnych
Aktualizacja: 15.09.2010
Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w trakcie godzin pracy. Okazuje się, że pracownicy coraz częściej zamiast pracować korzystają ze służbowego sprzętu w celach prywatnych. »
Wniosek o odroczenie składek za XI