Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Czy upadłość układowa zwalnia przedsiębiorcę ze składki na FGŚP
Aktualizacja: 04.04.2011
Prowadzę księgowość dla niewielkiej firmy, w której oprócz właściciela zatrudnione są dwie pracownice na cały etat. Właściciel firmy oświadczył mi, że złożył wniosek o ogłoszenie upadłości firmy i czeka na orzeczenie sądu w tej sprawie. Powiedział też, że są szanse na to, że będzie to upadłość z opcją układową – zabiegał o to, aby firma dalej działała i zatrudniała pracowników, nawet po ogłoszeniu upadłości. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku przedsiębiorcy i firma zostanie postawiona w stan upadłości, ale bez udziału syndyka, to czy wówczas należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? »
Aktualizacja: 25.02.2011
Według Janusza Witkowskiego, p.o. prezesa GUS, w lutym bezrobocie wzrośnie do 13,3-13,4 proc., a latem może spaść do 9 proc., co pozwoliłoby zakończyć rok na poziomie 9,9 proc. lub niżej. »
Czy bankrutująca spółka musi płacić składki na Fundusz Pracy
Aktualizacja: 14.02.2011
Spółka z o.o. znajduje się w stanie upadłości. Należności ze stosunku pracy są finansowane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Czy w tej sytuacji spółka ma obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy? »
Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy
Aktualizacja: 14.01.2011
Upadłość pracodawcy upoważnia do rozwiązania stosunku pracy także z osobami, które podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem, np. pracownicom w ciąży. Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, powinien zastosować wobec zwalnianych uprawnienia przewidziane w ustawie o tzw. zwolnieniach grupowych i wypłacić im odprawy. »
Czy zakup części majątku upadłej firmy oznacza konieczność zatrudnienia jej pracowników
Aktualizacja: 10.01.2011
Przejęcie składników majątkowych upadłego zakładu i kontynuacja działalności tego samego rodzaju oznaczają także konieczność przejęcia pracowników upadłej firmy w trybie art. 231 Kodeksu pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2010 r., I PK 101/10). »
Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych
Aktualizacja: 09.12.2010
W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych. »
Ustawa antykryzysowa a ochrona stosunku pracy
Aktualizacja: 28.01.2010
Przedsiębiorca starający się o pomoc państwa nie może spełniać przesłanek do ogłoszenia upadłości. Jednak gdy mimo otrzymanej i już wykorzystanej pomocy nadal nie odzyska w późniejszym okresie płynności finansowej, ma prawo ogłosić upadłość. »
Ochrona wynagrodzeń przy upadłości pracodawcy
Aktualizacja: 17.04.2009
Upadłość pracodawcy nie musi oznaczać utraty wynagrodzenia. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma temu zapobiegać. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »