Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Jak prowadzić ewidencję okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych - wzór
Aktualizacja: 19.03.2018
Od 1 czerwca 2017 r. pracodawca użytkownik musi prowadzić w swoim zakładzie ewidencję okresów pracy pracownika tymczasowego. Jakie informacje powinna zawierać ewidencja okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych? Poniżej przykładowy wzór ewidencji okresów zatrudnienia pracowników tymczasowych. »
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kolejna umowa o pracę z tym samym pracodawcą
Aktualizacja: 21.09.2017
W ostatnim dniu miesiąca pracownikowi kończy się umowa o pracę. Pracodawca i pracownik chcą zawrzeć kolejną umowę o pracę kilka dni po zakończeniu obecnej. Czy w związku z tym pracodawca może nie wypłacić ekwiwalentu pieniężnego? »
Zatrudnianie cudzoziemców 2018
Aktualizacja: 31.08.2017
Większość zmian przewidzianych przez projektowaną ustawę z dnia z 20 lipca 2017 roku - o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Nowy projekt ustawy dotyczy przede wszystkim wykonywania pracy krótkoterminowej, zezwoleń na pracę oraz pracy sezonowej. »
Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemców 2018
Aktualizacja: 01.03.2018
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 roku, o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw, wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Ustawa przewiduje ważne zmiany w dotychczasowych przepisach oraz wprowadza nowy rodzaj zezwolenia na pracę. »
Przygotowanie zawodowe młodocianych
Aktualizacja: 17.08.2017
Młodocianym zgodnie z art. 190 Kodeksu pracy, jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła lat 18. Przygotowanie zawodowe Młodocianego jest ważnym procesem służącym nabyciu umiejętności, niezbędnych do przyszłej pracy zawodowej. Pracodawca ma obowiązek zapewnić młodocianemu odpowiednie warunki pracy oraz przekazać kluczową wiedzę, w zakresie danego zawodu osobiście lub przez specjalnie wykwalifikowane osoby z zachowaniem obowiązujących przepisów. »
Powstanie projekt obniżający koszty pracy, wyższe zarobki dla pracowników
Aktualizacja: 18.04.2017
Według zapowiedzi ma powstać projekt obniżający pozapłacowe koszty pracy. Celem projektu jest zbliżenie się do poziomu zarobków w Europie. Jednocześnie proponowane są zmiany dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em. »
Większa ochrona miejsc pracy w razie niewypłacalności pracodawcy
Aktualizacja: 13.04.2016
Komisja sejmowa poparła projekt noweli dotyczący zwiększenia ochrony miejsc pracy w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Projekt ma na celu dostosowanie obecnych przepisów do nowego Prawa restrukturyzacyjnego. »
Nowe obowiązki pracodawców w 2016 r.
Aktualizacja: 25.01.2016
Pracodawców czekają nowe obowiązki. Projekt zmian w Kodeksie pracy ma wprowadzić obowiązek potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. »
PIP: 40 tys. skarg na działania pracodawców
Aktualizacja: 09.12.2015
Według danych Państwowej Inspekcji Pracy, do końca listopada 2015 r. do terenowych oddziałów inspekcji pracy skierowano ok. 40 tys. skarg na działania pracodawców. Skargi głównie dotyczą niewypłacania i złego obliczania wynagrodzeń za pracę. »
Wypowiedzenie umowy o pracę po udzieleniu urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 27.11.2015
Ochrona pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę rozpoczyna się od dnia rozpoczęcia przez niego urlopu wypoczynkowego i trwa do jego zakończenia. Skuteczne natomiast będzie wypowiedzenie złożone przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego. »
Wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika
Aktualizacja: 17.11.2015
Zgodnie z Kodeksem pracy karę porządkową można usunąć z akt pracownika dopiero po upływie roku nienagannej pracy pracownika. Czy możliwe jest wcześniejsze usunięcie kary porządkowej z akt osobowych pracownika? »
Roszczenia za niewydanie świadectwa pracy
Aktualizacja: 30.10.2015
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi świadectwo pracy niezwłocznie po zakończeniu stosunku pracy. Jeżeli na skutek niewydania lub błędów w świadectwie pracy były pracownik poniósł szkodę w postaci niemożności podjęcia nowego zatrudnienia, może dochodzić przed sądem nie tylko sprostowania świadectwa, ale również odszkodowania. »
Niższe ulgi we wpłatach PFRON od 1 lipca 2016 r.
Aktualizacja: 27.10.2015
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracodawcy, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON będą karani. »
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 08.10.2015
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z winy pracownika oraz z przyczyn przez niego niezawinionych. Przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej ze wskazaniem przyczyny rozwiązania umowy. »
Senat za ograniczeniem ulg we wpłatach na PFRON
Aktualizacja: 02.10.2015
Senat poparł ograniczenie do 50 proc. ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co ma zapewnić stabilność funkcjonowania PFRON. Wymiar kar dla pracodawców, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON ma wynosić trzykrotność różnicy między tym, co należało się funduszowi, a co do niego nie wpłynęło, jednak nie więcej niż 30 proc. należnej ulgi. »
Wniosek o odroczenie składek za XI