Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Przygotowanie zawodowe młodocianych
Aktualizacja: 17.08.2017
Młodocianym zgodnie z art. 190 Kodeksu pracy, jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła lat 18. Przygotowanie zawodowe Młodocianego jest ważnym procesem służącym nabyciu umiejętności, niezbędnych do przyszłej pracy zawodowej. Pracodawca ma obowiązek zapewnić młodocianemu odpowiednie warunki pracy oraz przekazać kluczową wiedzę, w zakresie danego zawodu osobiście lub przez specjalnie wykwalifikowane osoby z zachowaniem obowiązujących przepisów. »
Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego
Aktualizacja: 12.07.2013
Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego zostało przez przepisy kodeksu pracy uregulowane odrębnie. Stosuje się do niego przepisy kodeksu pracy o umowach zawieranych na czas nie określony, jak i regulacje szczególne, dotyczące zatrudniania młodocianych. »
Zatrudnianie młodocianych do prac sezonowych
Aktualizacja: 12.07.2013
Zatrudnianie młodocianych do prac sezonowych jest szczególnie popularne w okresie letnim, zarówno wśród pracodawców, jak i młodocianych, którzy decydują się niekiedy na podjęcie pracy sezonowej. »
Aktualizacja: 18.02.2013
Młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają na innych zasadach niż pracownicy pełnoletni. Przysługuje im ponadto prawo do zaliczkowego urlopu w okresie ferii. »
Sezon na...pracownika sezonowego
Aktualizacja: 02.07.2012
W polskim prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej. Wynika to z tego, że przepisy prawa pracy nie wyróżniają odrębnej kategorii pracowników sezonowych. Pracą sezonową jest więc taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie wyłącznie przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku. »
Czy wyższe wykształcenie zmniejsza szansę na znalezienie pracy?
Aktualizacja: 21.09.2011
Większość studentów uważa, że studia zwiększają szanse na rynku pracy i ułatwiają zatrudnienie. Jednak bezrobocie wśród młodych ludzi cały czas rośnie. Już teraz niemal co trzeci absolwent jest zarejestrowany jako bezrobotny. »
Wynagrodzenie pracownika młodocianego za pracę po zakończeniu przygotowania zawodowego
Aktualizacja: 18.08.2011
Pracownik młodociany (III rok) zatrudniony na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego zakończy naukę zawodu w sierpniu br. Po utracie statusu pracownika młodocianego chcemy mu złożyć wypowiedzenie umowy o pracę. Czy pracownik młodociany do końca okresu wypowiedzenia ma prawo do wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości (tj. 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) czy do wynagrodzenia minimalnego? »
Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o refundację wynagrodzenia młodocianych
Aktualizacja: 19.10.2010
Obecnie zatrudniam 10 pracowników etatowych. Ponadto w tym roku szkolnym zamierzam zatrudnić 4 młodocianych na praktykę zawodową. Gdzie i kiedy mogę złożyć wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych? »
Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o refundację wynagrodzenia młodocianych
Aktualizacja: 04.11.2009
Obecnie zatrudniam 10 pracowników etatowych. Ponadto w tym roku szkolnym zamierzam zatrudnić 4 młodocianych na praktykę zawodową. Gdzie i kiedy mogę złożyć wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych? »
Procedura zatrudniania pracownika młodocianego
Aktualizacja: 22.12.2008
Prowadzę zakład fryzjerski. Chcę zatrudnić od 1 września br. pracownicę młodocianą w celu nauki zawodu. Zaczyna ona naukę w I klasie szkoły zawodowej. Jakie warunki muszę spełnić, aby przyjąć ją do pracy? Czy mogę podpisać z nią umowę na czas określony tylko na jeden rok szkolny? Czy umowę podpisuję ze szkołą, czy z pracownicą młodocianą? »
Czas pracy pracowników młodocianych
Aktualizacja: 22.12.2008
Młodociani stanowią grupę pracowników podlegających szczególnej ochronie. W rozumieniu Kodeksu pracy młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła jeszcze 18. roku życia. »
Aktualizacja: 04.12.2008
Dbanie o dobro pracowników młodocianych odbywa się nie tylko na gruncie prawa krajowego, ale także europejskiego. »
Aktualizacja: 22.12.2008
Dziecko do ukończenia przez nie 16. roku życia może wykonywać pracę lub inne zajęcia zarobkowe. Z pracy dzieci mogą jednak korzystać tylko podmioty zajmujące się działalnością kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową (art. 3045 k.p.). »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Kancelaria Adwokacka Adwokat dr Sebastian Koczur
ekspert z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa gospodarczego
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »