Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Niekulturalne i aroganckie zachowanie pracodawcy nie może być potraktowane jako mobbing
Aktualizacja: 21.06.2011
Zdaniem Sądu Najwyższego niekulturalne i aroganckie zachowanie pracodawcy nie zawsze może być potraktowane jako mobbing, zwłaszcza gdy pracodawca podobnie zachowuje się wobec innych pracowników. »
Przechowywanie dokumentów ze zdjęciami w aktach osobowych pracowników
Aktualizacja: 15.06.2011
Pracownicy dostarczają nam różne dokumenty ze zdjęciami potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe, np. prawo jazdy, dyplom wyższej uczelni itp. Czy dopuszczalne jest przechowywanie w aktach osobowych pracownika kopii tych dokumentów? »
W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?
Aktualizacja: 15.06.2011
Pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo? »
Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju
Aktualizacja: 21.06.2011
GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.483,99 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 4,1 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 3,2 proc. »
Pierwsza umowa na czas określony
Aktualizacja: 16.06.2011
Zatrudniam pracownika na podstawie umowy na czas określony. Jest to jego pierwsza taka umowa i ulegnie rozwiązaniu 30 czerwca 2011 r. Na jaki okres może być zawarta następna umowa na czas określony i czy w tym przypadku ma zastosowanie ustawa antykryzysowa? »
Czy prawidłowe będzie określenie w umowie o pracę wynagrodzenia netto?
Aktualizacja: 13.06.2011
Planujemy nawiązać z pracownikami kolejne umowy o pracę na nowych warunkach. Zamierzamy ustalić wysokość wynagrodzenia w kwocie do wypłaty, czyli tzw. netto. Czy nasze postępowanie będzie prawidłowe? »
Coraz więcej kobiet pracuje w zawodach uważanych za męskie
Aktualizacja: 16.06.2011
Z badań rządowego Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) wynika, że przybywa kobiet w zawodach uważanych za męskie: jest ich ponad 13 proc. w policji i blisko 2 proc. w armii; przewaga mężczyzn wciąż utrzymuje się wśród przedstawicieli władz i urzędników wyższego szczebla. »
Telepraca - zasady zatrudniania
Aktualizacja: 13.06.2011
Kodeks pracy nie określa, jakie rodzaje pracy mogą być wykonywane w formie telepracy, czyli pracy wykonywanej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Jakie zatem warunki muszą zostać spełnione, by pracownik mógł stać się telepracownikiem i jakie w związku z tym spoczywają na pracodawcy obowiązki? »
Tysiące nowych miejsc pracy powstało dzięki inwestycjom zagranicznym w Polsce
Aktualizacja: 16.06.2011
Z corocznego badania firmy Ernst & Young wynika, że Polska zajęła trzecie miejsce pod względem miejsc pracy stworzonych w Europie w 2010 r. dzięki Bezpośrednim Inwestycjom Zagranicznym (BIZ). Inwestorzy zagraniczni stworzyli ich u nas ok. 12,4 tys. »
Czy po rozwiązaniu stosunku pracy należy pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń?
Aktualizacja: 13.06.2011
Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale został on skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? »
Wynagrodzenie dla pracownika za czas stawiennictwa w sądzie
Aktualizacja: 13.06.2011
Pracownicy zostali wezwani do sądu w charakterze świadków w sprawie związanej z wypadkiem przy pracy. Czy za nieobecność z powodu stawiennictwa w sądzie przysługuje im wynagrodzenie? »
Protokół powypadkowy - uprawnienia przysługujące poszkodowanemu
Aktualizacja: 07.06.2011
Poszkodowanemu w wypadku przy pracy pracownikowi przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole powypadkowym. Jeżeli uwagi pracownika nie zostaną uwzględnione przez zespół, to może on odwołać się do sądu pracy. »
Aktualizacja: 14.06.2011
Podstawą zatrudnienia stażysty z urzędu pracy jest zawarcie przez pracodawcę z właściwym starostą umowy o zorganizowanie stażu. Pracodawca może we wniosku o zawarcie umowy wskazać imiennie osobę, którą ma zamiar przyjąć na staż. »
Czy pracownik może jednocześnie zawrzeć dwie umowy o pracę z jednym pracodawcą
Aktualizacja: 14.06.2011
Zatrudniam dwóch pracowników, z którymi chciałbym zawrzeć dodatkowe umowy o pracę na 1/4 etatu. Czy jest to dopuszczalne w świetle przepisów prawa? »
Negocjowanie podwyżek wynagrodzeń - udział związku zawodowego
Aktualizacja: 08.06.2011
Oczekiwania pracodawcy i pracowników dotyczące wysokości wynagrodzeń tych ostatnich są z reguły odmienne. Dlatego proces negocjowania podwyżek wynagrodzeń powinien mieć umocowanie w zawartym z pracownikami porozumieniu o zwiększeniu wynagrodzeń. Pracowników w negocjacjach z pracodawcą reprezentuje z reguły związek zawodowy lub wspólna reprezentacja kilku związków zawodowych. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?