Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Kiedy dwunastolatek może pracować?
Aktualizacja: 12.09.2011
W Kodeksie pracy zawarta jest ogólna zasada, że nie wolno zatrudniać dzieci poniżej 16 roku życia, a pomiędzy 16 a 18 – tylko w wyjątkowych okolicznościach. Kodeks pracy zawiera jednak pewne odstępstwo od tej zasady. »
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - porada
Aktualizacja: 13.09.2011
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest ważne zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Dla pracodawcy, ponieważ dzięki temu zwiększa się kompetencja jego pracowników, którzy mogą lepiej i rzetelniej wykonywać swoją pracę, a dla pracownika ponieważ dzięki dodatkowym kursom i szkoleniom podnosi swoje kwalifikacje, zwiększa efektywność pracy i rozwija siebie i swoje umiejętności. »
Jakie są zasady organizowania zakładu pracy zgodnie z zasadami BHP?
Aktualizacja: 27.09.2011
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele różnych obowiązków, w tym między innymi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawowym jest bez wątpienia obowiązek takiego urządzenia zakładu pracy, aby nie stwarzał on zagrożeń dla pracowników oraz umożliwiał im bezpieczną i normalną pracę. »
Czy pozwanym zawsze jest podmiot, który zwolnił pracownika
Aktualizacja: 07.09.2010
Dyrektor Miejskiego Domu Kultury został zatrudniony przez burmistrza miasta. Umowa o pracę została z dyrektorem rozwiązana w drodze wypowiedzenia, które m.in. podpisał burmistrz. Pracownik ten odwołał się od złożonego wypowiedzenia, wskazując burmistrza jako pozwanego. Mamy jednak wątpliwości co do prawidłowości określenia strony pozwanej. Czy pracownik w procesie o przywrócenie do pracy powinien pozwać burmistrza? »
Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę - Tusk jest sceptyczny
Aktualizacja: 14.09.2010
Związkowcy i pracodawcy negocjujący w ramach Komisji Trójstronnej (TK) uzgodnili wysokość wynagrodzenia minimalnego na 2011 rok. Ma ona wynieść 1 408 zł brutto. Premier Donald Tusk jest sceptyczny wobec propozycji podnoszenia płacy minimalnej w Polsce, "szczególnie w tych trudnych czasach". »
Aktualizacja: 07.09.2010
Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo? »
Korzystanie przez pracowników ze służbowego sprzętu w celach prywatnych
Aktualizacja: 15.09.2010
Obowiązkiem pracownika jest świadczenie pracy w trakcie godzin pracy. Okazuje się, że pracownicy coraz częściej zamiast pracować korzystają ze służbowego sprzętu w celach prywatnych. »
Czy spółka cywilna może być pracodawcą?
Aktualizacja: 01.09.2011
Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Czy w związku z tym spółka cywilna nie może być również pracodawcą? »
Czy w aktach osobowych pracowników można przechowywać notatki służbowe
Aktualizacja: 03.09.2010
Pracodawca, na okoliczność pewnych zdarzeń związanych z przebiegiem pracy pracowników, sporządza notatki służbowe lub prosi innych pracowników o ich sporządzenie. Czy tego rodzaju notatki można zamieszczać w aktach osobowych pracowników? »
Rząd określi w rozporządzeniu minimalne wynagrodzenie za pracę
Aktualizacja: 14.09.2010
Związkowcy i pracodawcy negocjujący w Komisji Trójstronnej (KT) nie doszli do porozumienia w sprawie wysokości najniższego wynagrodzenia w 2011 r. Oznacza to, że obowiązującą w przyszłym roku najniższą pensję określi rząd w rozporządzeniu. »
Obowiązki zgłoszeniowe płatnika składek
Aktualizacja: 02.09.2010
Każda osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek w jednostce terytorialnej ZUS. »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
Aktualizacja: 13.09.2010
ZUS Oddział w Opolu zaprasza pracodawców i osoby kierujące pracownikami na szkolenie z zakresu bhp. »
Aktualizacja: 07.09.2010
Choroby zawodowe są zawsze konsekwencją niewłaściwych warunków pracy oraz nieprzestrzegania przez pracowników lub pracodawców podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Taka sytuacja może się zdarzyć w każdym zakładzie pracy. Wśród pracowników edukacji stanowią one aż 97,7% ogółu. »
Na jakiej podstawie wypłacić zasiłek pracownikowi, który zachorował w czasie pobytu za granicą
Aktualizacja: 02.09.2010
Pracownik zachorował, będąc w czasie urlopu poza granicami Polski. Dostarczył zaświadczenie lekarskie wystawione w obcym języku. Czy ma obowiązek je przetłumaczyć na swój koszt? Na jakiej podstawie możemy wypłacić pracownikowi świadczenie chorobowe? »
Rząd zajmie się minimalnym wynagrodzeniem za pracę
Aktualizacja: 13.09.2010
Projekt dotyczący uzależnienia płacy minimalnej od PKB może znaleźć się na posiedzeniu Radzie Ministrów - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?