REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca z komputerem, Przerwy w pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przerwy w pracy dla młodocianych. Dzień pracy krótszy o co najmniej pół godziny

Przerwy w pracy przysługują każdemu pracownikowi, który pracuje dziennie co najmniej 6 godzin. Przepisy przyznają ponadto prawo do dodatkowych przerw pracy niektórym grupom pracowników. Uprawnienia do przerw w pracy przysługują m.in. pracownikom młodocianym. Jakie przerwy pracy należą się młodocianym? Wyjaśniamy.

Praca przy monitorze. Pracownikom należą się dodatkowe przerwy w pracy

Praca przy monitorze ekranowym uprawnia pracownika do dodatkowych przerw w pracy. Przepisy wskazują, jakim kategoriom pracowników takie uprawnienie przysługuje. Zawierają także katalog wyjątków od reguły.

Harmonogramy pracy i przerwy: Zasady planowania czasu pracy

W dzisiejszym szybkim tempie życia zawodowego, prawidłowe zarządzanie czasem jest kluczowe dla efektywności i zadowolenia pracowników. Harmonogramy pracy i przerwy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu produktywności, zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, a także w tworzeniu sprzyjającego środowiska pracy. 

Przerwy w pracy. Można pracować krócej niż osiem godzin dziennie

Przerwy w pracy przysługują każdemu pracownikowi, który pracuje dziennie co najmniej 6 godzin. Przerwy w pracy należą się również niektórym innym grupom pracowników. Kto może skorzystać z przerw w pracy? Czy wliczają się one do czasu pracy pracownika?

Przerwy w pracy. Kto i kiedy może pracować krócej?

Przerwy w pracy to uprawnienie pracownicze unormowane przepisami prawa pracy. Niektóre przerwy w pracy należą się wszystkim pracownikom. Inne – określonym kategoriom pracowników. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Czy przerwy wlicza się do czasu pracy?

Jak ustalić wynagrodzenie za dodatkowe przerwy w pracy wliczane do czasu pracy

Niektórzy nasi pracownicy są zatrudnieni w równoważnym systemie czasu pracy przedłużonym do 24 godzin. Jak ustalić im wynagrodzenie za przerwy w pracy wliczane do czasu pracy, wynikające z art. 134 Kodeksu pracy? Pracownicy mają prawo łącznie do 45 minut przerwy w pracy. 

Dodatkowa przerwa w pracy po 9 godzinach lub do 30 tys. kary

Pracodawcy mają sposób na obejście przepisu o dodatkowej przerwie przy nadgodzinach jednak Główny Inspektorat Pracy również ma sposób na takich pracodawców. Stanowisko orzeka jednoznacznie na korzyść zatrudnionych.

Przerwy w pracy. Będziemy pracować krócej

Przerwy w pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza również zmiany dotyczące przerw, jakie należą się pracownikowi w ciągu dnia pracy. Kiedy przysługują przerwy w pracy? Jaka jest ich długość? Od czego zależą przerwy w pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie unijne dyrektywy dotyczące tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską.

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Nowe urlopy i reformy w umowach na okres próbny

Zmiany w Kodeksie pracy, które uchwalił Sejm 8 lutego 2023 r., to część wdrażania dwóch unijnych dyrektyw, tzw. work-life-balance. Nowe przepisy dotyczą m.in. urlopu rodzicielskiego, prawa do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego i dwóch dni wolnych z powodu działania siły wyższej. Zmiana obejmuje również regulacje warunków zawierania umów na okres próbny.

Teatr w przerwie obiadowej - inicjatywa w Genui

Teatr w przerwie obiadowej - to inicjatywa teatru w Genui we włoskiej Ligurii. Zaprasza on na 50- minutowy spektakl w porze pauzy w pracy. Nie traci się przy tym szansy na posiłek, bo można go tam kupić w barze.

Przerwa w pracy – dla kogo?

Zgodnie z przepisami prawa pracy każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jakie rodzaje przerw wyróżnia Kodeks pracy? Komu przysługują poszczególne przerwy?

Przerywany czas pracy - co to jest?

Co to jest przerywany czas pracy? Kiedy nie stosuje się tego systemu czasu pracy? Ile wynosi przerwa w czasie pracy kierowcy?

Plan czasu pracy kierowcy autobusu obowiązkiem pracodawcy

Zaplanowanie czasu pracy kierowcy autobusu jest obowiązkiem pracodawcy. Przypomina o tym Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach, nawiązując do okresu ferii zimowych.

Maksymalny czas pracy maszynisty

Powstał projekt ustawy o czasie pracy maszynistów. Zgodnie z proponowanymi przepisami maszynista zatrudniony na podstawie umowy o pracę może maksymalnie pracować 8 godzin na dobę i przeciętne 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy, przy czym okres rozliczeniowy może mieć nie więcej niż 2 miesiące.

Work-life balance - 4 sposoby na zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym

Work-life balance jest szczególnie trudno osiągnąć, pracując zdalnie. Dom to miejsce prywatne, gdzie opiekujemy się dziećmi, gotujemy, sprzątamy, spędzamy wolny czas i pracujemy. Jak zatem zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym? Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista z obszaru HR i  komunikacji międzykulturowej, przedstawia 4 sposoby.

Pakiet mobilności – zmiany w pracy kierowcy 2020

Pakiet mobilności został przyjęty bez poprawek w lipcu 2020 r. Jakie zmiany w pracy kierowcy wprowadza? Dotyczą przede wszystkim czasu pracy, przerw, odpoczynku kierowców oraz delegowania pracowników.

Lekki, umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności a przywileje w pracy

Pracownik niepełnosprawny jest w sposób szczególny chroniony przez prawo pracy. Jakie przywileje ma osoba posiadająca orzeczenie o lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności?

Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy

Chcemy wprowadzić do regulaminu pracy zakaz używania na terenie zakładu pracy prywatnych smartfonów, tabletów oraz czytników książek elektronicznych - w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" i 5-minutowych przerw związanych z obsługą monitorów ekranowych. Czy możemy to zrobić? Czy taki zakaz może dotyczyć wszystkich pracowników czy wyłącznie osób na wybranych stanowiskach pracy? - pyta Czytelnik z Łodzi.

Powrót do pracy w dobie koronawirusa - zalecenia PIP

PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Rekompensata za pracę przed monitorem kineskopowym

Osoby urodzone po 1948 roku mogą starać o rekompensatę za pracę przed monitorem kineskopowym. Praca ta zakwalifikowana została jako praca w szczególnych warunkach (sygnatura akt - III UK 150/18).

Telepraca - przerwy dla pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze

Telepracownica w ciąży ma prawo do przerw w pracy związanych z obsługą monitora ekranowego. Jak pracodawca powinien zorganizować przerwy w pracy dla telepracownicy?

Skrócenie czasu pracy, dodatkowe przerwy, zimne napoje - praca podczas upałów

Zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy albo pozwolić pracownikowi na wcześniejsze wyjście z pracy.Pracodawca ma również obowiązek zapewnić zimne napoje.

Apel RPO ws. zmian w prawie pracy dla matek karmiących

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje zmiany w Kodeksie pracy w zakresie przyznania praw do korzystania z przerw na karmienie również rodzicom podającym dziecku sztuczny pokarm.

Przerwy w pracy 2019

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikowi prawo do przerwy pod warunkiem, że pracuje co najmniej 6 godzin. Ile wynoszą przerwy? Czy pracodawca może decydować kiedy należy je wykorzystać?

Dodatkowe przerwy w czasie pracy pracownika

Jednym z uprawnień pracowniczych uregulowanych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa pracy jest prawo do przerwy, które przysługuje pracownikowi w związku z wykonywaną przez niego pracą. Przepisy kodeksu pracy przewidują pewne okresy w czasie pracy, które mogą być przeznaczone bądź na spożycie posiłku, bądź na chwilowy odpoczynek lub na karmienie dziecka. Pracodawca niektóre przerwy jest zmuszony udzielać pracownikom – obligują go do tego przepisy. Niekiedy to pracodawca może sam decydować o udzieleniu dodatkowej przerwy. Jakie uprawnienia oraz jakie obowiązki przewidują przepisy w stosunku do pracodawców jeżeli chodzi o ustalenie w zakładzie pracy dodatkowych przerw związanych przykładowo z wysoką temperatura panującą w okresie letnim?

System przerywanego czasu pracy - kiedy można go zastosować, jak wprowadzić

Istotną różnicą pomiędzy przerywanym systemem czasu pracy a pozostałymi systemami jest występowanie przerwy, która może trwać maksymalnie 5 godzin. Kiedy zastosować przerywany system czasu pracy i jak go wprowadzić?

Nowy wykaz prac szkodliwych dla kobiet w ciąży i karmiących od 1 maja 2017 r.

1 maja 2017 r. rozszerzony został wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym dziecko piersią. W wykazie prac zabronionych znalazły się prace związane z nadmiernym wysiłkiem oraz nowy czas pracy kobiet w ciąży pracujących przy komputerze.

Karmienie piersią a zaświadczenie od lekarza – czy pracodawca może go wymagać?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownia karmiąca dziecko piersią ma prawo do przerw w pracy. Czy w związku z tym, pracodawca ma prawo wymagać zaświadczenia od lekarza potwierdzającego karmienie piersią?

Dofinansowanie okularów dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi okulary korygujące wzrok, które są konieczne przy wykonywaniu pracy zgodnie z zaleceniem lekarza. Czy pracodawca ma obowiązek refundacji okularów w przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy?

15 minutowa przerwa w pracy - uprawnienia pracownika

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik ma prawo do przerwy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jakie są zasady realizowania uprawnienia pracownika?

Krótkie spodenki i klapki nieodpowiednie w pracy biurowej

TNS Polska przeprowadziło badanie dotyczące ubioru pracowników biurowych. Najbardziej nieodpowiednie okazały się być krótkie spodenki i szorty oraz klapki. W przypadku letniego dress code'u mężczyźni oceniani są nieco surowiej od kobiet.

Skrócenie czasu pracy - warunki szkodliwe lub szczególnie uciążliwe dla zdrowia

Czy skrócenie czasu pracy ze względu na warunki szkodliwe lub szczególnie uciążliwe dla zdrowia pracownika ma charakter obligatoryjny czy też fakultatywny?

Praca zdalna - przyszłość pracy biurowej

Wyniki raport marki Leitz "Pracuj mądrze. Pracuj mobilnie" wskazują, że przyszłością pracy biurowej jest praca zdalna. Pracownicy będą mieć elastyczny czas pracy lub będą pracować w niepełnym wymiarze godzin. Ich obowiązki, w większości lub w całości, wykonywane będą poza siedzibą firmy często na zasadach krótkoterminowych kontraktów projektowych. Sprawdź, jakie trendy pozwalają to stwierdzić.

Praca zdalna - oszczędność dla pracodawcy

Praca zdalna może przynieść pracodawcy oszczędności. W 2015 r. 37% pracowników będzie pracowało właśnie w formie telepracy. Pracodawcy szukający oszczędności powinni rozważyć różne formy inteligentnych rozwiązań.

Przerwy w pracy wliczane do czasu pracy pracownika

Do czasu pracy pracownika wlicza się przerwy, podczas których pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Można również zaliczać do czasu pracy przerwy charakteryzujące się niepozostawaniem w dyspozycji pracodawcy. Za taki czas przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

Program antynikotynowy dla pracowników

Dlaczego pracodawcy powinni rozważyć program antynikotynowy dla pracowników? Przerwa na papierosa zajmuje pracownikowi średnio 40 minut z 8 godzin pracy. W skali roku to prawie 20 dni pracy „puszczonych z dymem”. Straty finansowe pracodawcy mogą zatem sięgać nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Wiążą się także z tym, że pracownicy wychodzący na papierosa częściej chorują.

Zakaz palenia w zakładzie pracy - walka pracodawców z palaczami

Palenie papierosów przez pracowników wpływa negatywnie na efektywność ich pracy, a także, jak wykazują badania, na poziom ich wynagrodzenia. Zakaz palenia w zakładzie pracy nie wystarcza. Jak pracodawcy mogą walczyć z nałogiem pracowników?

Moda na career breaki

Pracownikowi często nie wystarczają standardowe przerwy w pracy, odpoczynek dobowy i tygodniowy. Jeśli czuje potrzebę regeneracji i dłuższego rozstania z pracą, może skorzystać z urlopu. A co jeśli i to nie wystarcza? Do Polski dotarła moda na career breaki.

Na jakie przerwy w pracy może liczyć zatrudniony?

Jak często i w jakim wymiarze przysługują pracownikowi przerwy w pracy? W jaki sposób pracownik może je wykorzystać? Czy pracodawca może odmówić pracownikowi skorzystania z przerwy?

Przerwa w pracy

Niezależnie o tego, jak długie przerwy w pracy każdy z nas ma, ważne jest, aby właściwie je wykorzystać. Jak efektywnie wykorzystywać przerwy w pracy?

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce - programista

Zawody związane z branżą IT należą do najbardziej poszukiwanych. Szczególnie ważni na rynku pracy są programiści. Niestety istnieje niedobór kadry IT na poziomie 25-30%. Oznacza to, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników.

Szukaj pracy przez znajomych... na Facebooku!

Media społecznościowe to nie tylko źródło rozrywki ale i sposób na znalezienie pracy – tak wynika z raportów analizujących działanie takich portali jak Facebook czy Twitter. Jak się okazuje, aż 2/3 pracowników w Polsce ma konto w przynajmniej jednej wirtualnej społeczności.

Zawody przyszłości

Zawody przyszłości - jakie zawody będą popularne i poszukiwane za kilka lat? Czy tylko osoby wybierające kierunki ścisłe będą miały szansę na pracę? Jak będzie wyglądała sytuacja humanistów na rynku pracy za kilka lat?

Jakie przerwy w czasie pracy przysługują pracownikowi?

Przepisy gwarantują pracownikom, których dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin 15 minutową przerwę. Na przerwy w czasie pracy mogą również liczyć pracownice matki karmiące dzieci piersią. Dodatkowo pracodawca może wprowadzić dla pracowników 60 minutową przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

Praca w niedziele i święta – usługi transgraniczne

Praca w niedziele i święta będzie dozwolona także w przypadku usług transgranicznych? Zmianę tę proponuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który został rozpatrzony dnia 28 sierpnia 2013 r. w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Praca zdalna – zatrudnienie w formie telepracy

Praca zdalna polega na wykonywaniu pracy poza zakładem pracy (np. w domu). Telepraca została uregulowana w Kodeksie pracy jako specyficzna forma zatrudnienia pozwalająca na godzenie życia zawodowego z prywatnym, co ma przyczynić się do zwiększenia zatrudnienia.

Do jakiego wieku dziecka przysługują pracownicy przerwy na karmienie

Zatrudniamy w naszym zakładzie pracy młodą matkę, która ma dwóch 3-letnich synów (bliźnięta). Pracownica w listopadzie br. wróciła do pracy po urlopie wychowawczym. Wystąpiła do nas o udzielanie przerw w pracy na karmienie. Czy te przerwy jej przysługują, jeżeli dzieci mają po 3 lata?

Kiedy pracownik nie dostanie wynagrodzenia

Co do zasady pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia.

Od kiedy liczyć czas pracy

Nie ma jednoznacznych regulacji dotyczących tego, od jakiego momentu należy liczyć czas pracy pracownika. Dlatego kwestie te powinny znaleźć się w przepisach wewnętrznych.

REKLAMA