REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca w niedziele i święta, Nieobecność w pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

Pracujesz w święta? Sprawdź co należy ci się od szefa. Praca w Boże Narodzenie 2024 r. może się opłacać.

Święta to okres, w którym wielu pracowników nie wyobraża sobie świadczenia pracy. Z kolei dla innych, z uwagi na specyfikę wykonywanego zawodu, jest to normalne. Niezależnie od tego, jakie się w tym zakresie prezentuje podejście, praca w święta kojarzy się wielu osobom głównie z niedogodnością i trudnym procesem ustalania przez przełożonego grafiku na te dni. Warto jednak pamiętać o tym, że praca w Boże Narodzenie zwyczajnie może się opłacać.

Nieobecność w pracy. Jak usprawiedliwić nieobecność z powodu choroby. Konieczne zaświadczenie lekarskie

Nieobecność w pracy z powodu choroby można usprawiedliwić przedkładając pracodawcy zaświadczenie lekarskie. Musi ono spełniać wymogi określone przepisami prawa. Tylko wtedy zaświadczenie może być uznane przez pracodawcę za dowód usprawiedliwiający nieobecność w pracy. Jakie to wymogi? Wyjaśniamy.

Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

Nieobecność w pracy. Czy pracownik może sam usprawiedliwić nieobecność

Nieobecność w pracy można, a nawet trzeba usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają przyczyny usprawiedliwiające nieobecności w pracy i sposób ich usprawiedliwiania. W niektórych sytuacjach usprawiedliwienie nieobecności może nastąpić na podstawie oświadczenia pracownika. Kiedy? Wyjaśniamy.

Czy 11 listopada są otwarte sklepy? Czy 11 listopada jest wolny od pracy?

11 listopada co to za święto? Czy 11 listopada są otwarte sklepy? Czy 11 listopada jest wolny od pracy? Kiedy pracownicy powinni wykorzystać dzień wolny za 11 listopada?

Czy 12 listopada 2023 to niedziela handlowa?

Czy 12 listopada 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w listopadzie 2023 r. są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

29 października 2023 niedziela handlowa?

Czy 29 października 2023 to niedziela handlowa? Czy przed Wszystkimi Świętymi będzie niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 r. są niedziele handlowe? Czy w listopadzie 2023 r. jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Nieobecność w pracy. Jak się usprawiedliwić

Nieobecność w pracy w niektórych sytuacjach może być nieobecnością usprawiedliwioną. Przepisy prawa pracy określają przyczyny usprawiedliwiające nieobecności w pracy i sposób ich usprawiedliwiania. Kiedy pracownik powinien zawiadomić pracodawcę o nieobecności? Co może być przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy?

Dni wolne od pracy. Kiedy trzeba pracować w niedziele i święta

Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?

30 kwietnia 2023 r. - niedziela handlowa. A gdzie majówka?

Wielu pracowników zdecydowało się na wzięcie jednego dnia wolnego, w dniu 2 maja 2023 r. (wtorek), aby mieć długi weekend majowy. Trzeba jednak zrobić zakupy przed majówką. Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2023 r. Czy przed majówką będzie niedziela handlowa? Gdzie Polacy wyjeżdżają na majówkę?

Niedziela handlowa – kwiecień 2023

W kwietniu 2023 jest 5 niedziel. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

Niedziela handlowa – marzec 2023

Marzec 2023 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich jest niedzielą handlową? Dowiedz się!

Niedziela handlowa – luty 2023

Luty 2023 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Sprawdź!

Dni wolne 2023 - Niemcy

Ile dni wolnych od pracy jest w Niemczech? Czy dni niepracujące w Niemczech pokrywają się z dniami niepracującymi w Polsce? Czy w Niemczech są dodatkowe dni wolne w ramach poszczególnych landów?

Niedziela handlowa – listopad 2022

Listopad 2022 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich jest niedzielą handlową? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?

Niedziela wolna czy pracująca – dla kogo to prawo?

„Niedziela wolna czy pracująca – dla kogo to prawo?” - pod takim tytułem odbyła się konferencja naukowa w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniu 28 września 2022 roku. Jej organizatorami byli OIP w Poznaniu oraz dziekan Wydziału Prawa i Administracji UAM. Honorowy patronat objęli rektor uczelni i Główny Inspektor Pracy.

Nieobecność w pracy? Poinformuj pracodawcę

Zdarzają się w życiu sytuacje, które uniemożliwiają pracownikowi przyjście do pracy. Najczęściej dotyczy to choroby lub innego nieprzewidywalnego zdarzenia losowego. Co w takiej sytuacji powinien zrobić pracownik? Odpowiadamy.

PIP o kontrolach sklepów w niehandlowe niedziele

Dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy Wojciech Gonciarz w programie „Raport” telewizji Polsat News przekazał informacje na temat kontroli przestrzegania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Praca w niedziele i święta - jak wygląda?

Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w ustawie. Co do zasady, w tych dniach nie można pracować. Kodeks pracy przewiduje jednak przypadki, kiedy praca może być wykonywana w niedziele bądź święto. Co to za przypadki?

Niedziela handlowa – czerwiec 2022

Niedziela handlowa — czerwiec 2022 ma 4 niedziele. Czy 5 czerwca, 12 czerwca, 19 czerwca lub 26 czerwca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

Wynagrodzenie za pracę w święta - jak rozliczać?

Wynagrodzenie za pracę w święta to oprócz zwykłego wynagrodzenia także dodatek w wysokości 100%. Kiedy dozwolona jest praca w święto? Jak ją rozliczać?

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2022 roku

Dni wolne od pracy w 2022 roku przedstawia kalendarz świąt. Jakie dni wolne od pracy w 2022 roku wypadają w Polsce? Które święto występuje w sobotę?

15 lat otrzymywał wynagrodzenie, a nigdy nie przyszedł do pracy

Wynagrodzenie za pracę pobierał 15 lat, a nigdy nie przyszedł do pracy. To przypadek pracownika włoskiej publicznej służby zdrowia.

Szczepienie przeciw COVID-19 a nieobecność w pracy

Szczepienie przeciw COVID-19 a nieobecność w pracy - czy przysługuje zwolnienie od pracy? Jak usprawiedliwić nieobecność?

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2021 roku

Dni wolne od pracy w 2021 roku przedstawia kalendarz świąt. Jakie mamy dni ustawowo wolne od pracy w Polsce? Które święta wypadają w sobotę?

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy

Usprawiedliwienie nieobecności w pracy reguluje rozporządzenie. Jak należy postąpić, kiedy stawiennictwo w pracy jest niemożliwe? Jak w sposób zgodny z prawem usprawiedliwić swoją nieobecność i czy pracodawca może obniżyć wówczas wynagrodzenie lub żądać odrobienia nieobecnych godzin?

Kwarantanna a nieobecność w pracy

Kwarantanna to inaczej odosobnienie osoby zdrowej, ale podejrzanej o zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Jakie wynagrodzenie przysługuje w czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny? Co w przypadku opieki nad dzieckiem? Jak poinformować o kwarantannie domownika osoby chorej na COVID-19?

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Nieobecność pracownika a zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej

Stosując kary porządkowe, pracodawcy często stają przed dylematem, co zrobić w sytuacji, gdy po wysłuchaniu pracownika, jest on nieobecny w pracy, a zbliża się termin, w którym powinna być wymierzona kara. Nieobecność podwładnego nie pozbawia pracodawcy możliwości wykonywania swoich uprawnień. W artykule tłumaczymy, jakie działania powinien podjąć, by mógł skorzystać ze swoich praw .

Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Nowelizacja poszczególnych działów Kodeksu pracy m.in. w sprawie czasu pracy, badań trzeźwości pracowników - takie zmiany zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed w wywiadzie dla DGP. Ponadto do sierpnia 2022 roku należy wprowadzić zmiany w prawie wynikające z dyrektywy w sprawie urlopów rodzicielskich czy warunków pracy.

Jak ustalać wymiar czasu pracy w 2020 r.

W 2020 r. wymiar czasu pracy wyniesie 2024 godziny. Jego wielkość uzależniona jest od tego, na jakie dni przypadają święta w poszczególnych miesiącach. W 2020 r. - inaczej niż w 2019 r. - wystąpią święta przypadające w sobotę i obniżające wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego z nich. Będzie to 15 sierpnia i 26 grudnia.

Dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2020 r.

W 2020 r. dwa święta przypadają na sobotę, tj. 15 sierpnia i 26 grudnia. Za te dni pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi inne dwa dni wolne od pracy.

Dni wolne od pracy w 2020 r.

W 2020 roku łącznie jest 113 dni wolnych od pracy, z czego 11 to dni ustawowo wolne. Dwa święta przypadają na sobotę. Kiedy? Sprawdź kalendarz świąt i innych dni wolnych od pracy w 2020 r.

Kiedy pracodawca nie może rozwiązać umowy

W niektórych przypadkach, określonych w Kodeksie pracy, obowiązuje zakaz rozwiązywania umów. Kto i kiedy może liczyć na ochronę?

Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy może być wiele, m.in. urlop, oddanie krwi czy wezwanie do sądu.

Jakie ograniczenia pracy w handlu w niedziele i święta obowiązują w 2019 r.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. handel jest dozwolony w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego. W Wigilię i Wielką Sobotę handel jest dopuszczalny tylko do godziny 14.00. Osoby, które złamią zakaz handlu w niedziele i święta, podlegają karze grzywny w wysokości od 1000 do 100 000 zł.

Jak zaplanować urlop w 2019 roku - długie weekendy

Pracownicy będą mieli nawet 140 dni wolnych w 2019 roku. Jak najkorzystniej zaplanować urlop w nowym roku?

Niedziele handlowe 2019 - kalendarz

Od 1 stycznia 2019 r. zakupy można zrobić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku sklepy będą zamknięte w każdą niedzielę.

Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2019 r. w praktyce

Na koniec roku 2018 roku należy ustalić wymiary czasu pracy na 2019 rok, tak by zaplanować pracownikom harmonogramy czasu pracy. Jak ustalić wymiary czasu pracy w poszczególne miesiące w 2019 r. we wszystkich systemach czasu pracy?

Zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele

Propozycja zmian w ustawie o zakazie handlu doprecyzowuje m.in. jakie placówki pocztowe mogą być wyłączone spod zakazu handlu. W nowelizacji zaproponowano także wskazanie katalogu osób, które mogłyby pomagać właścicielowi sklepu przy jego prowadzeniu.

Niedziele wolne od handlu 2018 - 7 miesięcy funkcjonowania

Niedziele wolne od handlu weszły w życie w marcu 2018 r. Upłynęło już 7 miesięcy funkcjonowania zmiany. Jak ocenia ją NSZZ Solidarność pod kątem społecznym, gospodarczym, prawnym i psychologicznym? Jakie zmiany czekają nas w tym przedmiocie w 2019 roku?

Dzień wolny za święto wypadające w sobotę 2019

Za święto wypadające w sobotę pracodawcy mają obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego. W 2019 roku żadne ze świąt nie przypada na sobotę. Sprawdź, które dni są dla pracownika ustawowo wolne w 2019 roku.

Niedziela handlowa i wolna od handlu 2019

W 2019 r. sklepy będą otwarte w niedziele tylko raz w miesiącu. Która niedziela w danym miesiącu będzie handlowa? Czy nadal przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą będzie można zrobić zakupy? Zakaz handlu w niedziele od stycznia zostanie rozszerzony.

Dni wolne od pracy w 2019 roku

W 2019 roku pracownicy mają 13 dni wolnych od pracy oraz wolne niedziele. Sprawdź listę świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w 2019 roku.

Niedziela handlowa 2018 - październik, listopad, grudzień

Kiedy będą niedziele handlowe w październiku 2018 r.? Przypadają na 7 i 28 października czyli pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W listopadzie 2018 r. sklepy będą otwarte podobnie - 4 i 25 listopada. Natomiast sytuacja diametralnie zmienia się w grudniu. W tym miesiącu sklepy będą zamknięte tylko w jedną niedzielę, a mianowicie 9 grudnia. Jest to związane ze Świętami Bożego Narodzenia, przed którymi ustawa przewiduje 2 niedziele handlowe.

Praca w sobotę - dzień wolny czy dodatek do wynagrodzenia

Co do zasady, sobota jest dniem wolnym od pracy. Przepisy dopuszczają jednak polecenie pracownikowi wykonywania pracy w sobotę. Kiedy pracownikowi przysługuje dzień wolny, a kiedy dodatek do wynagrodzenia?

Jak od 1 marca 2018 r. rozliczać i wynagradzać pracę w niedziele - w praktyce

Od 1 marca 2018 r. obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Nowe przepisy wymuszą na podmiotach, do których mają zastosowanie, zmianę organizacji pracy pracowników i osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego.

PIP zapowiedział kontrole w sklepach w dniu 11 marca 2018 r.

Pierwsza niedziela bez handlu przypada 11 marca br. Państwowa Inspekcja Pracy w tym dniu przeprowadzi kontrole w zakresie przestrzegania przepisów ograniczających handel w niedziele. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a przy złośliwym i uporczywym łamaniu przepisów ustawy grozić ma kara ograniczenia wolności.

REKLAMA