REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PPK 2020, Umowa o prowadzenie PPK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie skutki?

Niezawarcie umowy o prowadzenie PPK - jakie są skutki niedopełnienia tego obowiązku? Czy można podpisać umowę z datą wsteczną? Czy dokonuje się zaległych wpłat?

PPK – rezygnacja wszystkich pracowników

Rezygnacja wszystkich pracowników z PPK może mieć miejsce w najmniejszych firmach. Czy pracodawca musi zawierać umowę o prowadzenie PPK? A co z umową o zarządzanie PPK? Czy każdy mikroprzedsiębiorca musi przystąpić do PPK? do kiedy można wypisać się z programu?

Nieutworzenie PPK w terminie – konsekwencje

Nieutworzenie PPK w terminie do 27 października 2020 r. przez pracodawców z II i III etapu wdrażania programu pociąga za sobą pewne konsekwencje. PFR zweryfikuje, czy wywiązali się z tego obowiązku i wezwie spóźnionych. Utworzenie PPK na wezwanie PFR nie wyłącza odpowiedzialności pracodawcy za naruszenie terminu. Jakie kary grożą za niewywiązanie się z obowiązku utworzenia PPK?

Kiedy PPK dla pracowników sektora publicznego?

Od przyszłego roku pracownicze plany kapitałowe będą dostępne również dla zatrudnionych w sektorze publicznym. Pracodawcy należący do tego sektora do 10 kwietnia 2021 r. powinni zapisać swoich pracowników do tego programu.

Sektor publiczny i umowa o zarządzanie PPK w 2020 r.

Pracodawca z sektora publicznego może podpisać umowę o zarządzanie PPK jeszcze w 2020 r. W razie podpisania przez podmiot zatrudniający umowy o zarządzanie PPK przed 1 stycznia 2021 r., powinna ona wejść w życie najwcześniej z tą datą. Podpisanie umowy o zarządzanie PPK w przyszłym roku może wiązać się z obowiązkiem stosowania nowych przepisów o zamówieniach publicznych.

Które podmioty są zwolnione z płacenia składek na PPK?

Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. 2018 poz. 2215) przewiduje, iż od dnia 1 lipca 2019 roku systematycznie co 6 miesięcy kolejne grupy przedsiębiorców włączane są do nowego pracowniczego programu emerytalnego. Sprawdźmy, które podmioty muszą płacić, a które są zwolnione z płacenia składek na PPK?

27 października - termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK

27 października 2020 r. mija ostateczny termin na podpisanie umowy o zarządzanie PPK. Jeśli pracodawca do 25 września nie wybrał w porozumieniu z przedstawicielami pracowników instytucji finansowej zarządzającej PPK, musi zrobić to sam. Co grozi za niedotrzymanie terminu 27 października?

Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

Ustawa o PPK nie ogranicza liczby rachunków PPK, które mogą być założone dla jednej osoby. Tylko od pracownika zależy jednak na ilu rachunkach „trzymał” będzie swoje oszczędności. Czy można być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?

PPK: Minął termin na konsultacje z pracownikami - co zrobić?

Dnia 25 września 2020 r. minął termin na konsultacje z pracownikami wyboru instytucji zarządzającej PPK. Czy z niedopełnieniem obowiązku konsultacji wiąże się sankcja finansowa? Co zrobić, gdy pracodawca nie wybrał na czas instytucji finansowej w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych?

PPK – Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych?

Co do zasady, to kiedy należy wprowadzić PPK, zależy od stanu zatrudnienia. Ustawa wprowadza własną definicję osoby zatrudnionej. Jak obliczyć stan zatrudnienia na potrzeby określenia wielkości podmiotu zatrudniającego?

Aplikacja iPPK z dostępem do konta w PPK dla każdego pracownika

Wybierając ofertę PPK z Compensy Życie, klient otrzymuje dostęp do Pracowniczych Planów Kapitałowych poprzez przejrzystą i intuicyjną aplikację iPPK. Kto może z niej korzystać? Do czego służy? Czy można sprawdzić stan rachunku uczestnika PPK?

PPK i biura rachunkowe - 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi

Biura rachunkowe zajmują się wdrażaniem swoich klientów do PPK. Dla podmiotów zatrudniających od 20 do 249 pracowników muszą zawrzeć umowę o zarządzanie PPK do 27 października 2020 r., a umowę o prowadzenie PPK do 10 listopada 2020 r. O co najczęściej księgowi pytają Compensę Życie – jedną z instytucji finansowych PPK? Oto 4 najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Co wyróżnia Compensę spośród innych instytucji finansowych?

Instytucje finansowe PPK posiadają wspólne cechy, takie jak wymóg kapitałowy, doświadczenie i zarządzanie funduszami zdefiniowanej daty. Są nimi fundusze inwestycyjne i emerytalne. Wyjątek stanowi Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group. Co wyróżnia Compensę spośród innych instytucji finansowych?

Kto wybiera podmiot zarządzający PPK?

Podmiotem zarządzającym pracowniczymi planami kapitałowymi (PPK) w danej firmie jest instytucja finansowa uprawniona  do oferowania PPK. Wybiera ją zawsze podmiot zatrudniający w porozumieniu z przedstawicielami załogi.

Jak krok po kroku przystąpić do PPK?

Jesienią 2020 r. do PPK mają obowiązek przystąpić podmioty zatrudniające od 20 do 249 osób. Jest to ogromna rzesza średnich i małych firm. Przed nimi bardzo ważne zadanie. Artykuł zawiera poradnik Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group, jak krok po kroku przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Compensa Życie jako instytucja finansowa PPK – kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu

Pracowniczymi Planami Kapitałowymi zarządza i prowadzi je dla pracowników poszczególnych firm instytucja finansowa. Do grona instytucji, z którymi pracodawca w imieniu i na rzecz pracowników zawiera umowy, należy Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ze swoim doświadczeniem zapewnia bezpieczeństwo środków oraz kompleksowe wsparcie we wdrożeniu i zarządzaniu PPK.

Terminy przystąpienia do PPK – przypomnienie o obowiązku każdego pracodawcy

Każdy pracodawca musi przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Terminy przystąpienia do PPK są uzależnione od liczby osób zatrudnianych przez daną firmę. Najwięksi pracodawcy już wybrali instytucje finansowe zarządzające PPK i dokonują wpłat na konta pracowników będących uczestnikami programu. Teraz czas na średnie i mniejsze firmy. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group zapewnia, że szybsze zawarcie umów o zarządzanie PPK umożliwi sprawne i bezproblemowe wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmach.

Terminy w PPK

W jakim terminie pracodawca ma obowiązek wprowadzić PPK? Kiedy należy podpisać umowę o zarządzanie PPK? Kiedy należy podpisać umowę o prowadzenie PPK?

Czy można powrócić do PPK po złożeniu rezygnacji?

Niektórzy rezygnują z PPK zanim dowiedzą się czy będą mogli wrócić do oszczędzania w programie. Czy można więc powrócić do PPK po złożeniu rezygnacji?

PPK w publicznych szkołach, przedszkolach i uczelniach - od kiedy?

PPK w szkołach, przedszkolach i uczelniach zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Dotyczy to placówek publicznych czyli zakładanych i prowadzonych przez państwo lub samorządy.

Kiedy PPK obejmie Twoją firmę?

PPK wprowadzane są stopniowo w 4 etapach. Epidemia koronawirusa nieco namieszała w terminach przystępowania do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Kiedy PPK obejmie Twoją firmę?

Tarcza Antykryzysowa – zmiany w PPK

Tarcza Antykryzysowa wprowadziła trzy istotne zmiany dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych. Dotyczą one: wydłużenia terminów wdrożenia PPK dla tzw. II fazy, utrzymania wyłączenia PPK spod regulacji dotyczących zamówień publicznych oraz uproszczenia w zasadach tworzenia PPK u pracodawców sektora publicznego.

Od 1 lipca 2020 r. III etap wprowadzania PPK

1 lipca 2020 r. rozpoczął się III etap wprowadzania PPK. Obejmuje on firmy zatrudniające co najmniej 20 osób na dzień 31 grudnia 2019 r. Do kiedy należy zawrzeć umowę o zarządzanie PPK oraz umowę o prowadzenie PPK?

Czy PPK jest zawieszone?

Wyjątkowa sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie powoduje automatycznego „zawieszenia PPK”. Pracodawcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji mogą jednak skorzystać ze zwolnienia z finansowania wpłat do PPK. To rozwiązanie pozwoli im na złagodzenie skutków kryzysu.

Przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy a wpłaty na PPK

W dobie kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy zwalnia z finansowania wpłat na PPK. Co to faktycznie oznacza?

PPK - 5 najczęściej zadawanych pytań

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy program długoterminowego oszczędzania. Poznaj 5 najczęściej zadawanych pytań na temat PPK, które dotyczą: terminów wpłat, pojęcia podmiotu zarządzającego, momentu powstania przychodu, korekt wpłat oraz ustalenia kwoty wolnej od potrąceń.

Jak tarcza antykryzysowa wpływa na PPK?

Tarcza antykryzysowa wpływa na Pracownicze Plany Kapitałowe, a dokładniej na II fazę wdrażania PPK. Terminy zawarcia umów o zarządzanie i prowadzenia PPK dla firm zatrudniających co najmniej 50 pracowników zostały przesunięte z wiosny na jesień 2020 r. Sprawdź nowe daty.

Nowy termin na wdrożenie PPK w firmach zatrudniających od 50 pracowników

Wdrożenie PPK w firmach zatrudniających od 50 pracowników miało odbyć się wiosną 2020 r. Termin na zawarcie z wybraną instytucją finansową umowy o zarządzanie PPK został przeniesiony z 24 kwietnia na 27 października, a termin na podpisanie umowy o prowadzenie PPK z 11 maja na 10 listopada.

Podatek od wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający

Kiedy powstaje przychód uczestnika PPK z tytułu wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający? Czy wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający stanowią koszty uzyskania przychodów w przypadku dokonania tych wpłat z przekroczeniem ustawowego terminu? Do jakiego miesiąca należy przypisać koszty uzyskania przychodów w przypadku, gdy wpłaty do PPK zostały naliczone od wynagrodzenia przysługującego za miesiąc poprzedni, a przekazane do instytucji finansowej w miesiącu następującym po miesiącu ich naliczenia? I co z kosztami uzyskania przychodów zleceniobiorców?

Poważne zachorowanie a wcześniejsza wypłata oszczędności z PPK

W razie poważnego zachorowania uczestnik PPK może skorzystać ze środków zgromadzonych na rachunku PPK. Co oznacza „poważne zachorowanie”? Ile oszczędności można wypłacić i na jakich warunkach? Gdzie złożyć wniosek o wypłatę? Czy wypłacone środki trzeba zwrócić?

Wdrożenie drugiego etapu PPK do 30 listopada 2020 r.

Wprowadzenie II etapu Pracowniczych Planów Kapitałowych zostanie wydłużone do końca listopada do czasu, kiedy przypada wdrożenie III etapu - zapowiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Pierwsze wpłaty powitalne w PPK wypłacone

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało z Funduszu Pracy pierwszą transzę na wypłatę powitalną w PPK. Każdy uczestnik otrzyma wpłaty powitalnej w wysokości 250 zł bez względu na to, ile środków wpłacił do PPK w formie składki.

Wyższa płaca minimalna korzystna dla najmniej zarabiających uczestników PPK

Osoby, które zarabiają do 3,1 tys. zł brutto miesięcznie, dostaną od pracodawcy i państwa ponad cztery razy więcej niż sami wpłacają do PPK - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

PPK 2020 - nowe obowiązki pracodawcy od 1 stycznia 2020 r.

Firmy, które 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlegają obowiązkowi utworzenia PPK od 1 stycznia 2020 r. Pomimo iż wdrożenie PPK może nastąpić dopiero w II kwartale 2020 r., to już teraz firmy muszą podjąć szereg działań z tym związanych.

Ważne zmiany dla pracodawców w 2020 roku

Zmiany dla pracodawców w 2020 r. były większe niż przypuszczano. Wszystko to za sprawą COVID-19. Jaka była kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę? Czy przy umowach zlecenie obowiązuje stawka minimalna? Kto wdrażał Pracownicze Plany Kapitałowe? To miały być najważniejsze zmiany 2020 roku. Jednak było ich o wiele więcej. Co się zmieniło? Co zmieni się w 2021 r.?

Od 1 stycznia 2020 r. PPK dla firm zatrudniających od 50 do 250 osób

Od 1 stycznia 2020 r. średnie firmy - zatrudniające od 50 do 250 osób - zaczną wprowadzać Pracownicze Plany Kapitałowe - wynika z ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Najpóźniej do 24 kwietnia 2020 r. firmy te muszą podpisać umowy o zarządzanie środkami z PPK.

PPK z punktu widzenia pracowników i pracodawców - czy to się opłaca? (wywiad)

Na jakie problemy mogą trafić pracodawcy przy wdrożeniu PPK? Jakie są największe wyzwania przed PPK z punktu widzenia pracodawców? Jakie zachowanie pracodawcy będzie odczytane jako „nakłanianie”? Czy należy obawiać się, że PPK podzieli los OFE? Na te i inne pytania odpowiada Adrian Prusik, Radca prawny w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, Lider Działu Produktów Emerytalnych.

PPK 2020 - wpłata powitalna i dopłata roczna

W 2020 roku do PPK przystąpią firmy zatrudniające co najmniej 50 osób. Jakie są warunki otrzymania wpłaty powitalnej i dopłat rocznych w 2020 roku?

PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na cele mieszkaniowe

Pieniądze z PPK będzie można wypłacić przed 60. rokiem życia bez żadnych potrąceń, kiedy ciężko zachorują lub choroba dotknie ich bliskich.

REKLAMA