Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Czy artykuły spożywcze zapewnione pracownikom są przychodem ze stosunku pracy
Aktualizacja: 17.04.2012
Zapewniamy pracownikom herbatę, kawę, cukier i śmietankę do kawy. Produkty te znajdują się w zakładowej kuchni i są przeznaczone do ogólnego spożycia. Zdarza się, że z tych produktów korzystają również kontrahenci. Czy wartość tych produktów powinniśmy doliczyć do przychodu pracowników? »
Bony dla pracowników z okazji świąt - podatki i składki ZUS
Aktualizacja: 28.03.2012
Na początku kwietnia br. na święta Wielkiejnocy pracownicy naszej firmy otrzymają bony świąteczne. Będą one finansowane w równych częściach z zfśs i ze środków obrotowych. Czy w takim przypadku bony będą podlegały opodatkowaniu? Czy trzeba od nich potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »
Upominki z okazji Dnia Kobiet - podatek i składki ZUS
Aktualizacja: 05.03.2012
Pracodawcy, którzy z okazji Dnia Kobiet przekażą pracownicom upominek, choćby symboliczny, powinni liczyć się z koniecznością jego opodatkowania i oskładkowania. Niekiedy taki prezent może bowiem oznaczać powstanie przychodu ze stosunku pracy. Zależy to jednak od rodzaju podarunku oraz źródła jego finansowania. »
Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy
Aktualizacja: 07.11.2011
Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników? »
Jak przeliczyć wynagrodzenie brutto na wynagrodzenie netto
Aktualizacja: 20.04.2011
W praktyce pracodawcy bardzo często posługują się pojęciem wynagrodzenia brutto lub netto. Podział ten funkcjonuje, mimo że ani w przepisach Kodeksu pracy, ani w aktach wykonawczych do niego nie istnieje definicja wynagrodzenia brutto i netto. »
Kiedy można zastosować 50% koszty uzyskania przychodów do wynagrodzenia z umowy o pracę
Aktualizacja: 14.03.2011
Zatrudniliśmy pracownika na stanowisku informatyka, który będzie m.in. wykonywał prace twórcze polegające na pisaniu programów użytkowych na potrzeby naszej firmy i na zamówienia naszych klientów zewnętrznych. W umowie o pracę jest zapis dotyczący przeniesienia praw autorskich na pracodawcę oraz dokładny opis czynności związanych z prawem autorskim. Trudno nam jednak wyodrębnić konkretną kwotę wynagrodzenia za te prace. Jesteśmy w stanie prowadzić jedynie szczegółową ewidencję prac twórczych i określić procentowo, jaka część czasu pracy w danym miesiącu przypadła na prace twórcze, a jaka na pozostałe czynności (obsługa techniczna sprzętu, baz danych, wdrożenie i obsługa zakupionych programów itp.), a tym samym rozdzielić wynagrodzenie za utwory i pozostałe czynności. Czy do części wynagrodzenia będącego honorarium za prace twórcze możemy w tej sytuacji zastosować 50% koszty uzyskania przychodów? »
Świąteczne prezenty od pracodawcy – konsekwencje składkowo-podatkowe
Aktualizacja: 18.01.2011
Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość przekazanych pracownikom prezentów jest dla nich zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia. Wynikają z tego konsekwencje podatkowe, a czasami także obowiązek potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodu. »
Komu przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej
Aktualizacja: 31.12.2010
Prawo do nagrody jubileuszowej może wynikać z przepisów prawa pracy albo z przepisów wewnątrzzakładowych. Pracodawca, chcąc przyznać pracownikom taką gratyfikację, musi umieścić odpowiednie zapisy np. w regulaminie wynagradzania. »
Czy abonamenty medyczne pracowników stanowią przychód podlegający opodatkowaniu
Aktualizacja: 12.10.2010
Pracodawcy RP apelują o ustawowe rozstrzygnięcie czy abonamenty medyczne pracowników powinny stanowić przychód, podlegający opodatkowaniu. »
Zasady określania wynagrodzenia pracownika młodocianego
Aktualizacja: 04.12.2008
Rozpoczęcie roku szkolnego to równocześnie okres podpisywania umów o pracę z pracownikami młodocianymi w celu przygotowania zawodowego. Pracownicy młodociani mogą być zatrudnieni również do wykonywania lekkich prac w celach zarobkowych (prac sezonowych lub dorywczych). »
Opodatkowanie dodatków za rozłąkę
Aktualizacja: 30.12.2008
Dodatek za rozłąkę zwolniony jest zarówno z podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i ze składek na ubezpieczenia społeczne do wysokości diet za czas podróży służbowej na terenie kraju. »
Jak rozliczać dodatki za rozłąkę
Aktualizacja: 31.12.2008
Dodatek za rozłąkę, wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym do pracy w innej miejsowości niż ta, w której znajduje się siedziba firmy, zwolniony jest z podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju. »
Dowóz pracowników przez pracodawcę do miejsca pracy
Aktualizacja: 31.12.2008
Nasza spółka zajmuje się produkcją wafli. Zakład produkcyjny znajduje się w hali na obrzeżach miasta. Ze względu na brak bezpośredniego dojazdu do hali codziennie rano i popołudniu dowozimy i odwozimy pracowników do i z pracy. Czy wartość takiego dowozu podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym? Czy może powinniśmy doliczać tę wartość do przychodów z wykonywanej pracy? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »