Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu orzecznictwo SN. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące orzecznictwo SN.
Określenie rodzaju i stanowiska pracy w umowie o pracę
Aktualizacja: 15.02.2011
Im bardziej szczegółowo pracodawca opisze w umowie o pracę rodzaj lub stanowisko pracownika, tym w przyszłości trudniej będzie je zmienić, nawet ze względu na potrzeby zakładu. Może to wymagać złożenia wypowiedzenia zmieniającego, zależnie od tego, jak bardzo zmiana odbiega od zapisów zawartych w umowie. »
Odmowa wycofania wypowiedzenia zmieniającego może pozbawić odszkodowania z pakietu socjalnego
Aktualizacja: 22.12.2010
Pracownik, który nie zgadza się na wycofanie przez firmę wypowiedzenia zmieniającego, traci prawo do odszkodowania z pakietu socjalnego – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 stycznia 2010 r. »
Aktualizacja: 17.11.2010
Obniżenie płacy do poziomu wynagrodzenia otrzymywanego przez innych pracowników wykonujących tę samą pracę jest zasadne, gdy ma związek ze zmianami organizacyjnymi. Ta przyczyna powinna być wyraźnie wskazana w piśmie o wypowiedzeniu. »
Kiedy pracownik może uchylić się od skutków porozumienia zmieniającego
Aktualizacja: 15.11.2010
Zawarcie porozumienia zmieniającego jest wygodnym dla pracodawcy sposobem modyfikacji warunków zatrudnienia. Porozumienie wiąże obie strony i pracownik nie może swobodnie wycofać się z niego, chyba że – godząc się na nie – działał pod wpływem groźby. »
Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę
Aktualizacja: 11.11.2010
Co do zasady zmiana warunków pracy wymaga zawarcia wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Jednak prawo dopuszcza czasową zmianę warunków pracy z pominięciem tych procedur. Jednym z warunków jest, aby praca tymczasowa nie trwała dłużej niż 3 miesiące. »
Czy do zmiany warunków płacowych konieczne jest wypowiedzenie zmieniające
Aktualizacja: 03.08.2010
Powierzenie innych obowiązków niż wskazane w umowie na okres dłuższy niż 3 miesiące za zgodą pracownika powoduje faktyczną zmianę treści umowy o pracę. Zmiana uprawnień przez pracodawcę, np. cofnięcie dodatku do wynagrodzenia, jest dopuszczalna tylko za wypowiedzeniem (wyrok Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2010 r., I PK 155/09). »
Wypowiedzenie zmieniające umowę o pracę
Aktualizacja: 22.12.2008
Wypowiedzenie zmieniające spowodowane uchyleniem lub zmianą układu zbiorowego powinno być szerzej uzasadnione i nie może opierać się wyłącznie na zmianach układu - stwierdził Sąd Najwyższy na posiedzeniu 4 stycznia 2008 r. »
Kiedy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające
Aktualizacja: 15.01.2009
Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy stanowi podstawowy sposób zmiany treści stosunku pracy przez jednostronne oświadczenie pracodawcy. »
Kiedy można wypowiedzieć warunki pracy i płacy osobie w wieku przedemerytalnym
Aktualizacja: 19.12.2008
Pracowników, którym brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, obejmuje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę. Powstaje pytanie, jak pracodawca może zmienić warunki pracy i płacy takich pracowników. »
Likwidacja stanowiska pracy nie może być fikcyjna
Aktualizacja: 10.12.2008
Ocena tego, czy nastąpiła pozorna likwidacja stanowiska pracy, wymaga porównania warunków zatrudnienia na nowym stanowisku z warunkami na stanowisku zlikwidowanym. »
Premie w regulaminie wynagradzania
Aktualizacja: 31.12.2008
Zmiana charakteru premii z regulaminowej na uznaniową wymaga wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad