REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Projekty ustaw

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Musisz zostać z dzieckiem w domu? Masz prawo do 2 dni wolnego, nawet jeśli jest ono zdrowe

Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 

Musisz zostać z dzieckiem w domu? Masz prawo do 2 dni wolnego, nawet jeśli jest ono zdrowe

Dziecko nie musi być chore, jeśli chcesz wziąć na opiekę nad nim wolne w pracy. To prawo pracownika wynikające z art. 188 Kodeksu pracy. Ile dni w roku przysługuje pracownikowi na opiekę nad zdrowym dzieckiem? Czy wolne na opiekę nad dzieckiem może wziąć ojciec, czy tylko matka? Czy pracodawca może odmówić wolnego na opiekę nad dzieckiem? 

Opieka na dziecko tylko do końca roku! Złóż wniosek!

Opieka na dziecko zdrowe w wymiarze 2 dni wolnego dla pracownika przysługuje do końca roku kalendarzowego. Niewykorzystane do końca grudnia 2023 roku dni opieki przepadają. Złóż wniosek!

Zwolnienie lekarskie na dziecko - ile dni?

Na opiekę nad chorym dzieckiem rodzic otrzymuje zwolnienie lekarskie. Ile płatne jest zwolnienie na dziecko? Do ilu lat dziecka jest wystawiane? Co w przypadku, gdy drugi rodzic nie pracuje?

Wspieram Sukces Kobiet. Praca, rodzina, wybory - głos kobiet jest ważny!

Wspieram Sukces Kobiet to nowy program wskazujący, że głos kobiet jest bardzo ważny! Polki stanowią 53% wyborców, czyli około 16 milionów. Wybory już 15 października 2023 r. Istotne dla Polek tematy i problemy społeczno-zawodowe to: przemoc wobec kobiet; problem braku żłobków i przedszkoli; ubóstwo starszych kobiet; wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka; możliwości pracy kobiet w związku z opieką nad dziećmi; wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci oraz zmiany w prawie alimentacyjnym.

Kiedy pracodawca może domagać się zwrotu wydatków na studia pracownika

Pracownik otrzymał od pracodawcy pieniądze na czesne. Miał podjąć studia, ale tego nie zrobił - urodziło mu się dziecko, które wymaga szczególnej opieki. Czy w tej sytuacji pracodawca może domagać się zwrotu wypłaconego świadczenia?

Zmiany w KP 2023

Jakie zmiany w KP w 2023 r.? Czy będzie 5 dni dodatkowego urlopu opiekuńczego? Czy będzie 45 minut przerwy od pracy? Czy będzie zwiększony zasiłek macierzyński i 9 tygodniu urlopu na dziecko dla każdego z rodziców?

Sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem a urlop wypoczynkowy

Zgodnie z przepisami, jeśli pracownik zachoruje w trakcie urlopu wypoczynkowego, dochodzi do przerwania urlopu. Zwolnienie lekarskie jest bowiem nadrzędne. Co w sytuacji, jeśli podczas urlopu wypoczynkowego zachoruje dziecko pracownika? Czy urlop również zostaje przerwany? Podpowiadamy!

Maluch+ zmiany od 2023 roku

Już od ponad 11 lat obowiązują regulacje dot. wsparcia i opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Od lutego 2023 r. zmieniają się jednak zasady w programie MALUCH+. Jakie? Poniżej stanowisko Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i najnowsze przepisy.

Projekt rozporządzenia: dziewięć nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego

Wprowadzenie dziewięciu nowych zawodów do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zakłada skierowany do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie szkolnictwa branżowego.

ZPP: Stanowisko do projektu ustawy o aktywności zawodowej

Ustawa o aktywności zawodowej: nowe propozycje w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie stanowią istotnego wzmocnienia rozwiązań w obszarze edukacji cyfrowej czy wykorzystania cyfrowych narzędzi związanych z rozwojem kompetencji pracowników;

Zmiany w urlopach rodzicielskich. Na jakim etapie jest projekt?

Zmiany w urlopach rodzicielskich zakłada tzw. unijna dyrektywa work-life balance. Dokument ten Polska powinna wdrożyć na początku sierpnia 2022 r. Na jakim etapie jest projekt w sprawie wdrożenia dyrektywy?

Urlop ojcowski ma zostać przedłużony

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?

Praca zdalna coraz bliżej uregulowania w Kodeksie pracy

Praca zdalna nie była dotychczas uregulowana w Kodeksie pracy. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że nowe regulacje zastąpią przepisy o telepracy. Jakie obowiązki przy poleceniu pracy zdalnej będzie miał pracodawca?

Algorytmy SI pod kontrolą związków zawodowych?

Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, przewiduje obowiązek pracodawcy udzielenia stronie społecznej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji stanowiących bazę dla algorytmów lub systemów sztucznej inteligencji, a które wpływać mogą na warunki pracy.

Zasiłek macierzyński 2022 r.

Zasiłek macierzyński w 2022 roku – komu przysługuje i ile trwa? Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego? Sprawdź co się zmieniło w zasiłku macierzyńskim w 2022 roku!

Emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem – komentarz ZUS

Komu przysługuje emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki? Jakie dokumenty trzeba złożyć? Sprawdź komentarz ZUS.

Wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przyznawany jest w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego? Jak wygląda wniosek o urlop wychowawczy i co należy do niego załączyć?

Komisja Ustawodawcza pozytywnie o projekcie ustawy o zawodzie psychologa

Sejmowa Komisja Ustawodawcza w środę pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy o zawodzie psychologa i o samorządzie zawodowym psychologów wraz z autopoprawką. Tym samym został on uznany za konstytucyjny.

Specustawa Ukraina - praca i działalność gospodarcza

Specustawa Ukraina czyli projektowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera ułatwienia w podjęciu pracy i prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Jakie rozwiązania przewiduje?

Ochrona sygnalistów - kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

Na jakim etapie są prace legislacyjne dotyczące ochrony sygnalistów? Kim są sygnaliści? Co z ochroną osób zgłaszających?

Umowa na okres próbny – zmiany 2022

Umowa na okres próbny może ulec ważnym zmianom od sierpnia 2022 roku. Ile trwa umowa na okres próbny? Kiedy będzie można ją przedłużyć? Czy będzie można zawrzeć kolejną umowę próbną z tym samym pracownikiem?

Urlop opiekuńczy od 2022 roku – nowość w Kodeksie pracy

Urlop opiekuńczy wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy. Może obowiązywać już od sierpnia 2022 roku. Komu i kiedy będzie przysługiwał? Ile dni można wykorzystać?

Urlop z powodu siły wyższej – nowość w Kodeksie pracy

Urlop z powodu siły wyższej, de facto zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej, znajduje się w projekcie Kodeksu pracy. Nowy urlop może wejść w życie już w sierpniu 2022 roku.

Projekt zmian w Kodeksie pracy - konsultacje społeczne

Projekt zmian w Kodeksie pracy jest na etapie konsultacji społecznych. Jakie zmiany w prawie pracy przewiduje?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych artystów

Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego przewiduje powstanie funduszu wsparcia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla najmniej zarabiających artystów.

Lex Kaczyński - projekt odrzucony

Lex Kaczyński czyli projekt ustawy regulujący darmowe testy pracowników na covid raz w tygodniu i odszkodowania za zakażenie covid w pracy został odrzucony przez Sejm.

Darmowe testy na covid dla pracowników - projekt ustawy

Darmowe testy dla pracowników na covid raz w tygodniu - jest projekt ustawy tzw. lex Kaczyński wprowadzający nieodpłatne testy na koronawirusa w pracy. Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika przedstawienia negatywnego wyniku testu. A co jeśli pracownik odmówi?

Opieka na dziecko 2022

Opieka na dziecko zdrowe w 2022 roku – ile dni wynosi? Do ilu lat dziecka można korzystać? Co w przypadku opieki nad dzieckiem na kwarantannie, nauce zdalnej i nad dzieckiem chorym?

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem (urlop opiekuńczy) - zasady, przepisy

Pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy, „kp”), mają prawo do korzystania z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, zwanych potocznie urlopem opiekuńczym.

Urlop wychowawczy 2022

Urlop wychowawczy w 2022 roku otrzymuje się na wniosek. Czy jest płatny? Ile maksymalnie trwa urlop wychowawczy? Do jakiego wieku dziecka można wykorzystać ten urlop?

Weryfikacja covidowa - pozytywna opinia Komisji Zdrowia

Weryfikacja covidowa została pozytywnie zaopiniowana przez sejmową Komisję Zdrowia. Komisja pracowała nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19.

Weryfikacja covidowa - prace w sejmowej Komisji Zdrowia

Weryfikacja covidowa będzie przedmiotem wtorkowych prac w sejmowej Komisji Zdrowia. Jakie są główne założenia projektu ustawy o weryfikacji covidowej?

Od dziś dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Od dziś dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać rodzice dzieci na nauce zdalnej (20 grudnia 2021 r. -9 stycznia 2022 r.) - jaka jest jego wysokość?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 20 grudnia 2021 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem z KRUS powraca. Od 20 grudnia 2021 roku będzie przyznawany rolnikom lub domownikom. Jak złożyć wniosek o zasiłek?

Weryfikacja szczepień pracowników - projekt ustawy

Weryfikacja szczepień pracowników powoli staje się rzeczywistością. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy, która dopuszcza żądanie pracodawcy przedstawienia negatywnego testu na covid przez pracownika albo wykazania, że jest ozdrowieńcem lub osoba zaszczepioną.

Zasiłek opiekuńczy ZUS na dziecko - wszystko co musisz wiedzieć

Zasiłek opiekuńczy z ZUS można otrzymać na dziecko chore, zdrowe do 8. roku życia, na izolacji lub kwarantannie. Przysługuje również, gdy dochodzi do nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - zamknięta klasa

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje także, gdy z powodu covid zamknięta jest klasa lub grupa przedszkolna. Dziecko nie musi więc być na kwarantannie.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - covid

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? Czy covid, a więc kwarantanna lub izolacja dziecka, uprawniają do pobierania zasiłku opiekuńczego z ZUS? Opieka nad dzieckiem jest wtedy konieczna. Co mogą zrobić rodzice?

Weryfikacja szczepień pracowników ważna dla pracodawców

Weryfikacja szczepień pracowników jest ważna dla pracodawców. Ułatwi organizację pracy w firmie. Jakie rozwiązania przewiduje projekt ustawy?

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP

Zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę przez PIP na mocy decyzji administracyjnej to propozycja projektu nowelizacji ustawy o PIP. Jaka jest ocena takiego rozwiązania?

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt trafił do Sejmu. Jaki jest jej cel? Jakie rozwiązania przewiduje?

Ochrona sygnalistów - jakie rozwiązania w projekcie ustawy?

Ochrona sygnalistów została określona w projekcie nowej ustawy. Jak w praktyce ma być chroniony pracownik, zgłaszający naruszenia? Jaki jest cel zmian?

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko - kiedy przysługuje? ZUS przyzna zasiłek zarówno gdy dziecko jest chore na COVID-19 (izolacja) oraz gdy dziecko przebywa na kwarantannie. Czy zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka z powodu covid daje prawo do zasiłku opiekuńczego?

Sygnalista w firmie - projekt ustawy, obowiązki pracodawcy

Sygnalista w firmie będzie miał szczególną ochronę. Od kiedy przepisy o sygnalistach będą obowiązywały pracodawców zatrudniających od 50 pracowników? Jakie obowiązki nakłada na pracodawcę projekt ustawy?

Ustawa o PIP - 4 najważniejsze zmiany

Ustawa o PIP będzie nowelizowana. Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała projekt zmian. Oto 4 najważniejsze z nich: zmiana umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę decyzją, wykluczenie szkolenia młodocianych przy pracach w przemyśle drzewnym, kontrola PIP bez uprzedzenia, nakaz wstrzymania prac w budownictwie skierowany do inwestora.

Rozliczanie dofinansowania z FGŚP - zmiany

Rozliczanie dofinansowania z FGŚP - jakie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej? Pracodawcy korzystający ze świadczeń z FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy będą mieli łatwiej.

Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

Urlop bezpłatny dla niezaszczepionych pracowników

Urlop bezpłatny dla niezaszczepionych pracowników - taki przepis proponuje Ministerstwo Zdrowia. Co więcej, możliwe byłoby również oddelegowanie pracownika do innych zadań.

Ułatwienia w zezwoleniach na pobyt czasowy i pracę - projekt

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę będzie można uzyskać na uproszczonych zasadach. Jakie ułatwienia przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw?

REKLAMA