Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona kobiet w ciąży. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona kobiet w ciąży.
Zmiany w Kodeksie pracy - art. 176
Aktualizacja: 04.04.2016
Kolejna zmiana w Kodeksie pracy polega na doprecyzowaniu artykułu 176 Kp, który obecnie odnosi się on do wszystkich kobiet, a nie tylko do kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zmiana ma na celu wprowadzenie w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. »
Ochrona przed zwolnieniem po urlopie macierzyńskim – zmiany w 2016 roku
Aktualizacja: 03.03.2016
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że narusza ona postanowienia umowy o pracę. Jak kształtuje się ochrona przed zwolnieniem po powrocie pracownicy z urlopu macierzyńskiego? »
Refundacja okularów korekcyjnych przez pracodawcę
Aktualizacja: 11.10.2018
Pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy różnego rodzaju świadczenia, m.in. okulary korygujące wzrok. Kwestie związane z koniecznością zapewnienia przez pracodawców okularów korygujących wzrok zostały uregulowane przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. »
Aktualizacja: 30.09.2015
Ochrona pracy kobiet może przejawiać się w kilku aspektach: w ochronie kobiet w ciąży, pracownic korzystających z uprawnień związanych z rodzicielstwem czy zakazie zatrudniania na stanowiskach wzbronionych kobietom pracownicom w ciąży. Pracownicy w ciąży nie można wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy o pracę. Dopuszczalne jest to tylko wówczas, gdy następuje z przyczyn przez nią zawinionych i zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę oraz jeżeli pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca. »
Uprawnienia kobiet w ciąży w czasie upałów
Aktualizacja: 31.08.2015
Podczas upałów pracodawca powinien szczególnie zadbać o odpowiednie warunki pracy kobietom w ciąży. Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa, pracownik może powstrzymać się od pracy i powiadomić o tym pracodawcę. »
Urodzenie drugiego dziecka po urlopie wychowawczym
Aktualizacja: 18.10.2011
Urlop wychowawczy naszej pracownicy skończył się 15 września 2011 r. Wtedy dowiedzieliśmy się, że pracownica jest ponownie w ciąży i drugie dziecko urodzi w listopadzie 2011 r. Jak kształtuje się sytuacja prawna takiej pracownicy? »
Ciąża pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy na zastępstwo
Aktualizacja: 04.10.2011
Na czas zastępstwa pracownicy, która przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie złożyła wniosek o udzielenie jej pełnych 3 lat urlopu wychowawczego, zatrudniliśmy nową pracownicę. Po kilku miesiącach pracy kobieta ta również zaszła w ciążę. Czy jej stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu w dniu porodu? »
Przedłużenie terminowej umowy o pracę do dnia porodu
Aktualizacja: 26.07.2011
Przepisy prawa pracy zapewniają szczególną ochronę trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży. Ochrona ta polega m.in. na zakazie rozwiązywania umowy o pracę także w sytuacji, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia. »
Prace wzbronione kobietom w ciąży
Aktualizacja: 21.06.2011
Jedna z pracownic powiedziała mi, że jest w ciąży i w związku z tym powinienem przenieść ją do lżejszej pracy. Czy pracownica ma rację i czy powinna przedstawić mi zaświadczenie stwierdzające ciążę? W jakich przepisach mogę znaleźć wykaz prac, które nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży? Czy mam obowiązek zwalniać pracownicę w godzinach pracy na badania lekarskie? Czy pracownicę w ciąży można zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej? »
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy
Aktualizacja: 07.04.2011
Szczególną ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę niektórych grup pracowników zapewni nowelizacja Kodeksu pracy, której projekt przygotował Senat RP. »
Coraz więcej pracowników, z którymi nie można rozwiązać umowy o pracę
Aktualizacja: 02.03.2011
Z każdym rokiem zwiększa się liczba pracowników podlegających ochronie. Najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele pracowników (ok. 20 kategorii) i dopóki nie powstanie spójny system reprezentacji załogi, ich liczba zapewne będzie jeszcze dłuższa. »
Przeniesienie pracownicy w ciąży do innej pracy
Aktualizacja: 12.01.2011
Pracownica w okresie ciąży jest objęta szczególną ochroną. Ochrona ta polega m.in. na tym, że zatrudnianie kobiet w ciąży jest zabronione lub ograniczone przy niektórych pracach. »
Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy
Aktualizacja: 09.12.2010
W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni. »
Pracownica w ciąży na zastępstwie
Aktualizacja: 30.11.2010
Zatrudniłem pracownicę w ciąży na zastępstwo na okres 3 miesięcy na stanowisko kierowniczki. Czy ta pracownica będzie korzystała z ochrony stosunku pracy z uwagi na ciążę i tym sposobem umowa o pracę zostanie przedłużona do dnia porodu? »
Czy ojciec może wziąć urlop wychowawczy w czasie urlopu macierzyńskiego matki dziecka
Aktualizacja: 22.11.2010
Pracownikowi urodziło się drugie dziecko i w związku z tym jego żona przebywa na urlopie macierzyńskim. Na pierwsze dziecko, które ma już 3 lata, pracownik chce wziąć urlop wychowawczy. Wcześniej zarówno on, jak i jego żona nie korzystali z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Czy powinniśmy mu udzielić tego urlopu? »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad