Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Dodatkowe uprawnienia niepełnosprawnego pracownika
Aktualizacja: 26.11.2018
Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności może korzystać z dodatkowych uprawnień m.in. krótszego czasu pracy, dodatkowej przerwy w pracy czy wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego. »
Ulga we wpłatach na PFRON - zmiany od 2018 r.
Aktualizacja: 06.10.2017
Od 2018 roku zmienią się zasady udzielania ulg we wpłatach na PFRON - wynika z projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pracodawców czekają nowe obowiązki. »
Czy pracownik może zataić swoją niepełnosprawność
Aktualizacja: 05.06.2017
Pracownikowi z niepełnosprawnością przysługuje szereg uprawnień wynikających z Kodeksu pracy. Czy za niepoinformowanie pracodawcy o niepełnosprawności, pracownik może zostać ukarany? »
Czy pracownik ma obowiązek poinformować pracodawcę o posiadanym stopniu niepełnosprawności?
Aktualizacja: 09.05.2017
Bardzo często pracownicy zadają pytanie, czy mają obowiązek poinformować pracodawcę o posiadaniu stopnia niepełnosprawności. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy dany pracownik chce skorzystać z uprawnień przyznanym przez przepisy prawa osobom niepełnosprawnym. »
Dostosowanie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej
Aktualizacja: 17.01.2017
Pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy do potrzeb pracownika, który utracił zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Niedostosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej skutkować może dla pracodawcy bardzo poważnymi konsekwencjami finansowymi. »
Dodatkowy urlop pracownika niepełnosprawnego w świadectwie pracy
Aktualizacja: 27.12.2016
Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy 10-dniowy urlop wypoczynkowy. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy powinien być wykazany w świadectwie pracy łącznie z urlopem podstawowym, czy też odrębnie. »
Nowe formularze w PFRON - obowiązek przesłania INF-1-u do 20 sierpnia
Aktualizacja: 12.08.2016
Od 1 lipca 2016 r. obowiązują nowe formularze w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Do 20 sierpnia br. pracodawcy mają obowiązek poinformować Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o ulgach na PFRON udzielonych w lipcu. Pracodawcy robią to na formularzu INF-1-u. »
Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego
Aktualizacja: 04.07.2016
Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w zależności od stażu pracy, tj. w wymiarze 30 lub 36 dni. »
Ulgi we wpłatach na PFRON - zmiany od 1 lipca 2016 r.
Aktualizacja: 16.06.2016
Od 1 lipca 2016 r. pracodawcy korzystający z ulg we wpłatach na PFRON będą mogli obniżyć kwotę wpłaty maksymalnie do 50% wysokości wpłaty, do której są zobowiązani w danym miesiącu. Jak stosować przepisy przejściowe w stosunku do pracodawców, którzy nabyli prawo do obniżenia wpłat przed 1 lipca 2016 r.? »
Niższe ulgi we wpłatach PFRON od 1 lipca 2016 r.
Aktualizacja: 27.10.2015
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ogranicza do 50 proc. ulgi we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Pracodawcy, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON będą karani. »
Rehabilitacja zawodowa pracowników niepełnosprawnych - definicja
Aktualizacja: 07.10.2015
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne ma obowiązek ułatwiania im rehabilitacji. Rehabilitacja zawodowa ma na celu pomoc osobie niepełnosprawnej w uzyskaniu i utrzymaniu odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego przez umożliwienie jej korzystania z poradnictwa zawodowego, szkolenia zawodowego i pośrednictwa pracy. »
Senat za ograniczeniem ulg we wpłatach na PFRON
Aktualizacja: 02.10.2015
Senat poparł ograniczenie do 50 proc. ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, co ma zapewnić stabilność funkcjonowania PFRON. Wymiar kar dla pracodawców, którzy źle wyliczą kwotę wpłaty na PFRON ma wynosić trzykrotność różnicy między tym, co należało się funduszowi, a co do niego nie wpłynęło, jednak nie więcej niż 30 proc. należnej ulgi. »
Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego
Aktualizacja: 29.09.2015
Dopuszczalne jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych na podstawie umów o pracę. Pracodawca, który zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, powinien zapewnić im dodatkowe uprawnienia, które przysługują jedynie takim pracownikom. »
Roczna deklaracja i informacja o zatrudnieniu niepełnosprawnych do 20 stycznia 2014 r.
Aktualizacja: 15.01.2014
Do 20 stycznia 2014 r. pracodawcy zatrudniający w 2013 r. co najmniej 25 pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zobowiązani do wpłat na PFRON, mają obowiązek sporządzenia i przekazania deklaracji DEK-R za poprzedni rok. Ci, którzy byli z tych wpłat zwolnieni, sporządzają i przekazują informację roczną INF-2. »
Schorzenia szczególne w ustawie o rehabilitacji
Aktualizacja: 09.11.2012
Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w kilku przepisach wskazuje pewne rodzaje niepełnosprawności, z którymi przepisy wiążą określone skutki prawne. Dotyczy to m.in. możliwości uzyskania statusu zakładu pracy chronionej czy też udzielania ulg we wpłatach na PFRON, a także dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad