Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu
Aktualizacja: 29.04.2011
Jestem nauczycielką i od 2 listopada 2010 r. zostałam zatrudniona na okres zastępstwa za chorą nauczycielkę. Obecnie jestem w ciąży, co będzie z moją umową? Czy ma do mnie zastosowanie art. 177 § 31 kodeksu pracy? »
Czy zatrudnienie telepracownika jest korzystne dla pracodawcy?
Aktualizacja: 04.05.2011
Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik wykonujący taką pracę i przekazujący jej wyniki pracodawcy jest telepracownikiem. »
Doręczenie pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy o pracę
Aktualizacja: 04.05.2011
Rozwiązanie umowy o pracę wysłane listem poleconym jest skuteczne w momencie jego odbioru przez pracownika. Umowa rozwiąże się jednak także wtedy, gdy pracownik odmawia przyjęcia listu. Jeśli pismo pracodawcy zostało awizowane, wówczas stosunek pracy zakończy się w dniu, w którym upłynie termin drugiego awizowania. »
Czy tzw. "godziny karciane" podwyższają pensum nauczyciela?
Aktualizacja: 28.04.2011
W tym roku szkolnym na polecenie dyrektora nauczyciele naszej szkoły realizują z uczniami dodatkowo 2 godziny. W naszej ocenie godziny te zwiększają nasze pensum. Czy z tego tytułu nie należy nam się dodatkowe wynagrodzenie? »
Dokumenty kadrowe - czy powinny posiadać komparycję?
Aktualizacja: 27.04.2011
Czy należy zamieszczać komparycję w dokumentach kadrowych, np. w umowie o pracę, w świadectwie pracy, w wypowiedzeniu umowy o pracę, w umowie zlecenia lub w umowie o dzieło? Dotychczas nie we wszystkich wymienionych dokumentach to robiłam, ale dowiedziałam się, że moje postępowanie było nieprawidłowe. »
Nagroda jubileuszowa nie jest obowiązkowa w każdym zakładzie pracy
Aktualizacja: 27.04.2011
Jestem właścicielem sklepu i od 2 lat zatrudniam pracownicę na stanowisku kasjera. Jest to osoba posiadająca 25-letni staż pracy w różnych sklepach. Gdy pracowała w domu handlowym „Społem” otrzymała nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Na początku 2011 r. pracownicy minęło 25 lat pracy zawodowej, więc złożyła wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej. Odmówiłem wypłaty tej nagrody, uzasadniając to tym, że przepisy płacowe nie przewidują wypłaty tego świadczenia. Czy w tej sytuacji pracownica powinna otrzymać nagrodę jubileuszową? »
Nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy
Aktualizacja: 29.04.2011
Mniej formalności przy kontrolach i możliwość odstąpienia od kary w przypadku drobnych uchybień u pracodawców, którzy dopiero rozpoczynają działalność - przewiduje nowelizacja ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. »
Uzależnienie wypłaty części wynagrodzenia od osiągniętego zysku
Aktualizacja: 28.04.2011
Firma ma kłopoty finansowe więc pracodawca postanowił zmienić pracownikom warunki wynagradzania. Od następnego miesiąca mają otrzymywać wynagrodzenie składające się z 70% dotychczasowej płacy zasadniczej, a wypłata pozostałych 30% ma być uzależniona od dodatniego wyniku finansowego firmy. Czy nowe warunki wynagradzania są zgodne z prawem? »
Wypłata wynagrodzenia za pracę w obcej walucie
Aktualizacja: 28.04.2011
Wynagrodzenie w umowie o pracę może być określone w złotówkach, a także innej walucie, której średni kurs ogłaszany jest przez Narodowy Bank Polski. Jednak niezależnie od waluty, w jakiej będzie wypłacane, pracodawca musi pamiętać, że nie może ono wynosić mniej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. »
Przerwanie urlopu wypoczynkowego w razie choroby pracownika
Aktualizacja: 25.04.2011
Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego od 4 kwietnia do 22 kwietnia br. Jednak pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA na okres od 11 kwietnia do 15 kwietnia br. Czy pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia chorobowego? Jeśli tak, to od kiedy? Czy trwający wtedy urlop należy przerwać na prośbę pracownika, czy na podstawie przepisów? »
Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?
Aktualizacja: 23.04.2011
Z powodu likwidacji stanowiska pracy pracownik w dniu 15 marca otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownik ten przepracował w naszej firmie 19 lat i rozpoczął 20. rok pracy. Czy w takiej sytuacji pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej za 20-lecie pracy? »
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Aktualizacja: 26.04.2011
Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży. »
Informacja dla pracownika o wysokości składników jego wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.04.2011
Pracodawca przelewa co miesiąc wynagrodzenie na konta pracowników. Jeden z nich zwrócił się z prośbą o wyszczególnienie poszczególnych kwot składających się na jego pensję. Czy w tym przypadku pracodawca ma obowiązek wręczenia pracownikowi tzw. paska płacowego z wyszczególnieniem, jaka kwota i za co została mu przelana? »
Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Aktualizacja: 20.04.2011
Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo? »
Jak obliczyć wymiar czasu pracy w maju 2011 r.
Aktualizacja: 21.04.2011
Święto 1 maja, które przypada w niedzielę, nie obniża czasu pracy w maju 2011 r. Nie trzeba więc za nie oddawać pracownikom innego dnia wolnego. Jeżeli natomiast pracownicy pracują we wtorki, to święto 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek, obniża ich wymiar czasu pracy o 8 godzin. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?