Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Jak rozpoznać wypalenie zawodowe u pracownika i jak sobie z nim poradzić?
Aktualizacja: 01.06.2011
Kieruję kilkuosobowym zespołem konsultantów. Niedawno w trakcie spotkania działu jeden z moich pracowników stwierdził, iż czuje, że zaczyna się wypalać zawodowo. Stwierdzenie to bardzo mnie poruszyło i zastanawiając się nad tym, co powiedział, doszłam do wniosku, że faktycznie coraz więcej słyszy się i mówi o wypaleniu zawodowym, jednak nie sądziłam, że i mojego zespołu to będzie dotyczyć. Czy jest to swoista moda, czy już rzeczywisty problem? Czy jako menedżerowie potrafimy w porę rozpoznać, czy to, co się dzieje wśród naszych pracowników, to już jest wypalenie zawodowe, czy tylko chwilowy spadek formy? »
Kontrola wypłaty wynagrodzeń - uprawnienia inspekcji
Aktualizacja: 08.07.2011
Inspektorzy pracy mogą kontrolować prawidłowość wypłaty wynagrodzeń także byłych pracowników. W tym przypadku dodatkowo skontrolowany zostanie termin wypłaty np. odprawy emerytalno-rentowej oraz ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. »
Czy akta osobowe pracowników należy przechowywać w siedzibie zakładu pracy?
Aktualizacja: 19.05.2011
Jestem pracownikiem spółki X od 15 lat. Na początku 2011 r. zwróciłem się do działu kadr o udostępnienie mi moich akt osobowych. Dowiedziałem się, że w kadrach nie ma teczek, gdyż podobno są w firmie, która je prowadzi, i w związku z tym nie mogą być mi udostępnione. Czy akta nie powinny być przechowywane w siedzibie zakładu pracy? »
Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem
Aktualizacja: 20.06.2011
Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem? »
Aktualizacja: 01.06.2011
Po zakończeniu okresu próbnego zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas określony. Za kilka dni upływa termin zakończenia rocznej umowy, jednak zamierzamy podpisać z pracownikiem umowę na czas nieokreślony. Czy po zakończeniu umowy na czas określony powinniśmy wydać zatrudnionemu zbiorcze świadectwo pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze 24-miesięczny okres jego zatrudnienia w naszej firmie? »
Uprawnienia pracownika związane z adopcją dziecka
Aktualizacja: 06.07.2011
Pracownicy adoptujący dzieci korzystają z uprawnień rodzicielskich na ogólnych zasadach, z różnicami przewidzianymi w Kodeksie pracy. Różnice te wprowadzono ze względu na długotrwałość procesu adopcyjnego i możliwość przysposobienia starszych dzieci. »
Czy wszyscy pracownicy samorządowi powinni odbyć służbę przygotowawczą?
Aktualizacja: 19.05.2011
Czy wszyscy pracownicy samorządowi są zobowiązani do odbycia służby przygotowawczej? Jeśli tak to, w którym momencie i czy istnieje możliwość zwolnienia z tej służby? »
Fundusz socjalny po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę
Aktualizacja: 05.07.2011
Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę powoduje istotne konsekwencje prawne dla pracowników przejmowanego zakładu m.in. w zakresie zarządzania środkami zfśs. »
Zastrzeżenia pracodawcy co do treści protokołu z kontroli PIP
Aktualizacja: 08.06.2011
Inspektor pracy podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy ustalił z pracodawcą termin omówienia i podpisania protokołu z kontroli. Jakie formy odwoławcze przysługują pracodawcy? Czy może nie zgodzić się z treścią zapisów w protokole? Czy ma obowiązek podpisywania go w tym samym dniu? »
Wystawianie zaświadczeń przez pracodawcę
Aktualizacja: 19.09.2014
Pracodawca na prośbę pracownika powinien wystawić zaświadczenie potwierdzające pozostawanie w stosunku pracy oraz podać wysokość uzyskiwanych zarobków, gdy te informacje są potrzebne podwładnemu do realizacji uprawnień poza zakładem pracy. »
Co zrobić, aby inwestycja w szkolenia nie była zmarnowana?
Aktualizacja: 11.05.2011
Wiele razy inwestowałem w różne programy. Z moich obserwacji wynika, że szkolenia nie przekładają się wcale lub przekładają się w małym stopniu na wyniki, nowe umiejętności etc. Co można zrobić, aby kwota przeznaczona na szkolenie nie była straconą inwestycją? »
Zaskarżenie do sądu decyzji interpretacyjnej ZUS
Aktualizacja: 03.06.2011
W wyroku z 6 kwietnia 2011 roku (II UK 331/10) Sąd Najwyższy orzekł, że każda decyzja ZUS – także dotycząca interpretacji przepisów – może podlegać zaskarżeniu do sądu powszechnego, jeżeli jej rozpoznanie przez sąd w trybie określonym w Kodeksie postępowania cywilnego nie jest ustawowo wyłączone. »
Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego
Aktualizacja: 09.05.2011
Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze? »
Przestój spowodowany warunkami atmosferycznymi
Aktualizacja: 29.06.2012
Za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi pracodawca nie musi wypłacać pracownikom wynagrodzenia. Obowiązek taki istnieje jedynie w sytuacji, gdy jego wypłatę przewidują przepisy wewnątrzzakładowe. »
Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej
Aktualizacja: 26.05.2011
Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »