REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Motywowanie, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W Polsce brakuje kierowców ciężarówek: nadzieja w edukacji i pracownikach z Azji

Na polskim rynku pracy brakuje aż 150 tys. zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów. Przyczyną tej luki jest słabe zainteresowanie młodych Polaków pracą w zawodzie kierowcy oraz - spowodowany wojną - brak pracowników z Ukrainy.

Minister Szwed: praca zdalna to odpowiedź na oczekiwania pracowników i pracodawców

Prawne unormowanie pracy zdalnej to bardzo korzystne i oczekiwane rozwiązanie. Przygotowany przez MRiPS projekt powstawał po konsultacjach ze stroną społeczną – mówił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Zdrowie psychiczne Polaków a ich życie zawodowe [badanie]

Zdrowie psychiczne a praca. Okazuje się, że aż 37% Polaków zmagało się z problemami psychicznymi. Za mało zarabiają, są przeciążeni, a praca nie daje im poczucia bezpieczeństwa

Work-life balance - nowe przepisy dla pracowników i firm

Dyrektywa work-life balance - co nowe przepisy oznaczają dla pracowników i jak wpłyną na sytuację firm?

Nowelizacja Kodeksu pracy - drugie czytanie w Sejmie

Nowelizacja Kodeksu pracy - drugiego czytania rządowego projektu w Sejmie. Zmiany zmierzają m.in. do wprowadzenia przepisów o pracy zdalnej.

Wyjazdy służbowe – jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w kwestii bezpieczeństwa?

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi posługującemu się autem służbowym, pracodawca musi zadbać o przeglądy techniczne auta oraz jego sprawne i kompletne wyposażenie, ale również kontrolować czas spędzony w podróży. Jednak obie strony – pracodawca i pracownik – muszą być świadome, że zaniechanie lub niedopilnowanie swoich obowiązków może prowadzić do kolizji drogowych, a w najgorszym przypadku do poważnych wypadków śmiertelnych.

Firmy IT coraz chętniej zatrudniają pracowników zza granicy

Rośnie znaczenie pracowników transgranicznych w IT, wynika z badania Gartner. Już blisko 60 proc. firm IT zatrudnia specjalistów zza granicy, którzy pracują wyłącznie zdalnie. Liczba ta w ciągu ostatnich trzech latach podwoiła się.

Jakich kwalifikacji pracowników potrzebują pracodawcy?

Według ekspertów z Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) niezbędne jest silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy. Autorzy raportu „Zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje w regionalnych branżach wiodących” podkreślają rosnące znaczenie umiejętności. Wykształcenie formalne schodzi w opiniach pracodawców na drugi plan – aż w 80% ogłoszeń o pracę brak wymagań dotyczących wykształcenia. Zdaniem ekspertów to przejaw zmian na rynku pracy. Otwiera się era potwierdzonych umiejętności – kwalifikacji rynkowych.

66 proc. górników na razie nie myśli o tym, co będzie robić „po węglu”

Mimo świadomości koniecznego wygaszania wydobycia węgla w Polsce tylko jedna trzecia górników deklaruje, że zastanawiała się, co będzie robić po zamknięciu kopalni. 30 proc. zamierza się przekwalifikować, a 15 proc. – założyć własną działalność. W tym obszarze bardziej aktywni są górnicy z Wielkopolski, których zdecydowana większość spodziewa się zamknięcia kopalni w ciągu najbliższej dekady.

Rynek pracy odporny na zawirowania w gospodarce

Stopa bezrobocia w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc., podobnie jak we wrześniu - podał GUS.

Na widok tych ogłoszeń kandydaci wpadają w szał - co denerwuje pracowników w ofertach pracy?

Portal pracy RocketJobs.pl zapytał swoich użytkowników jak powinno wyglądać dobre ogłoszenie o pracę. Na podstawie ich odpowiedzi, w ramach kampanii Jak pisać SPOKO ogłoszenia o pracę, powstała specjalna platforma edukacyjna dla firm i rekruterów. Z danych portalu wynika m.in., że dobrze skonstruowana pod względem treści oferta zwiększa zainteresowanie kandydatów o ok. 80% .

Temperatury w pracy

Kwestie dotyczące temperatury w pomieszczeniach pracy reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak obliczyć podstawę emerytalno-rentową na wychowawczym?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym?

Praca na urlopie wychowawczym

Praca na urlopie wychowawczym. Pracownik, korzystający z urlopu wychowawczego ma prawo w tym czasie podjąć pracę lub inną działalność zarobkową. Nie może to jednak kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jakie warunki muszą być spełnione? Sprawdź!

Podróże służbowe 2023 - diety krajowe i zagraniczne

Podróże służbowe - diety krajowe i zagraniczne w 2023 roku. Jak zmienią się wysokości diet dla podróży służbowych?

Stres w pracy - standardy pracodawców

Stres w pracy. Warunki pracy oraz zasady, którymi powinni kierować się pracodawcy i pracownicy określa prawo pracy. Jednak oprócz przepisów, pracodawcy mogą stosować dodatkowe standardy, poprawiające komfort pracy i zmniejszające poziom stresu wśród zatrudnionych. Przedstawiamy 24 zasady, którymi warto się kierować, prowadząc firmę.

Program WorldSkills pomaga młodym ludziom zdobyć kompetencje

SkillsPoland Gdańsk 2022 to miejsce, gdzie edukacja spotyka się z biznesem, aby rozmawiać o tym, jak kształcić młodych ludzi pod kątem nowych kompetencji, których wymaga współczesny rynek pracy – mówił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) podczas otwarcia Mistrzostw Polski Umiejętności Branżowych SkillsPoland Gdańsk 2022.

Work-life balance w 2023 r. Co czeka pracodawców?

Work-life balance w Polsce. W 2023 roku rozpocznie się proces wdrażania unijnej dyrektywy w tym zakresie. Pracodawco, sprawdź, co Cię czeka!

Co piąty pracownik zmęczony jeszcze przed pracą [RAPORT]

Jak wynika z najnowszego raportu Benefit Systems, co piąty pracujący w Polsce przynajmniej kilka razy w tygodniu czuje się zmęczony jeszcze przed rozpoczęciem pracy, a co dziesiąty deklaruje mniejsze zaangażowanie w obowiązki służbowe.

Giełda Pracy Uniwersytetu Szczecińskiego potrwa do piątku

Ponad 50 pracodawców bierze udział w 15. Giełdzie Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim. W jej ramach odbywają się m.in. spotkania, debaty, Webinary i warsztaty. Część wydarzeń odbywa się online.

4-dniowy tydzień pracy. Test w Wielkiej Brytanii

4-dniowy tydzień pracy. Testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii okazały się sporą sensacją. Organizacje zdają sobie sprawę, że zadowolenie pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą. Dobre samopoczucie przekłada się przecież na kreatywność i wydajność, a w efekcie – na wyższą jakość świadczonej pracy.

Czterodniowy tydzień pracy już działa! Mniej kasy i bez podwyżek

Czterodniowy tydzień pracy - pracodawcy nie czekają na zmianę przepisów i już dziś skracają tydzień pracy w swoich firmach. Jednak coraz częściej to skutek cięcia kosztów. I oznacza też niższe wynagrodzenia dla zatrudnionych.

Debata o pracy zdalnej

Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja ta trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

32. Pielgrzymka Górników na Jasną Górę

Na dwa tygodnie przed tradycyjną Barbórką, górnicy z różnych sektorów przemysłu wydobywczego przybyli w niedzielę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. Przypominano, że zwłaszcza w tym roku stało się jasne, jak ważny jest gaz, ropa, węgiel - podało biuro prasowe sanktuarium.

Praca na próbę - czy pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia?

Czy próbny nieodpłatny dzień pracy jest zgodny z przepisami? Jakie są możliwości weryfikacji potencjalnego pracownika przed nawiązaniem z nim dłuższej współpracy? Podpowiadamy.

EU-Talent Pool: wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

„EU-Talent Pool - Pilot” jest narzędziem, które wspiera uchodźców z Ukrainy w znalezieniu odpowiedniej pracy w jednym z krajów UE. W tym celu wykorzystano europejską sieć EURES, wyjątkowo udostępnioną obywatelom państw trzecich, którzy korzystają z ochrony czasowej w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Jakie korzyści daje uchodźcom „EU-Talent Pool - Pilot”? Odpowiadamy.

Pracodawca i pracownik wymagają pełnego zainteresowania i szacunku ze strony państwa

Zarówno pracodawca jak i pracownik wymagają pełnego zainteresowania i szacunku ze strony państwa polskiego - powiedział w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda w czasie rozstrzygnięcia XIV edycji konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom".

Prezydent wręczył statuetki laureatom XIV edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Zarówno pracodawca, jak i pracownik wymagają pełnego zainteresowania i szacunku ze strony państwa polskiego – powiedział w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda, który wręczył statuetki kilkunastu przedstawicielom laureatów XIV edycji konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - Sejm uchwali nowe przepisy

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Firmy zwalniają pracowników. W jakich branżach?

Zwolnienia pracowników stają się rzeczywistością - informuje DGP. W jakich branżach jest najgorzej?

Dyrektywa work-life balance już działa, mimo braku implementacji

Dyrektywa work-life balance niewdrożona, ale już działa - informuje DGP. W jakich sektorach?

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?

Co ma na celu projekt ustawy o aktywności zawodowej? Z jakimi problemami mierzy się rynek pracy i urzędy pracy? Czym jest grant na pracę zdalną, kto może go otrzymać i w jakiej wysokości w 2023 r.?

Co trzeci pracownik ma obawy, że zastąpią go roboty

Ponad 41% Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24% badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Co jeszcze myślimy o czwartej rewolucji przemysłowej, którą zapowiadają eksperci?

PUE ZUS - obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS [1]. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie.

76 proc. pracowników nie czuje wsparcia od pracodawcy w związku z inflacją

Wsparcia ze strony pracodawcy w walce z efektami inflacji nie odczuwa 76 proc. pracowników, a 38 proc. aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia - wynika z badania serwisu Pracuj.pl.

Stereotypy do lamusa – co rzeczywiście łączy, a co dzieli pokolenia?

Eksperci są jednogłośni: zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym – w obliczu starzejącego się społeczeństwa – polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia.

Praca u Elona Muska

Firma Bergman Engineering podpisała kontrakt życia: rekrutuje inżynierów, techników i pracowników produkcyjnych do fabryki Tesli, w której ma pracować 23 tys. osób - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".

Konkurs dla pracodawców wspierających szkoły branżowe

Wyłonienie i nagrodzenie firm, które najbardziej wspierają szkoły zawodowe i branżowe na Podkarpaciu to główny cel konkursu Biznes Klasa 2022. Jego organizatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie; rozstrzygnięcie ma nastąpić w połowie grudnia br.

Czterodniowy tydzień pracy w Portugalii może się wiązać z wydłużeniem jej dobowego wymiaru

W związku z rozpoczętymi przez władze Portugalii pracami przy zatwierdzeniu czterodniowego tygodnia pracy, rząd Antonia Costy wyraził zgodę na wydłużenie jej dobowego wymiaru - poinformowała odpowiedzialna za resort pracy minister Ana Mendes Godinho.

Zatrudnienie pracowników 2022/2023. Outsourcing procesowy

Polski rynek pracy stoi pod koniec 2022 roku (na progu 2023 roku) przed wieloma wyzwaniami. Większość polskich przedsiębiorstw znalazła się w trudnej sytuacji. Na ich funkcjonowanie w ostatnim czasie silnie wpływa wysoka inflacja, ograniczony dostęp do surowców oraz wzrost kosztów energii. Dodatkowo niestabilna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie oraz pandemią COVID-19 spowodowała poważne deficyty kadrowe, które utrudniły zachowanie ciągłości funkcjonowania firm, a nawet wymusiły zaprzestanie ich działalności. Pytanie brzmi zatem, jak zapewnić stabilność procesów i skutecznie rozwinąć biznes w tym trudnym gospodarczo czasie? Odpowiedzią może być outsourcing procesowy.

W czwartym kwartale nastąpi wyraźne spowolnienie w przemyśle

W czwartym kwartale czeka nas wyraźne spowolnienia w przemyśle – koniec roku przyniesie wyniki bliskie stagnacji. Wzrost cen energii przekłada się na koszty produkcji, co oznacza inflację – oceniają analitycy PIE w komentarzu do środowej publikacji indeksu PMI.

Czy na wypowiedzeniu można korzystać z ZFŚS?

Jan K. pracownik dużej fabryki aktualnie znajduje się na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia (umowa rozwiąże się z dniem 31 grudnia 2022 r.). Pracodawca oświadczył Janowi K., że skoro znajduje się w okresie wypowiedzenia to nie może on skorzystać ze świadczenia wynikającego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zapomogi, o którą wnosił Jan K. w zw. z trudną sytuacją życiową i materialną), ponieważ wskazuje na to obowiązujący u pracodawcy regulamin ZFŚS. Jan K. zastanawia się czy takie działanie pracodawcy jest prawidłowe i zgodne z prawem?

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

W dniu 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych a 2 listopada tzw. Zaduszki czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dobrze pamiętać, że przy organizacji pogrzebu, która wiąże się z wieloma wydatkami przysługuje specjalne świadczenie. Jakie, w jakiej wysokości i jak je uzyskać?

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)? Czy EESI obowiązuje w Polsce i co ma na celu? Czym jest EKUZ a czym EKUS?

2023 – Europejski Rok Umiejętności

Co będzie miał na celu Europejski Rok Umiejętności? Dlaczego szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i znajomość technologii jest tak ważna na europejskim rynku zatrudnienia?

Minimalne wynagrodzenie - czy wlicza się premie, nagrody i dodatki?

Minimalne wynagrodzenie. Czy premie, nagrody i dodatki wliczają się do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Pracownik z Ukrainy - oświadczenie o rezydencji podatkowej

Oświadczenie o rezydencji podatkowej Ukraińca. Pracownik lub zleceniobiorca będący obywatelem Ukrainy od razu po przyjeździe do Polski może złożyć oświadczenie o polskiej rezydencji podatkowej. Ułatwi to rozliczenie podatkowe polskiemu płatnikowi podatku dochodowego.

Jak rozliczać wynagrodzenie oddelegowanego pracownika (Włochy)

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy we Włoszech?

Wynagrodzenia 2023 - webinarium

Wynagrodzenia 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Wynagrodzenia 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 9 listopada 2022 roku. Polecamy!

REKLAMA