REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus, Organizacja pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Duża liczba nadgodzin to skutek chaosu organizacyjnego, z którego firmy nie potrafią wyjść od czasów pandemii

Choć wynagrodzenie niezmiennie od lat pozostaje głównym powodem satysfakcji z pracy, to dla pracowników liczy się też coś więcej. Ważne są dla nich możliwości rozwoju, dobre relacje ze współpracownikami, czy zwyczajnie komfort pracy. Jednak spokój ten nie zawsze jest łatwy do osiągnięcia. 

Czy kierownikowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Czy kierownikowi przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe? Jak mówią prawnicy: to zależy. Wszystko zależy od sposobu organizacji czasu pracy. 

Koniec epidemii - zmiany dla pracodawców i pracowników! To trzeba wiedzieć

Oficjalny koniec pandemii, czyli odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, nastąpi 1 lipca. Choć informację tą uznać można za radosną, bo jest to symboliczne zakończenie trudnych trzyletnich zmagań z koronawirusem, które wywróciły do góry nogami życie znacznej części świata, oznacza wiele zmian dla pracodawców i pracowników. Komentuje dr Paweł Łuczak z Wydziału Zarządzania UŁ.

Przyjazne organizacje lepiej radzą sobie z wyzwaniami biznesowymi

Poszanowanie życia prywatnego, narzędzia sprzyjające decyzyjności w planowaniu własnego czasu, wspieranie pracowników w momentach szczególnej wrażliwości. Dlaczego nowocześnie zarządzane organizacje tak silnie stawiają na pogodzenie różnorodnych potrzeb swoich ludzi z rzeczywistością biznesową?

Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu

Zarządzanie - jakie pionierskie praktyki można wymienić? Just Minnaar i Pim De Morree wyróżniają: projektowanie własnego miejsca pracy, pracę opartą na rezultatach, usunięcie mechanizmów kontroli, wzajemna ocenę i ustalanie własnych wynagrodzeń.

Organizacja turkusowa i czas pracy

Organizacja turkusowa to rewolucyjny model zarządzania rozpropagowany przez Frederica Laloux. Jak w organizacjach samozarządzających wygląda kwestia czasu pracy?

Brak kontrolerów ruchu lotniczego spowoduje paraliż

Brak kontrolerów ruchu lotniczego spowoduje paraliż w ruchu lotniczym cargo nad Polską. Ponad 82% pracowników (ACC i APP Warszawa) rozwiązało umowy o pracę. Jaki jest postulat ZZKRL?

Praca hybrydowa - 3 sposoby na poprawienie jakości pracy zdalnej

Praca hybrydowa przekonała już do siebie wielu pracodawców, bez względu na ich wielkość i rodzaj działalności. Model ten cieszy się dużym poparciem pracowników i dobrze zorganizowany jest niewątpliwym atutem firmy jako pracodawcy. Jak sprawić, by praca hybrydowa była wydajna i satysfakcjonująca dla pracowników i pracodawców?

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?

Bezpłatne testy na covid dla pracowników - wątpliwości

Bezpłatne testy na covid dla pracowników są przedmiotem poselskiego projektu ustawy. Wokół weryfikowania statusu zdrowotnego pracowników pojawiają się liczne wątpliwości. Czy wszystkie testy będą finansowane ze środków publicznych? Gdzie mają odbywać się testy pracowników?

Kwarantanna domowa - 4 rodzaje

Kwarantanna domowa w przypadku covid - jakie są rodzaje? Ile czasu trwa kwarantanna? Czy zaszczepieni i ozdrowieńcy są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny?

Odmowa polecenia pracodawcy z powodu pandemii COVID-19

Czy odmowa wykonania polecenia pracodawcy z powodu pandemii COVID-19 jest dozwolona? Czy pracownik, który boi się zakażenia koronawirusem, może odmówić pracy? Co na to prawo?

Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

Pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników

Szczepienia pracowników to ważna informacja dla pracodawców. Aż 80% z nich chce wiedzieć czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19 czy nie.

Czy można zwolnić lub ukarać pracownika za brak szczepienia?

Brak szczepienia pracownika przeciwko COVID-19 - czy pracodawca może zwolnić lub w inny sposób ukarać pracownika?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

Szczepienia w zakładach pracy - zapisy od 4 maja 2021

Szczepienia w zakładach pracy startują. Zapisy pracowników na szczepienie przeciwko COVID-19 ruszają 4 maja 2021 r. Jak i gdzie dokonać rejestracji?

Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19

Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19 - czy prawo przewiduje zwolnienie od pracy?

Szczepienie jako warunek zatrudnienia - RPO

Szczepienie jako warunek zatrudnienia - co na to prawo? RPO ustala czy pracodawca może uzależniać zatrudnienie od zaszczepienia się na COVID-19.

Praca hybrydowa zastąpi pracę zdalną?

Praca hybrydowa może zastąpić pracę zdalną. Pracownicy nie chcą na stałe przechodzić na home office. W czasie pandemii docenili kontakt ze współpracownikami. Niektórzy boją się jednak wracać do biur.

Jak organizować zespoły, by stawiały czoła wyzwaniom?

Organizacja zespołów w czasie pandemii może przynieść wiele korzyści. Rynek pracy podlega dynamicznym przeobrażeniom. Zmiany te wpływają na funkcjonowanie nie tylko całych firm, ale również poszczególnych zespołów. Jak więc je organizować, by skutecznie stawiały czoła wyzwaniom? Oto 3 wskazówki.

Czy zakażenie koronawirusem może być uznane za wypadek przy pracy?

Zakażenie koronawirusem a wypadek przy pracy. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy zakażenie koronawirusem należy rozpatrywać w kategorii schorzenia, a nie urazu. Dlatego taki przypadek nie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy. Takie schorzenie mogłoby natomiast zostać uznane za chorobę zawodową, o której mowa Kodeksie pracy.

Covid w pracy a braki kadrowe

Covid w pracy - na takie niebezpieczeństwo narażeni są głównie pracownicy wykonujący pracę stacjonarnie. Tylko 20% pracowników w Polsce może pracować zdalnie. Liczba zakażeń w pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie działania podejmują pracodawcy? Czym grozi firmom nieobecność pracowników? Jak uzupełniać braki kadrowe?

Praca zdalna – 6 wyzwań

Praca zdalna w niektórych branżach trwa nieprzerwanie od początku pandemii. Oznacza to, że także po zakończeniu epidemii ten model świadczenia pracy może stać się normą. Dlatego już dziś pracodawcy powinni uwzględnić taką możliwość w swoich długookresowych planach i stawić czoło wyzwaniom związanym z wprowadzeniem pracy zdalnej oraz wdrożyć narzędzia, które ułatwią jej rozliczanie.

Maseczki w pracy - jakie są przepisy?

Maseczki w pracy to obowiązek? Jakie są przepisy? Praca to jedno z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do zakażeń koronawirusem. Jakie kary za brak maseczki może nałożyć pracodawca? Jaka może być wysokość kary pieniężnej? Czy pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, gdy jego współpracownik nie nosi maseczki? Co na to bhp?

Pandemia koronawirusa a polski rynek pracy

Rynek pracy w 2020 r. uległ drastycznym zmianom. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Z czym pracodawcy sobie nie poradzili? Co z bezpieczeństwem pracy? Jak pandemia wpływa na zdrowie pracowników?

Czy praca zdalna podczas izolacji domowej jest dozwolona?

Izolacja a praca - coraz więcej osób chorych na COVID-19 zastanawia się, czy mogą pracować podczas izolacji domowej. Na izolacji przebywają osoby z pozytywnym wynikiem testu. Czy prawo zezwala zakażonym wirusem SARS-CoV-2 na pracę? A co z kwarantanną?

Akcja #POMAGAMY (praktyczny pakiet pomocowy)

Akcja #POMAGAMY to praktyczny pakiet pomocowy dla naszych czytelników w dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia w postaci bezpłatnych porad, materiałów, webinariów czy wideoporad.

Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad

Postojowe i zwolnienie ZUS zostaje przedłużone na listopad 2020 r. Premier omówił na konferencji z godziny 13:00 (6 listopada 2020 r.) dalsze wsparcie antykryzysowe - 10 form pomocy antykryzysowej dla firm. Rozwinął informację o sytuacji w państwie polskim. Czy będzie kwarantanna narodowa?

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy

Praca zdalna zostanie na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. Czy zostanie przewidziana praca hybrydowa? Czy będzie możliwość obniżenia wynagrodzeń pracowników do 20% w związku z pandemią? Co z problemem dualizmu rynku pracy? Czy w związku z kolejnymi obostrzeniami wzrośnie bezrobocie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od 9 listopada 2020 r. Czy przewidziano termin końcowy? Rząd zdecydował się na powrót zasiłku ze względu na zamknięcie szkół dla klas 1-3, dla których przewidziano zdalne nauczanie. Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek?

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca na zasadach z września 2020 r. Przysługuje rodzicom opiekującym się dziećmi, którzy z tego powodu nie mogą wykonywać pracy. Dotyczy to sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii COVID-19. Od kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku?

Koronawirus - czy pracodawca może zmusić do testu?

Test na koronawirusa służy pracodawcom do zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy pracodawca może zmusić pracownika do testu na COVID-19 i przedstawienia jego wyniku?

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

Kwarantanna dziecka lub izolacja wiąże się z koniecznością zapewnienia mu opieki. W takiej sytuacji rodzicom sprawującym osobistą opiekę nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. Do jakiego wieku dziecka przysługuje zasiłek? Co zrobić, aby go uzyskać?

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Brak pracowników ze Wschodu

Epidemia koronawirusa zatrzymała napływ pracowników ze Wschodu. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje rąk do pracy. Z pomocy publicznej cudzoziemcy najlepiej oceniają automatyczne przedłużenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, następnie zapewnienie bezpłatnych środków ochrony i pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku kwarantanny. Co ciekawe, w wyniku pandemii pracownicy ze Wschodu mniej myślą o pracy w innych państwach niż Polska.

Francja, Niemcy, Łotwa, Belgia - przewozy a koronawirus

Koronawirus w UE przyczynia się do nakładania kolejnych obostrzeń. Francja wprowadziła godzinę policyjną. Niemcy mają obowiązkową kwarantannę i przeprowadzają testy na COVID-19. Do Łotwy można wjechać tylko z kodem QR. Jak jest w Belgii? Jakie dokumenty muszą posiadać pracownicy firm przewozowych?

Kwarantanna - nowe zasady dot. zgłaszania ZUS i pracodawcy

Kwarantanna nałożona decyzją sanepidu uprawnia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dotychczas ubezpieczony musiał przedstawić decyzję pracodawcy lub ZUS. Nowe zasady pomijają obowiązek zgłaszania kwarantanny w ten sposób. Przewidują, że ZUS sam pobierze informację o kwarantannie z systemu EWP.

Wiceprezydent Warszawy: wdrażajcie pracę zdalną!

Wiceprezydent Warszawy zwraca się do pracodawców w stolicy, aby wdrażali pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe. Należy minimalizować ryzyko przebywania w przestrzeni publicznej.

Nowe wyzwania HR w postpandemicznym świecie

Koronawirus w sposób szczególny wpłynął na organizację pracy i wyzwania HR. Jak rekrutować w postpandemicznym świecie? Jak zarządzać zespołem rozproszonym?

Procedura COVID-19 - pracownik z koronawirusem

Pracownik ma koronawirusa. Jak wygląda procedura COVID-19 w zakładzie pracy? Jak powinien postąpić pracodawca w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS CoV-2? Czy może skierować pracownika na test na koronawirusa? Co w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu?

Późniejsze przejście na emeryturę to wyższe świadczenie [WYWIAD z Gertrudą Uścińską]

Jak ZUS przygotowuje się do drugiej fali zachorowań na koronawirusa? Czy będą dodatkowe zasiłki opiekuńcze? Ile ZUS wydaje na walkę z pandemią? Czy koronawirus spowodował szybsze przechodzenie na emerytury? Czy emerytura powinna być uzależniona od minimalnego stażu pracy? Jak późniejsze przejście na emeryturę wpływa na wysokość świadczenia? Na te i inne pytania odpowiada prezes ZUS Gertruda Uścińska.

COVID-19 jako choroba zawodowa - wyższy zasiłek chorobowy

COVID-19 jako choroba zakaźna znajduje się w wykazie chorób zawodowych. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wyższy zasiłek chorobowy. Najważniejsze jest potwierdzenie, że do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy koronawirus to choroba zawodowa tylko medyków? Okazuje się, że nie.

Obniżone zasiłki będą przeliczane na wniosek

Zasiłki obniżone z powodu niższego wymiaru czasu pracy podyktowanego epidemią koronawirusa będą ponownie przeliczane. Aby uzyskać wyrównanie zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego, należy złożyć wniosek.

Obniżony czas pracy a wysokość zasiłku - nowe przepisy

Czy obniżony wymiar czas pracy z powodu koronawirusa wpłynie na obniżenie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego? Co na to nowe przepisy?

Zasiłki nie zostaną obniżone - nowe przepisy

Zasiłki chorobowe i macierzyńskie nie zostaną obniżone ze względu na skrócenie wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa. Nowe przepisy chroniące m.in. kobiety w ciąży weszły w życie. Co z zasiłkami już wypłaconymi?

Wynagrodzenie za czas kwarantanny pracownika

Za czas kwarantanny pracownika ustanowionej decyzją inspektora sanitarnego przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Kto je płaci? Jeśli pracownik z własnej inicjatywy przechodzi na kwarantannę, nie może liczyć na żadne świadczenie.

Zespoły rozproszone a przestrzeń biurowa

Wiele zespołów pracuje obecnie zdalnie bądź w modelu mieszanym (model hybrydowy). Pracownicy w celu utrzymania odpowiedniej energii i zaangażowania w pracę spotykają się w biurze. Przestrzeń biurowa traci dawny charakter. To przede wszystkim miejsce spotkań, wymiany poglądów i koordynacji zadań. Jak dostosować ją to obecnych realiów?

Praca działu kadr w czasie epidemii

Praca działu kadr z czasie epidemii zmieniła się diametralnie.: kontakty z pracownikami zostały zmniejszone do minimum, zmieniona została organizacja pracy, a proces cyfryzacji znacznie przyspieszył. Czy praca zdalna i model hybrydowy wymusiły przebudowę systemów kadrowych? Jak działu kadr poradziły sobie w czasie lockdownu?

REKLAMA