Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu działalność socjalna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące działalność socjalna.
Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy
Aktualizacja: 10.01.2011
Po przyjęciu przez Sejm ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. ustawy żłobkowej, poniesione przez pracodawcę koszty utworzenia i funkcjonowania żłobka - w części nie finansowanej przez pracowników - zaliczane będą do kosztów uzyskania przychodu. »
Pracodawcy mogą współfinansować przedszkola dla dzieci pracowników
Aktualizacja: 04.01.2011
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (zfśs) umożliwia pracodawcom finansowanie żłobków, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego dzieci pracowników. Dotychczas niewiele firm zdecydowało się na takie rozwiązanie. »
Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs
Aktualizacja: 21.12.2010
Zatrudniamy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i w 2010 r. tworzyliśmy zfśs. Jednak od przyszłego roku chcemy z niego zrezygnować. W zakładzie pracy nie ma związku zawodowego, dlatego chcieliśmy to uzgodnić z przedstawicielem pracowników. On jednak nie zgodził się na rezygnację. Czy brak zgody przedstawiciela pracowników na nietworzenie zfśs i niewypłacanie świadczeń urlopowych jest dla nas wiążący? »
Kupony podarunkowe jednym z najpopularniejszych świadczeń finansowanych z ZFŚS
Aktualizacja: 17.12.2010
Z badania na temat Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych przeprowadzonego w sierpniu br. przez 4P Research Mix na zamówienie Edenred, światowego lidera na rynku kuponów i usług przedpłaconych, wynika że głównymi świadczeniami finansowanymi przez pracodawców za pomocą funduszu socjalnego są kupony podarunkowe oraz dofinansowanie wypoczynku. »
Świadczenia socjalne i rzeczowe dla dyrektorów i specjalistów
Aktualizacja: 13.12.2010
Z raportu „Total Compensation Measurement™” firmy Aon Hewitt wynika, że świadczenia socjalne w polskich firmach są podobne dla specjalistów i dyrektorów. Istotne różnice natomiast występują w obszarze świadczeń rzeczowych, choć nie zawsze na korzyść dyrektora. »
Kiedy świadczenia w postaci bonów nie stanowią podstawy wymiaru składek
Aktualizacja: 06.12.2010
Okres przedświąteczny jest dobrą okazją dla pracodawców, aby przyznać pracownikom dodatkowe świadczenia, np. w postaci paczek mikołajkowych czy tzw. bonów zakupowych. W tym okresie bardzo często odbywają się również imprezy, takie jak mikołajki dla dzieci pracowników czy spotkania przy opłatku. Świadczenia te są w większości przypadków finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Nie zawsze będą one zwolnione z obowiązku opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Decydujące znaczenie dla obowiązku składkowego ma uzależnienie przyznanego świadczenia od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika, który ma świadczenie otrzymać. »
Mikołaj daje paczki. A co dają firmy swoim pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia?
Aktualizacja: 29.11.2010
Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego
Aktualizacja: 08.12.2010
Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób. »
Organizowanie w firmach pokojów relaksu
Aktualizacja: 05.12.2010
W projektowanych obecnie biurach coraz częściej aranżowane są pokoje służące do gier i zabaw dla pracowników. Pojawiają się w nich stoły do ping-ponga czy konsole PlayStation. Wiele z tych pomysłów rodzi się przy czynnym udziale samych zatrudnionych. »
Zapomogi z funduszu socjalnego
Aktualizacja: 01.12.2010
Jestem członkiem komisji socjalnej w Zakładach Remontowo-Budowlanych w K. Chciałabym się dowiedzieć, czy zapomogi udzielane z funduszu związków zawodowych są łączone z limitem 380 zł, które są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych? »
Świadczenia socjalne finansowane z zfśs
Aktualizacja: 04.12.2010
Głównymi świadczeniami finansowanymi przez pracodawców za pomocą funduszu socjalnego są kupony podarunkowe oraz dofinansowanie wypoczynku – tak wynika z badania na temat zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (zfśs). Badania zostały przeprowadzone w sierpniu br. przez 4P Research Mix na zamówienie Edenred, światowego lidera na rynku kuponów i usług przedpłaconych. »
Firmowy św. Mikołaj, czyli jakie prezenty i niespodzianki szykują organizacje dla swoich pracowników
Aktualizacja: 28.11.2010
Co roku osoby odpowiedzialne za organizację eventów pracowniczych – a są nimi zwykle pracownicy działu personalnego – zadają sobie pytanie: co ciekawego można przygotować dla pracowników w tym roku, jak ich zaskoczyć, jak przygotować spotkanie świąteczne, w którym nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć? »
Środki zfśs w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy
Aktualizacja: 25.11.2010
Pracodawcy w stanie upadłości bądź likwidacji do wyczerpania środków zfśs zarządzają nimi tak jak dotychczas. Nie muszą jedynie odprowadzać nowych odpisów i mają możliwość obniżenia ich wysokości np. przez zapisy w regulaminie wynagradzania. »
Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku
Aktualizacja: 02.11.2010
W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7? »
Błędy pracodawców w przyznawaniu świadczeń z zfśs
Aktualizacja: 28.10.2010
Pracodawcy muszą w regulaminie zfśs jasno określić kryteria przydzielania środków z funduszu, sposób dokumentowania wysokości zarobków współmałżonka na potrzeby funduszu socjalnego oraz cele, na które można te środki przeznaczać. »
Wniosek o odroczenie składek za XI