Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dyskryminacja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dyskryminacja.
Akta osobowe - notatki pracodawcy na temat pracownika
Aktualizacja: 30.11.2010
W aktach osobowych pracownika może być przechowywana tylko i wyłącznie dokumentacja określona przepisami prawa pracy. Dlatego pracownik może domagać się od pracodawcy usunięcia z akt osobowych notatek służbowych na swój temat. »
Czy pracodawca może wymagać informacji o stanie cywilnym w CV
Aktualizacja: 26.11.2010
Pracodawcy nie wymagają od kandydatów do pracy podawania w CV informacji na temat stanu cywilnego. Co więcej – firmy nie mają prawa domagać się takich informacji i podejmować na ich podstawie decyzji o zatrudnieniu. Mimo to 40 proc. CV, którymi dysponuje portal praca.pl, zawiera informacje na temat stanu cywilnego. Kandydaci rubrykę tę wypełniają dobrowolnie. »
Aktualizacja: 12.09.2011
Pracownicy powinni być równo traktowani w stosunkach pracy w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kiedy zatem możemy mówić o dyskryminacji? »
Firmy będą musiały zrównać płace zleceniobiorców
Aktualizacja: 09.11.2010
Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania zacznie obowiązywać 1 stycznia 2011 r. – jest to termin dla Polski ostateczny. »
Aktualizacja: 21.10.2010
Serwis Praca.pl spytał w ankiecie, czy preferencje seksualne szefa mają znaczenie dla ankietowanych. 80 proc. z nich twierdzi, że nie. »
Tolerowanie konfliktu w firmie
Aktualizacja: 14.10.2010
Jeden z naszych pracowników złożył pismo wypowiadające umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. W uzasadnieniu wskazał, że był szkalowany przez innego pracownika tego samego działu. Niedługo po wypowiedzeniu do spółki wpłynął pozew z żądaniem wypłaty odszkodowania. Informacja o konflikcie potwierdziła się w rozmowach przeprowadzonych z pracownikami działu. Czy spółka zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, skoro nikt z kadry zarządzającej nie miał wcześniej świadomości istnienia problemu? »
Czy pracodawcy i pracownicy są tolerancyjni?
Aktualizacja: 06.10.2010
Aktualizacja: 06.10.2010
Zakaz dyskryminacji obejmuje ochroną nie tylko pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, ale również kandydatów do pracy. Pracodawcy przeprowadzający procesy rekrutacyjne powinni szczególnie uważać na naruszenie zasady równych szans w zatrudnieniu. »
Dyskryminacja kandydata na pracownika w świetle przepisów UE
Aktualizacja: 10.09.2010
Prawo unijne ustanawia obowiązek zakazu dyskryminacji już na etapie rekrutacji. Nie przewiduje jednak terminów, w których dyskryminowany kandydat ma prawo żądać odszkodowania od niedoszłego pracodawcy. »
Przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek
Aktualizacja: 05.08.2010
Nowa rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz zapowiedziała, że zamierza powołać zespół ds. osób starszych. Ma on opracować propozycje rozwiązań prawnych, dzięki którym niemożliwa byłaby dyskryminacja ze względu na wiek. »
Zakaz dyskryminacji pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy
Aktualizacja: 13.09.2011
W związku z tym, iż nie jest dopuszczalna jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, także nierówne traktowanie pracowników zatrudnionych na część etatu jest zabronione. Jest to podstawowa zasada prawa pracy wyrażona w Kodeksie pracy. W przypadku naruszenia tej zasady pracodawca również będzie ponosił odpowiedzialność. »
Czym jest bezpośrednia dyskryminacja pracownika?
Aktualizacja: 13.09.2011
Zakaz dyskryminowania pracowników, został wprowadzony przez ustawodawcę w art.18(3a) kodeksu pracy, zatem jest to przepis dość nowy. Poniższy artykuł na pewno pomoże w jego interpretacji. »
Kiedy zachowanie współpracowników lub pracodawcy nie ma cech mobbingu
Aktualizacja: 22.07.2010
Pracodawca może wykonywać czynności kontrolne czy wydawać polecenia swoim pracownikom, nie narażając się na sprawę sądową o mobbing. Wystarczy, aby użyte przez niego argumenty były rzeczowe i przekazane w sposób spokojny i jasny. »
Trybunał Konstytucyjny zbada konstytucyjność przepisów dot. wieku emerytalnego
Aktualizacja: 30.06.2010
15 lipca Trybunał Konstytucyjny zbada, czy ustalenie różnego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn jest zgodne z konstytucją. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ustala wiek emerytalny mężczyzn na 65, a kobiet - na 60 lat. »
Staż pracy a dyskryminacja ze względu na wiek
Aktualizacja: 13.05.2010
Odmienne traktowanie pracowników ze względu na wiek może być uzasadnione celami polityki zatrudnienia i rynku pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »