Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu czas pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące czas pracy.
Szkolenie w dniu wolnym od pracy
Aktualizacja: 08.03.2012
Często zdarza się, że pracodawcy kierują pracowników na szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe poza godzinami ich pracy lub w dni wolne od pracy, np. w sobotę. Przyjmuje się, że takie szkolenia wlicza się do czasu pracy, jeśli pracodawca wyda pracownikowi w tej kwestii polecenie służbowe. »
Przerwy w pracy - uprawnienia pracowników
Aktualizacja: 06.03.2012
Pracownik, wykonujący pracę przez co najmniej 6 godzin, ma prawo do jednej 15-minutowej przerwy, za którą przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca może jednak ustalić dla pracowników dłuższą przerwę w przepisach wewnątrzzakładowych. »
Kiedy pracownik może korzystać z przerwy w pracy
Aktualizacja: 06.03.2012
Pracownik, wykonujący pracę przez co najmniej 6 godzin, ma prawo do jednej 15-minutowej przerwy, za którą przysługuje wynagrodzenie. Przerwa ta musi być wykorzystana w całości, co oznacza, że nie może zostać podzielona np. na dwie lub trzy krótsze przerwy, które łącznie będą wynosiły 15 minut. »
Aktualizacja: 13.03.2012
Jak wykorzystać urlop w 2012 roku? Ile dni wolnych od pracy czeka nas w roku 2012? »
Tylko jedno z rodziców może korzystać z urlopów rodzicielskich (art. 189 (1))
Aktualizacja: 29.02.2012
W przypadku, kiedy oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień rodzicielskich może korzystać jedno z nich. »
Propozycje zmian w czasie pracy
Aktualizacja: 23.02.2012
7 lutego 2012 r. w siedzibie Pracodawców RP odbyła się debata „Problemy ze stosowaniem przepisów o czasie pracy. Propozycja zmian”. Zdaniem uczestników obowiązujące przepisy dotyczące czasu pracy są przestarzałe i nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom firm. »
Czy ustawę o czasie pracy kierowców stosować do osoby zatrudnionej na stanowisku kierowca-mechanik
Aktualizacja: 20.02.2012
Zatrudniamy pracownika na stanowisku kierowca-mechanik. Nie ma on ścisłego podziału, w jakiej części dnia czy w które dni wykonuje pracę kierowcy, a kiedy pracę mechanika. Zależy to od bieżących potrzeb pracodawcy. Oba rodzaje pracy wykonuje w podobnym wymiarze godzin. Czy do tego pracownika powinniśmy stosować ustawę o czasie pracy kierowców? »
Powierzenie pracownikowi innej pracy
Aktualizacja: 15.02.2012
Zmiana rodzaju pracy pracownika jest często konieczna w warunkach funkcjonowania zakładu pracy. Pracodawca może pracownikowi powierzyć inną pracę zarówno czasowo, jak i na stałe. »
Zasady zatrudniania w zadaniowym czasie pracy
Aktualizacja: 13.02.2012
Pracodawca, którego pracownicy wykonują pracę poza zakładem pracy, może rozważyć wprowadzenie dla nich zadaniowego systemu czasu pracy. W takim systemie pracodawca rozlicza pracownika z wykonanych zadań i nie musi rejestrować jego godzin pracy. »
W jaki sposób ustalać i obliczać ryczałt za nadgodziny
Aktualizacja: 30.01.2012
Praca w godzinach nadliczbowych może być zrekompensowana ryczałtem. Przysługuje on pracownikowi w takiej samej wysokości także wówczas, gdy w danym miesiącu przepracował mniej nadgodzin, niż wynikałoby to z kwoty ryczałtu. »
Dlaczego warto wprowadzić długi okres rozliczeniowy
Aktualizacja: 27.01.2012
Dłuższy niż miesięczny okres rozliczeniowy daje pracodawcy możliwość elastycznego planowania czasu pracy. Stosując taki okres, pracodawca nie jest związany wymiarami czasu pracy w poszczególnych miesiącach, lecz wymiarem obowiązującym w całym tym okresie. »
Kiedy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych
Aktualizacja: 18.01.2012
Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych, gdy wynika to ze szczególnych potrzeb. Jednak taka praca powinna mieć charakter incydentalny, a liczba przepracowanych nadgodzin mieścić się w limicie określonym w Kodeksie pracy. »
Jak prawidłowo zaplanować dyżur pracownika
Aktualizacja: 10.01.2012
Pracodawca, planując długość dyżuru, musi brać pod uwagę wymiar czasu pracy pracownika w danym dniu. Dodatkowo, aby uniknąć błędów, musi także pamiętać o przestrzeganiu granic dobowego odpoczynku. »
Jakie zmiany zajdą w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2012 roku
Aktualizacja: 04.01.2012
Od dnia 1 stycznia 2012 roku weszły w życie zmiany dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zmiany będą dotyczyć między innymi czasu pracy osób niepełnosprawnych. »
Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy
Aktualizacja: 03.01.2012
Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?