REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19, Specustawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaległe badania okresowe tylko do 28 grudnia 2023 r. Z tym dniem upływa ważność orzeczeń lekarskich

Obowiązek przeprowadzania badań okresowych pracowników uległ zawieszeniu w trakcie trwania pandemii COVID-19. Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2023 r. spowodowało „odwieszenie” tego obowiązku. Pracodawcy mają czas na skierowanie pracowników na zaległe okresowe badania lekarskie do 28 grudnia 2023 r.

Zaległe szkolenia BHP zawieszone w czasie pandemii COVID-19. Termin na ich przeprowadzenie upływa 28 grudnia 2023 r.

Zaległe szkolenia okresowe BHP powinny zostać przeprowadzone w terminie do 28 grudnia 2023 r. To konsekwencja odwołania z dniem 1 lipca stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19. 

Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

Pandemia COVID-19 miała ogromny wpływ na gospodarkę światową, w tym również na rynek pracy. Zmiany, które zaszły w trakcie tego kryzysu, wciąż odczuwane są na całym świecie. W miarę jak świat powoli wraca do nowej normalności, rynek pracy zmierza w nowym kierunku. Dla poszukujących pracy oznacza to zarówno wyzwania, jak i szanse. 

Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła krajobraz rynku pracy na całym świecie. Zawierała ze sobą zarówno nieoczekiwane wyzwania, jak i nieznane wcześniej możliwości dla osób poszukujących pracy. 

Pandemia COVID-19: Kalendarium

Pandemia COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości. Rozpoczęła się w grudniu 2019 roku i trwała przez kolejne lata, wpływając na życie ludzi, gospodarkę, systemy opieki zdrowotnej i wiele innych aspektów naszego codziennego życia. 

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na płace i świadczenia pracownicze

Pandemia COVID-19 zrewolucjonizowała wiele aspektów naszego życia, w tym sposób, w jaki pracujemy, komunikujemy się i konsumujemy. Jednym z kluczowych obszarów, który ucierpiał i uległ przekształceniom w wyniku pandemii, jest rynek pracy. Wpływ pandemii na standardy wynagradzania i świadczeń pracowniczych jest tematem coraz częściej poruszanym w kontekście ewolucji rynku pracy.

Rynek pracy w 2022 roku. Priorytetem zapewnienie stabilizacji

Po wstrząsach wywołanych pandemią, rynek pracy w 2022 roku narażony był na turbulencje spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę. W kończącym się roku wyzwaniem było nie tylko przygotowanie odpowiednich przepisów, które będą wpływały na stabilizację na rynku pracy. – To się udało – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czy obowiązuje jeszcze wielokrotna kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19?

Kwota wolna od potrąceń ze względu na COVID-19. Pracownik na zakładzie pracy złożył oświadczenie, że ma na utrzymaniu niepracującą żonę, (która utraciła źródło dochodu z powodu działań antycovidowych) oraz dwoje dzieci. Z tego tytułu do października 2022 r. nie miał potrącanych należności komorniczych. Czy w związku z zakończeniem stanu epidemii COVID-19 (16 maja 2022 r. - wejście w życie art. 52), pracodawca nie ma już obowiązku respektować oświadczenia i podwyższać kwot wolnych w przypadku egzekucji z wynagrodzenia za pracę pracownika? Czy za miesiąc listopad 2022r. należy obliczyć i przesłać do komornika potrącenie?

Jak pracownicy z Ukrainy wchodzą na polski rynek pracy?

Zatrudnienie Ukraińców. Księgowi, nauczyciele, finansiści, osoby z doświadczeniem menedżerskim – to tylko kilka przykładowych zawodów, w których specjalizują się migranci z Ukrainy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że do sierpnia 2022 roku blisko 380 tysięcy Ukraińców znalazło pracę w Polsce. Teraz liczba legalnie zatrudnionych może być wyższa. Jednak czy wysokie kwalifikacje Ukraińców poszukujących pracy w swojej branży są wystarczające, aby wykonywać ich zawód w Polsce?

Ważne zmiany w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając przed wojną, od 24 listopada br. mogą składać wnioski o pobyt czasowy na mocy specustawy przyjętej w marcu br. Rząd planuje jednak wycofać ten wymóg i pracuje nad nowelizacją, która wprowadzi również zmiany w dokumencie DIIA. Będzie on sam w sobie dokumentem pobytowym, który pozwoli na szybsze i łatwiejsze skontrolowanie legalności pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Polski. W praktyce może to jednak rodzić pewne problemy.

Dodatek za czas przestoju 2023

Ile w 2023 r. wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Gotowość do pracy - co to jest i jak ją zgłosić? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Umowa o pracę z pomocnikiem nauczyciela z Ukrainy

Zatrudnienie pomocy nauczyciela z Ukrainy. Nowelizacja specustawy ukraińskiej przedłużyła możliwość zatrudniania pomocy nauczyciela na rok szkolny 2022/2023.

Kara dla pracownika za nienoszenie maseczki - czy słusznie?

Czy można odmówić noszenia maseczki w miejscu pracy? Czy możliwe jest nałożenie na pracownika kary porządkowej za niedostosowanie się do zarządzenia nakazującego zakrywanie ust i nosa na terenie zakładu pracy? Taką sprawę rozstrzygnął ostatnio Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Wracają badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą

Minister Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła 13 maja 2022 r. projekt rozporządzenia dotyczący nowych zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności. Trwają prace nad aktem, ponieważ za jakiś czas mają wrócić badania na komisjach orzekających o niepełnosprawności – dokumenty już nie wystarczą.

Niektóre firmy żyją jakby pandemii nie było, a inne już sugerują dystans i noszenie maseczek

Ostatnie dwa tygodnie to drastyczny wzrost ilości skarg dotyczącej sytuacji epidemicznej w Polsce – przyznają przedstawiciele stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Wiadomości dotyczą ukrywania potencjalnych zakażeń COVID-19, ale i sugerowanie pracownikom, by nie poddawali się testom, a gdy czują się źle po prostu braki pracę zdalną lub zwolnienie lekarskie.

Ukraińcy powinni zgłosić w ZUS wyjazd z Polski

Obywatele Ukrainy, którym ZUS wypłaci pieniądze z programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego muszą poinformować Zakład o wyjeździe z Polski. Pobieranie pieniędzy pomimo utraty prawa do ich otrzymywania skutkować będzie koniecznością ich zwrotu wraz z odsetkami.

Około 110 tys. obywateli Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Zatrudnienie znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Minister rodziny wskazała, że zdecydowana większość zatrudnianych obywateli Ukrainy to kobiety.

Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy

Dzięki specustawie usprawniony został proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Sprawdź gdzie i w jaki sposób można znaleźć oferty pracy.

Praca a krwiodawstwo

Pracownikowi, który wybiera się oddać krew, przysługuje czas wolny od pracy. Jego ilość (1 dzień czy 2 dni) zależy od sytuacji epidemicznej w kraju. Sprawdź co o honorowym oddawaniu krwi przez pracownika mówią przepisy.

Szkolenia dla diagnostów laboratoryjnych

Ministerstwo Finansów zawarło porozumienie z Krajową Radą Diagnostów Laboratoryjnych. Dzięki porozumieniu na szkolenia diagnostów trafi ok. 26 mln zł.

90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce

Jak przekazała minister rodziny i polityki społecznej 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. Ponad milion osób ma już nadany PESEL.

Pandemia COVID-19 w miejscu pracy

Po ponad dwóch latach życia w pandemii zaczynamy funkcjonować relatywnie normalnie. Jednak do Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom nadal wpływają skargi związane z obostrzeniami dotyczącymi COVID-19.

Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dla wszystkich?

Koniec obowiązku noszenia maseczek - czy dotyczy wszystkich? Co wiemy o ochronie pracowników w kontekście półmasek przeciwpyłowych FFP1, FFP2 i FFP3?

Ponad 2,2 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w województwie lubuskim

Do połowy kwietnia ponad 2,2 tys. uchodźców znalazło pracę w woj. lubuskim na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W tej grupie jest około 1,8 tys. kobiet – poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze.

Zdrowie psychiczne w miejscu pracy

Pandemia COVID-19 stworzyła niezwykłą sytuację dla ludzi zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na zdrowie psychiczne pracowników? Sprawdź najnowsze wyniki badań.

Zmiany we wsparciu zawodowym uchodźców od 15 kwietnia 2022 r.

Od 15 kwietnia 2022 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź co się zmienia we wsparciu zawodowym uchodźców.

Zmiany w zatrudnieniu uchodźców z podpisem Prezydenta

Prezydent 14 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w zawiązku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju oraz niektórych ustaw. Celem ustawy jest zmiana obowiązującej ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Co do zasady ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 24 lutego 2022 r.

Poziomy ryzyka w miejscu pracy

Minister zdrowia wydal komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2. Sprawdź poziomy ryzyka w miejscu pracy. Publikujemy tabele zawierającą przykłady oraz konkretne wskazówki dla pracodawców.

Środki ochrony indywidualnej pracowników szczególnie narażonych na COVID-19

Znamy termin końca epidemii. Ministra Zdrowia wydał komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2 Sprawdź jakie przepisy przestana obowiązywać a które należy nadal stosować.

Pracodawcy o sytuacji uchodźców z Ukrainy

Pracodawcy przekazali dane dotyczące zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie w Polsce.

Rozwój zawodowy pracowników w trakcie pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na rozwój kompetencji zawodowych pracowników. Sprawdź co spowodowało obniżenie rozwoju. Jakie zmiany zamierzają wprowadzić pracodawcy.

Praca zdalna a korzystanie z prywatnych komputerów

Sprawdź jak wyglądała praca w czasie pandemii. Publikujemy raport NIK o funkcjonowaniu urzędów administracji publicznej w okresie epidemii COVID-19.

Wsparcie zawodowe psychologów z Ukrainy

Polska pracuje nad nowymi uprawnieniami zawodowymi dla psychologów ukraińskich. Sprawdź co się zmieni.

COVID-19: Zmiany dla zatrudnionych na uczelniach

Osoby pracujące na uczelniach czekają zmiany zasad i przepisów bezpieczeństwa. Wynikają one ze niesienia obostrzeń covidowych. Pracowniku sprawdź jakie zasady Cię obowiązują.

Co z dodatkiem covidowym dla medyków

Czy podatek 3 proc. dla podmiotów medycznych będzie utrzymany? Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia w sprawie personelu medycznego.

Polska służba zdrowia musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu

Polska służba zdrowia zdewastowana po dwóch latach pandemii musi stawić czoła kolejnemu wielkiemu wyzwaniu: zaopiekowania się milionami nowych pacjentów z Ukrainy - powiedział PAP dr n. med. Konstanty Szułdrzyński z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA. Ocenił, że wielu pracowników służby zdrowia jest dawno za granicą wytrzymałości, ale w obliczu kryzysu humanitarnego łatwiej wykrzesać z siebie resztki sił.

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022

Ruch bezwizowy z Ukrainą 2022 - ile dni Ukraińcy mogą przebywać w Polsce? Jak je liczyć? Na jakich zasadach się odbywa się ruch bezwizowy? Co zmieniła specustawa od 24 lutego 2022 roku?

Legalny pobyt Ukraińców w Polsce - specustawa

Legalny pobyt Ukraińców w Polsce został uregulowany przepisami specustawy. Inne zasady dotyczą Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed 24 lutego 2022 r., a inne uchodźców przekraczających granicę po tej dacie.

Zatrudnianie obywateli Ukrainy - przepisy specustawy

Zatrudnianie obywateli Ukrainy na podstawie przepisów specustawy odbywa się zgodnie z uproszczoną procedurą. Co powinien wiedzieć pracodawca zatrudniający Ukraińców?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Co z legalnym pobytem Ukraińców w Polsce? Jak legalizować ich pracę? Czy dokumenty obywateli Ukrainy będą dłużej ważne? Do jakich świadczeń mają prawo Ukraińcy w Polsce? - wszystko, co musisz wiedzieć o specustawie.

Zmiana w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy będzie nowelizowana. Zmiana w specustawie rozszerza pomoc na Ukraińców, którzy przybyli do Polski przez inne kraje, a nie tylko bezpośrednio z Ukrainy.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Jak zatrudnić Ukraińca w 2022 r.? Powiadomienie urzędu pracy o zatrudnieniu Ukraińca w terminie 14 dni wystarczy do legalnego zatrudnienia Ukraińca. Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy upraszcza proces zatrudniania uchodźców.

Umowa o pomocy przy zbiorach 2022 - zmiany

Umowa o pomocy przy zbiorach 2022 - jakie zmiany weszły w życie w związku z zatrudnianiem Ukraińców? Co zmieniła specustawa?

Specustawa ukraińska a BHP zatrudnianych Ukraińców

Czy specustawa ukraińska zapewnia bezpieczeństwo zatrudnianym Ukraińcom? Wprowadzone ułatwienia nie zwalniają pracodawców z obowiązku przestrzegania przepisów BHP.

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców - nowe przepisy

Praca i działalność gospodarcza Ukraińców w Polsce jest już łatwiejsza. Nowe przepisy specustawy wprowadzają szereg uproszczeń dla obywateli Ukrainy.

Status uchodźcy z Ukrainy – czy jest potrzebny?

Czy status uchodźcy z Ukrainy jest potrzebny? Zawarta w specustawie pomoc obywatelom Ukrainy nie jest związana ze statusem uchodźcy. Status uchodźcy jest odrębną procedurą, którą koordynuje Urząd ds. Cudzoziemców – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Specustawa Ukraina - tekst, od kiedy

Specustawa Ukraina została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oto tekst ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Od kiedy specustawa obowiązuje? Jakie prawa przyznaje obywatelom Ukrainy?

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców - specustawa

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców jako wychowawców, opiekunów dziecięcych, psychologów, pedagogów przewiduje specustawa w art. 24. Ukraińcy nie muszą spełniać wskazanych wymagań.

ZUS - infolinia i tłumacze dla Ukraińców

ZUS udostępnia infolinię i tłumaczy dla Ukraińców. Specustawa zalegalizuje pobyt uchodźców, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego 2022 r. Usprawni to możliwość przyznania im świadczeń przewidzianych w ramach pomocy.

Zatrudnianie Ukraińców 2022 - pytania pracodawców

Zatrudnianie Ukraińców w 2022 r. - pytania pracodawców w związku z wojną w Ukrainie, cz. 2. Czy po wejściu w życie specustawy zatrudnienie Ukraińca będzie łatwiejsze? Jak zatrudnić cudzoziemca uciekającego z Ukrainy, ale bez ukraińskiego obywatelstwa?

REKLAMA