REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak od stycznia 2013 r. potwierdzić prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

REKLAMA

Uchwalona 27 lipca 2012 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r. Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.

Zmiana zasad potwierdzania prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Obecnie świadczeniobiorca ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej ma obowiązek przedstawić:

Autopromocja
  • kartę ubezpieczenia zdrowotnego – w przypadku ubezpieczonego;
  • decyzję wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy, potwierdzającej to prawo – w przypadku świadczeniobiorcy innego niż ubezpieczony – dotyczy to osób, które są obywatelami polskimi, zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz spełniają określone kryterium dochodowe (uprawniające je do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej), a także nie mają żadnego tytułu do ubezpieczenia (art. 50 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy zdrowotnej w brzmieniu obecnie obowiązującym).

Po zmianie przepisów, od 1 stycznia 2013 r., w celu potwierdzenia prawa świadczeniobiorcy do bezpłatnej opieki medycznej, wymienione wyżej dokumenty nie będą wymagane, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • świadczeniobiorca potwierdzi swoją tożsamość przez okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej (legitymacja szkolna może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia);
  • świadczeniodawca uzyska potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osoby ubiegającej się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie dokumentu elektronicznego, sporządzonego dla świadczeniodawcy przez NFZ na podstawie numeru PESEL osoby ubiegającej się o świadczenie. Dokument ten będzie musiał zawierać: imię i nazwisko osoby uprawnionej do świadczeń, numer PESEL oraz informację, według stanu na dzień sporządzenia dokumentu, o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych będzie weryfikowane przez placówkę ochrony zdrowia na podstawie numeru PESEL osoby ubezpieczonej w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.

W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie na podstawie dokumentu elektronicznego ma następować na podstawie numeru PESEL osoby zobowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego (najczęściej rodzica).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści (+)

Od 2013 r. nie będzie konieczności każdorazowego dokumentowania prawa do świadczeń za pomocą dokumentów papierowych.

Jeżeli nie udało się potwierdzić prawa do świadczeń zdrowotnych za pomocą dokumentu z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, wówczas świadczeniobiorca może potwierdzić to prawo za pomocą dotychczasowych dokumentów (np. formularza ZUS RMUA) bądź przez złożenie oświadczenia o posiadaniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Oświadczenie to powinno zawierać klauzulę: „Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”, a ponadto imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy i podpis świadczeniobiorcy (art. 50 ust. 6–9 ustawy zdrowotnej po nowelizacji). Wzór oświadczenia zostanie określony w rozporządzeniu, które wyda minister zdrowia.


Prawo do świadczeń w nagłych przypadkach

W nagłych przypadkach, gdy nie jest możliwe zweryfikowanie prawa do świadczeń za pomocą dokumentu z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych lub potwierdzenia tego prawa w tradycyjny sposób albo za pomocą oświadczenia, świadczeniobiorca będzie miał obowiązek przedstawić dokument lub oświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w terminie:

  • 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej,
  • 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, gdy świadczenie to jest udzielane w szpitalu,

pod rygorem obciążenia tej osoby kosztami udzielonych świadczeń (art. 50 ust. 11 ustawy zdrowotnej po nowelizacji).

Jeżeli świadczeniobiorca skorzystał z publicznych świadczeń zdrowotnych w nagłym wypadku, a nie okazał dowodu ubezpieczenia w ww. terminach, jednak w ciągu roku, licząc od dnia upływu tych terminów, przedstawił dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożył oświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu, może wystąpić do świadczeniodawcy o zwolnienie z obowiązku poniesienia kosztów udzielonego świadczenia, a świadczeniodawca nie może odmówić takiego zwolnienia.

Roszczenia świadczeniodawcy z tytułu świadczeń zdrowotnych udzielonych świadczeniobiorcy w nagłych wypadkach mają ulegać przedawnieniu z upływem 5 lat od dnia upływu:

  • 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej,
  • 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, w przypadku gdy świadczenie to jest udzielane w szpitalu.

Osoba, której udzielono świadczenia zdrowotnego, będzie musiała zwrócić koszty leczenia, jeżeli świadczenie zostało udzielone mimo braku do niego prawa w wyniku:

  • posługiwania się kartą ubezpieczenia zdrowotnego albo innym dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń przez osobę, która utraciła to prawo albo
  • złożenia oświadczenia o posiadaniu prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej (przepis ten nie będzie miał zastosowania, jeżeli w chwili składania oświadczenia osoba je składająca działała w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że posiada prawo do świadczeń opieki zdrowotnej).

Dotychczas, w przypadku gdy weryfikacja przeprowadzona przez NFZ wykazywała brak prawa do świadczeń, NFZ wstrzymywał świadczeniodawcy (zakładowi opieki zdrowotnej) płatność za udzielone świadczenia lub występował o zwrot nienależnej zapłaty. Obowiązek wyegzekwowania od nieuprawnionej osoby zwrotu kosztów udzielonego świadczenia obciążał świadczeniodawcę. Po wejściu w życie nowelizacji ryzyko ponoszenia kosztów świadczeń udzielonych osobie nieuprawnionej przejmie NFZ.

Zgłaszanie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny

Ponieważ głównym sposobem potwierdzania prawa do świadczeń ma być wgląd do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, konieczne okazało się doprecyzowanie i uściślenie przepisów dotyczących zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego osób ubezpieczonych oraz członków ich rodzin. To od terminowości i rzetelności danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych będzie zależeć, czy stanie się on podstawową i najbardziej aktualną bazą danych o osobach uprawnionych do świadczeń.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: W jaki sposób będzie potwierdzane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

REKLAMA