| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ochrona roszczeń pracowniczych - nowelizacja ustawy

Ochrona roszczeń pracowniczych - nowelizacja ustawy

Od 6 października br. pracodawcy, którzy zawarli układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym, mogą zawierać z Funduszem Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych porozumienia w zakresie określenia dogodnych warunków zwrotu przez nich należności. Ponadto FGŚP może dokonywać wypłaty świadczeń pracownikom polskiego pracodawcy, którego upadłość została ogłoszona przez sąd lub inny właściwy organ państwa członkowskiego UE.

Możliwość umorzenia należności

Po nowelizacji, jeżeli FGŚP będzie dochodził zwrotu lub będzie prowadził postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej z powodu likwidacji lub upadłości, będzie mógł nie tylko określać warunki zwrotu należności, tj. rozłożyć na raty, odroczyć termin spłaty, odstąpić w całości lub w części od dochodzenia zwrotu, ale również umorzyć te należności w całości lub w części. Przed zmianą przepisów Fundusz nie miał możliwości umorzenia należności w całości lub w części dochodząc ich od osób fizycznych lub przedsiębiorców.

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie nagrodzenie z umowy o pracę >>

Znowelizowana ustawa zmieniła również obowiązek na wyłącznie możliwość umorzenia należności w przypadku, gdy postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej albo przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, zostało umorzone w całości z urzędu. Przed zmianą przepisów w takim przypadku umorzenie było obligatoryjne, uniemożliwiało późniejsze dochodzenie należności nawet wówczas, gdy byłoby to możliwe.

Porozumienie Funduszu z dłużnikiem

Nowelizacja umożliwia zawarcie przez Fundusz porozumienia dotyczącego warunków zwrotu należności przez dłużnika, jeżeli dłużnik zawarł układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym. Porozumienie może stanowić o rozłożeniu należności na raty, odroczeniu terminu spłaty lub w inny dogodny sposób ukształtować warunki zwrotu należności przez dłużnika. Każdorazowo warunkiem takiego porozumienia jest zmierzanie do zwrotu należności w całości przez dłużnika.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »