| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

Podstawę zasiłku ustala się na nowo, np. gdy zmianie ulega wymiar czasu pracy. Nie ma wówczas znaczenia, że przerwa między pobieraniem zasiłków była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.

Składniki wynagrodzenia należne terminowo

Jeżeli pracownik miał prawo do określonego składnika wynagrodzenia tylko do oznaczonego terminu i termin ten upłynął przed rozpoczęciem pobierania zasiłku przysługującego po przerwie, z podstawy zasiłku należy wyłączyć ten składnik w okresie, w którym nie przysługuje on pracownikowi. Podstawy wymiaru kolejnego zasiłku nie ustala się jednak z nowego okresu, a tylko wyłącza się składnik wynagrodzenia należny do określonego terminu.

Przykład

Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 1 do 20 czerwca br. Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby stanowi wynagrodzenie za okres od czerwca 2010 r. do maja 2011 r. W obliczonej podstawie wymiaru, oprócz miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, uwzględniony został również przychód z tytułu zawartej z pracodawcą umowy o dzieło na okres od kwietnia do sierpnia 2011 r. W okresie od 4 do 15 września pracownica korzystała ze zwolnienia lekarskiego z powodu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem (nieprzewidziane zamknięcie przedszkola).

W związku z tym, że przerwa między okresami wypłaty wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku opiekuńczego trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się z nowego okresu. Jest nią przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od czerwca 2010 r. do maja 2011 r., tak jak w przypadku wypłaconego wynagrodzenia chorobowego. Z podstawy wymiaru należy jednak wyłączyć przychód z tytułu zawartej umowy o dzieło (otrzymywany za okres od kwietnia do sierpnia), gdyż zasiłek opiekuńczy przysługuje po terminie, do którego przychód ten przysługiwał pracownicy.

Różnice między rodzajami zasiłków

Podstawa wymiaru zasiłku ulegnie również zmianie, gdy zasady wypłaty niektórych składników wynagrodzenia przewidują pomniejszanie ich wysokości za okres pobierania niektórych zasiłków, a w stosunku do innych zasiłków składniki te nie są pomniejszane. Należy jednak pamiętać, że podstawy wymiaru zasiłku przysługującego po przerwie nie ustala się z nowego okresu, a jedynie uwzględnia się lub wyłącza ten składnik wynagrodzenia, którego zasady wypłaty są odmienne dla różnych rodzajów zasiłku.

Wyrównanie zasiłku chorobowego >>

Przykład

18 sierpnia 2011 r. pracownica zatrudniona w wydawnictwie X od 2008 r. urodziła bliźnięta. W okresie ciąży od 10 stycznia 2011 r. była na zwolnieniu lekarskim. Podstawa wymiaru przysługującego wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego została wyliczona z wynagrodzenia za okres od stycznia do grudnia 2010 r.

Pracownica otrzymuje dodatek mieszkaniowy. Oprócz tego ma prawo do dodatku funkcyjnego. Dodatki te zgodnie z regulaminem wynagradzania nie są pomniejszane za okres pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego, natomiast ulegają zmniejszeniu za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Z uwagi na obowiązujący regulamin wynagradzania wysokość zasiłku macierzyńskiego ulegnie zmianie w stosunku do wypłacanego wcześniej zasiłku chorobowego. Podstawy zasiłku macierzyńskiego nie należy ustalać z nowego okresu. W dalszym ciągu będzie nią wynagrodzenie za okres od stycznia do grudnia 2010 r. W podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego zostaną jednak uwzględnione kwoty dodatków przysługujących pracownicy, które są pomniejszane za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »