| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Komu ZUS zawiesi emeryturę

Komu ZUS zawiesi emeryturę

Osoby uprawnione do emerytury, które nie rozwiązały jeszcze stosunku pracy, powinny zrobić to do końca września br. W przeciwnym razie ZUS zawiesi im świadczenie od 1 października.

Kiedy ZUS wypłaci wyrównanie

Osoby, które prawo do emerytury nabyły przed 1 stycznia 2011 r., a do 30 września rozwiążą stosunek pracy, powinny od razu dostarczyć do ZUS dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia. Jeśli jednak nie dostarczą tego dokumentu przed wstrzymaniem wypłaty świadczenia za październik br., ale uczynią to w późniejszym czasie, ZUS (po otrzymaniu wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia) wypłaci im stosowne wyrównanie za okres od 1 października 2011 r.

Wypłata wyrównania będzie możliwa również w przypadku emerytów, którzy rozwiążą stosunek pracy w październiku 2011 r., ale wcześniej niż ostatniego dnia tego miesiąca. Jeśli jeszcze w tym samym miesiącu dostarczą dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia oraz wniosek o podjęcie wypłaty świadczenia, ZUS wypłaci wyrównanie za okres od 1 października 2011 r.

Przykład

Henryk R. w maju 2009 r. nabył prawo do emerytury, nie rozwiązując dotychczasowego stosunku pracy. Zatrudnienie to kontynuuje do dnia dzisiejszego. Z końcem września 2011 r. rozwiąże stosunek pracy i wyjedzie na 2 miesiące za granicę.

Dokument potwierdzający ustanie zatrudnienia z dniem 30 września 2011 r. złoży w ZUS dopiero po powrocie do kraju na początku grudnia 2011 r. Mimo to, jeśli zgłosi jednocześnie wniosek o podjęcie wypłaty emerytury, ZUS podejmie tę wypłatę „na bieżąco” oraz wypłaci należne wyrównanie za okres od 1 października 2011 r.

Ustanie zatrudnienia po 30 października

Osoby, które rozwiążą stosunek pracy po 30 października 2011 r., nie będą mogły liczyć na wyrównanie świadczenia za okres wsteczny. ZUS podejmie w tej sytuacji wypłatę emerytury „na bieżąco”, a data, od której to zrobi, będzie uzależniona od dnia rozwiązania stosunku pracy oraz od dnia zgłoszenia wniosku o podjęcie wypłaty świadczenia wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia.

Nie wszyscy pracujący emeryci muszą rozwiązać umowę o pracę >>

Jeśli emeryt zwolni się z pracy w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca, ZUS podejmie wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym został rozwiązany stosunek pracy. Jeśli natomiast stosunek pracy ustanie ostatniego dnia miesiąca, wypłata emerytury będzie przysługiwała od pierwszego dnia następnego miesiąca. W obydwu przypadkach emerytura będzie mogła zostać wypłacona nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia.

Przykład

Anna P. jest uprawniona do emerytury od 1 marca 2010 r. Stosunek pracy, który kontynuuje nieprzerwanie od stycznia 2005 r., chce rozwiązać 30 listopada 2011 r. W grudniu br. zamierza natomiast zgłosić wniosek o podjęcie wypłaty emerytury wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia. W takiej sytuacji ZUS podejmie wypłatę świadczenia od 1 grudnia 2011 r. Gdyby ustanie zatrudnienia nastąpiło choćby dzień wcześniej i jeszcze w listopadzie uprawniona zgłosiłaby wniosek o podjęcie wypłaty emerytury, otrzymałaby świadczenie również za listopad 2011 r.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK