| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Jak obliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy autorskiej

Jak obliczyć wynagrodzenie z tytułu umowy autorskiej

Podwyższone 50­proc. koszty uzyskania przychodów można zastosować w przypadku twórców korzystających z praw autorskich, jeżeli efektem wykonanej przez nich pracy jest utwór w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Warunki zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest dopuszczalne po spełnieniu dwóch przesłanek:

  • zaistnienia utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • udzielenia przez twórcę odpłatnie licencji na korzystanie z danego utworu zamawiającemu albo dokonania innego odpłatnego rozporządzania przysługującymi mu majątkowymi prawami autorskimi do utworu.

O możliwości zastosowania 50% kosztów przez konkretną osobę decyduje faktyczny wkład twórczy danej osoby w dzieło. Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu (art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Zasady stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu

Koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% nie mają zastosowania w stosunku do przychodów uzyskiwanych w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 22 ust. 12 u.p.d.o.f.). Nie ma natomiast zakazu, z którego wynikałoby, że kosztów autorskich nie można zastosować w przypadku umów cywilnoprawnych i umowy o pracę, jeżeli są spełnione warunki do ich zastosowania.

Przykład

Architekt wykonał projekt wykonawczy budynku biurowego dla dewelopera na podstawie umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. Otrzymał za to 5000 zł brutto. Rozliczenie umowy powinno wyglądać następująco:

Krok 1. Ustalamy przychód: 5000 zł

Krok 2. Obliczamy koszty uzyskania przychodów:

5000 zł x 50% = 2500 zł

Krok 3. Ustalamy podstawę opodatkowania:

5000 zł – 2500 zł = 2500 zł

Krok 4. Obliczamy zaliczkę na podatek:

2500 zł x 18% = 450 zł

Krok 5. Obliczamy kwotę do wypłaty:

5000 zł (przychód) – 450 zł (podatek) = 4550 zł.

W przypadku zawarcia umowy o dzieło z własnym pracownikiem płatnik rozlicza przychody z obu umów oddzielnie. Obliczając zaliczkę na podatek od dochodu z etatu, stosujemy pracownicze, zryczałtowane koszty uzyskania przychodu określone kwotowo. Natomiast z tytułu umowy o dzieło można zastosować koszty autorskie (50% przychodu, jeśli wynagrodzenie z tej umowy przysługuje z racji korzystania z praw autorskich).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »