Jakie są skutki wniesienia odwołania od wypowiedzenia po terminie

Piotr Górny
rozwiń więcej
Gdy pracownik wniesie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę po terminie wskazanym w Kodeksie pracy, sąd oddali powództwo. Jeśli jednak pracownik przedstawi okoliczności usprawiedliwiające uchybienie, sąd może przywrócić termin dla pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia.

Autopromocja

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 k.p.). Natomiast okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni – jeżeli okres próby nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień – jeżeli jest dłuższy niż 2 tygodnie oraz 2 tygodnie – jeżeli wynosi 3 miesiące. Umowa o pracę na czas określony, przekraczający 6 miesięcy, może zostać rozwiązana za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeżeli strony wprowadzą taki zapis w umowie.

Wypowiedzenie umowy o pracę za pośrednictwem portalu społecznościowego >>

Umowa o pracę na czas nieokreślony rozwiązuje się za wypowiedzeniem:

  • 2-tygodniowym – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
  • 1-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 6 miesięcy, a krótszego niż 3 lata,
  • 3-miesięcznym – w razie zatrudnienia dłuższego niż 3 lata.

Okres wypowiedzenia wyrażony w tygodniach zawsze kończy się w sobotę, a wyrażony w miesiącach – z końcem miesiąca.

7 dni na odwołanie się

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się w ciągu 7 dni od daty doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę (art. 264 § 1 k.p.). Odwołanie (pozew do sądu pracy) składa się niezwłocznie po dokonaniu wypowiedzenia, a nie dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę. Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa następnego dnia (art. 115 k.c.).

WAŻNE!

Zwykła wolna sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i nie przedłuża terminu do wniesienia odwołania.

Proces przed sądem pracy toczy się według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Oddanie pisma w polskiej placówce operatora pocztowego jest równoznaczne z wniesieniem pisma do sądu (art. 165 § 2 k.p.c.). Dla zachowania terminu do wniesienia odwołania liczy się więc tzw. data stempla pocztowego, a więc wystarczy nadanie odwołania przed północą ostatniego dnia terminu. Nie jest konieczne faktyczne dotarcie pisma do sądu przed upływem terminu.

WAŻNE!

7-dniowy termin na odwołanie liczy się od momentu skutecznego złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, co nie zawsze jest tożsame z otrzymaniem wypowiedzenia na piśmie.


Oddalenie powództwa przez sąd

Moment złożenia pracownikowi oświadczenia woli – wypowiedzenia umowy o pracę – ocenia się według zasad określonych w art. 61 k.c., zgodnie z którym oświadczenie woli, które ma być złożone drugiej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Przykład

10 kwietnia 2011 r. Jana K. wezwano do dyrektora, gdzie został poinformowany, że powodem spotkania jest wręczenie wypowiedzenia. Pracownik, nie czekając na dalszy rozwój wypadków, wybiegł z gabinetu, nie dopuszczając do wręczenia przygotowanego wypowiedzenia lub odczytania jego treści. 31 maja po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik otrzymał świadectwo pracy. Wówczas zażądał doręczenia także wypowiedzenia na piśmie i po 5 dniach od otrzymania dokumentu złożył odwołanie do sądu. Tymczasem oświadczenie o wypowiedzeniu zostało złożone pracownikowi prawidłowo i skutecznie 10 kwietnia (wtedy miał możliwość zapoznania się z treścią wypowiedzenia), a zatem 7-dniowy termin na złożenie odwołania do sądu upłynął 17 kwietnia. Dlatego też sąd oddalił powództwo z uwagi na przekroczenie terminu do wniesienia odwołania.

Termin 7-dniowy na odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę jest tzw. terminem prawa materialnego, tzn. jego przekroczenie stanowi podstawę do oddalenia powództwa. W takim przypadku sąd pracy nie bada zasadności wypowiedzenia ani formalnej zgodności z prawem. Samo przekroczenie przez pracownika terminu do wniesienia odwołania wystarczy do negatywnego rozstrzygnięcia sprawy.

Przywrócenie terminu

W wyjątkowych sytuacjach sąd pracy może rozpoznać odwołanie wniesione po upływie terminu, jednak do tego niezbędne jest przywrócenie terminu.

Rozwiązywanie umów o pracę w razie upadłości pracodawcy >>

Jeżeli pracownik bez swojej winy nie dokonał w terminie czynności (odwołania od wypowiedzenia), sąd na jego wniosek postanowi o przywróceniu terminu (art. 265 k.p.). Wniosek o przywrócenie terminu składa się w ciągu 7 dni od daty ustania przyczyny uchybienia terminowi. Należy też uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające przywrócenie terminu.

Przykład

Pracownik otrzymał wypowiedzenie 12 lutego. Pod wpływem stresu jeszcze tego samego dnia wieczorem zasłabł i został odwieziony do szpitala, w którym przebywał do 20 lutego. Odwołanie do sądu złożył 26 lutego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu z powodu choroby uniemożliwiającej zachowanie 7-dniowego terminu do wniesienia odwołania. Termin do wniesienia odwołania upłynął 19 lutego, jednak pracownik nie mógł go dotrzymać z powodu swojego stanu zdrowia. Przyczyna uchybienia terminowi (pobyt w szpitalu) ustała 20 lutego, a więc pracownik miał prawo złożyć wniosek o przywrócenie terminu w ciągu kolejnych 7 dni, czyli do 27 lutego.

WAŻNE!

Ponieważ przywrócenie terminu jest wyjątkiem od reguły nakazującej składanie odwołania w terminie, w praktyce sądy pracy oceniają wnioski o przywrócenie terminu dosyć rygorystycznie i szczegółowo badają wskazane we wniosku okoliczności.

Przykład

W okolicznościach opisanych w poprzednim przykładzie, gdyby pracownik nie leczył się w szpitalu, a otrzymał zwolnienie lekarskie z adnotacją „chory może chodzić” i w tym czasie załatwiał jakieś życiowe sprawy (np. urzędowe), najprawdopodobniej nie mógłby uzasadniać wniosku o przywrócenie terminu swoim stanem zdrowia.

Wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania może mieć formę odrębnego pisma. W praktyce za taki wniosek uznaje się również samo wniesienie pozwu po terminie odwołania, jeśli ten pozew zawiera wskazanie okoliczności usprawiedliwiających opóźnienie.

Podstawa prawna:

Kadry
Sąd: MOPS nie sprawdził zasiłku pielęgnacyjnego w Elektronicznym Krajowym Systemie Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności
27 wrz 2024

Do MOPS nie trafiło orzeczenie o niepełnosprawności (w 2021 r). Bo opiekun sądził, że nie musi go składać (rząd wtedy przedłużał orzeczenia z urzędu). MOPS wypłacał przez 2 lata zasiłek pielęgnacyjny. I teraz żąda zwrotu pieniędzy. Pomimo, że było orzeczenie o niepełnosprawności tylko nie zostało doniesione do MOPS.

ZUS: Setki wniosków o nowe terminy płatności składek i umorzenie należności
27 wrz 2024

Na terenach objętych powodzią przedsiębiorcy wnieśli do ZUS około 700 wniosków. Większość z nich dotyczy nowego terminu płatności składek. Pozostałe odnoszą się do umorzenia należności z tytułu składek lub rozłożenia ich na raty.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia
27 wrz 2024

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]
26 wrz 2024

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?
26 wrz 2024

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

Dodatek z okazji Dnia Nauczyciela [ile, dla kogo i kiedy]. Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października
26 wrz 2024

Kiedy jest Dzień Nauczyciela w szkołach? Czy Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od pracy? Czy nauczyciele w 2024 r. dostaną dodatek z okazji dnia nauczyciela? Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek na start?

ZUS: Nie możemy przeliczyć emerytur, podnieść ich miesięcznych wartości i wypłacić wstecznych wyrównań [wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20]
27 wrz 2024

Redakcja Infor.pl zwróciła się do służb prasowych ZUS z pytaniami o to, co mają zrobić tzw. emeryci „czerwcowi”. Sami siebie określają w ten sposób (np. w listach do naszej redakcji), gdyż uprawnienia zostały im przyznane na podstawie wyroku, który zapadł w czerwcu 2024 r. W odpowiedzi ZUS jasno zadeklarował, że załatwi negatywnie każdy wniosek (wzór w artykule) o wznowienie postępowania, ale każdy niezadowolony z ZUS emeryt ma prawo skierować sprawę do sądu. Dziś nie wiemy, jakie będzie stanowisko sądów wobec postawy ZUS.

Jak zgłosić pracownika do ZUS? [Przykłady]
25 wrz 2024

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS? Ile czasu pracodawca ma na zgłoszenie pracownika do ZUS? Co grozi za niezgłoszenie pracownika w terminie? Podajemy przykłady.

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej
25 wrz 2024

Ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera na pracy zdalnej. Jakie koszty pokrywa pracodawca w związku z pracą zdalną pracownika? Ile powinien wynosić ekwiwalent dla pracownika za korzystanie z komputera podczas pracy zdalnej? 

Wniosek o nowe świadczenie trzeba złożyć w październiku - pieniądze wpłyną bez zwłoki
25 wrz 2024

ZUS przypomina rodzicom, którzy posłali swoje dzieci od września do żłobka, żeby jeszcze w tym miesiącu złożyli wniosek o dofinansowanie żłobkowe na starych zasadach. W październiku warto złożyć wniosek o nowe świadczenie Aktywnie w żłobku – pieniądze wpłyną jeszcze w październiku.

pokaż więcej
Proszę czekać...