| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy.

Niższy wiek emerytalny

W niektórych przypadkach wiek emerytalny jest niższy niż powszechnie obowiązujący. Dotyczy to pracowników pracujących w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Tej grupie zatrudnionych ochrona przed wypowiedzeniem przysługuje w okresie czterech lat przed osiągnięciem obniżonego wieku emerytalnego. W tym przypadku do uzyskania emerytury potrzebny jest okres zatrudnienia wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, liczony łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi do okresów zatrudnienia (np. urlop macierzyński lub wychowawczy). Pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego (m.in. prace w górnictwie, energetyce, hutnictwie i przemyśle metalowym, budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych), nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

  • osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,
  • ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Przykład

Wcześniejsza emerytura
Dziennikarz ogólnopolskiego dziennika ukończy w tym roku 60 lat. Postanowił, że wtedy przejdzie na emeryturę. Nie chce czekać do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, który dla mężczyzn wynosi 65 lat. Dziennikarz nie był objęty zbiorowym układem pracy, ale mimo to będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę. Dla uzyskania prawa do niej musi on spełnić łącznie następujące warunki: osiągnął wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla mężczyzn w czasie wykonywania pracy dziennikarskiej (ten warunek będzie spełniony w tym roku) oraz ma wymagany okres zatrudnienia (tzn. 1 stycznia 1999 r. osiągnął 25-letni okres składkowy i nieskładkowy), w tym co najmniej 15 lat pracy dziennikarskiej. Jak wskazuje ZUS, dziennikarze urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mają prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli spełnili jeszcze jeden warunek – nie przystąpili do OFE. I tak jest w tym przypadku. Nie ma natomiast znaczenia, czy dziennikarz był objęty zbiorowym układem pracy. Jak wskazał Sąd Najwyższy, prawo do emerytury na podstawie § 13 rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze nabywa dziennikarz, który ma wymagany tym przepisem wiek i okres zatrudnienia, w tym okres pracy dziennikarskiej, niezależnie od tego, czy w dacie spełnienia tych warunków był objęty układem zbiorowym pracy dziennikarzy (wyrok SN z 26 maja 1999 r., sygn. akt II UKN 665/98, OSNP 2000/12/487).

Upadłość i likwidacja

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym nie ma zastosowania w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. W takich przypadkach dopuszczalne jest wypowiedzenie umów wszystkim pracownikom, w tym również będącym w wieku przedemerytalnym. Pracodawca może również złożyć im wypowiedzenie zmieniające dotychczasowe warunki pracy i płacy.

Rozwiązywanie umów w razie upadłości pracodawcy >>

Pracownikom objętym ochroną przedemerytalną nie można jednak wypowiedzieć umowy o pracę w ramach tzw. zwolnień grupowych. Można natomiast, jeśli wystąpią przyczyny wskazane w ustawie o tych zwolnieniach, złożyć tym pracownikom wypowiedzenie zmieniające w ramach zwolnień grupowych. Pracownikom tym będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy (obliczony według zasad wynikających z kodeksu pracy) – wypłacany do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK