| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

Pracodawca, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, musi znać zasady ustalania okresu zasiłkowego. Wypłacenie zasiłku chorobowego ponad ustawowy okres skutkuje powstaniem nadpłaty zasiłku. Błędne zliczanie do jednego okresu zasiłkowego poszczególnych okresów niezdolności do pracy, w których wystąpiła przerwa, bez dokładnego przeanalizowania przyczyny niezdolności do pracy, może również spowodować skrócenie okresu, przez jaki pracownik ma prawo do zasiłku.

Okres zasiłkowy należy liczyć od początku, jeśli kolejne niezdolności do pracy zostały spowodowane różnymi chorobami, a między nimi wystąpiła przerwa – nawet jednodniowa – w której ubezpieczony był zdolny do pracy.

Jeżeli między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy spowodowanymi różnymi chorobami wystąpi choćby jeden dzień przerwy – okres zasiłkowy należy liczyć od nowa.

Pracownica chorowała od 26 lipca 2010 r. do 20 stycznia br. (179 dni) w związku z urazem kręgosłupa. 21 stycznia pracownica stawiła się do pracy. Od 28 stycznia br. pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie od ginekologa z kodem „B”. Niezdolność do pracy została spowodowana różnymi schorzeniami, a między nimi wystąpiła przerwa, zatem pracownica od 28 stycznia br. ma prawo do nowego okresu zasiłkowego. Niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, dlatego pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego przez łączny okres nie dłuższy niż 270 dni.

Inaczej jest w przypadku, gdy pracownik po przerwie stanie się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby. Okresu wypłaty zasiłku przed przerwą i po przerwie nie wlicza się do jednego okresu zasiłkowego, jeśli przerwa w zachorowaniu na tę samą chorobę wynosi ponad 60 dni. Wówczas okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo. Warunkiem jest jednak, by w czasie tej przerwy pracownik był zdolny do pracy. Jeżeli płatnik zasiłku ma wątpliwości, czy w czasie przerwy w orzeczonej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą (trwającej ponad 60 dni), pracownik odzyskał zdolność do pracy, powinien zasięgnąć opinii lekarza leczącego.

Jeśli z opinii lekarza będzie wynikało, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Mimo przerwy w zwolnieniach wynoszącej ponad 60 dni okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą i po przerwie należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

Jeżeli lekarz leczący potwierdzi, że w okresie przerwy ubezpieczony był zdolny do pracy, powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. W związku z tym okresu niezdolności przypadającej przed przerwą nie należy sumować do jednego okresu zasiłkowego z okresem niezdolności do pracy po przerwie.

Prawo do nowego okresu zasiłkowego powstaje w przypadku przerwy w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą wynoszącej ponad 60 dni tylko wtedy, gdy jest to przerwa w niezdolności do pracy, a nie przerwa w zwolnieniach lekarskich.

Forum - Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK