REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo

Bogusław Nowakowski
Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo. /Fot. ShutterStock
Kiedy okres zasiłkowy należy liczyć na nowo. /Fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, ustalając prawo do zasiłku chorobowego, musi znać zasady ustalania okresu zasiłkowego. Wypłacenie zasiłku chorobowego ponad ustawowy okres skutkuje powstaniem nadpłaty zasiłku. Błędne zliczanie do jednego okresu zasiłkowego poszczególnych okresów niezdolności do pracy, w których wystąpiła przerwa, bez dokładnego przeanalizowania przyczyny niezdolności do pracy, może również spowodować skrócenie okresu, przez jaki pracownik ma prawo do zasiłku.

Zasiłek chorobowy

Zasiłek chorobowy przysługuje przez ściśle określony czas, tzw. okres zasiłkowy. Zasiłek przysługuje za każdy dzień orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Autopromocja

Okres zasiłkowy

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. W przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą albo przypada w okresie ciąży, okres zasiłkowy jest dłuższy i zasiłek chorobowy może być wypłacany przez okres do 270 dni. Zasady liczenia obu tych okresów są jednakowe.

Jeśli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą (kod „D” w ZUS ZLA) albo przypada na okres ciąży (kod „B” w ZUS ZLA) i wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami, wówczas nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych nieprzerwanych niezdolności do pracy zlicza się do jednego okresu zasiłkowego. Wówczas zasiłek chorobowy przysługuje przez łączny okres do 270 dni.

Pracownica złamała rękę i z tego powodu była niezdolna do pracy od 3 października 2010 r. do 25 marca 2011 r. (174 dni). Od 26 marca br. pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. Ponieważ w niezdolności do pracy nie było przerwy, okres pobierania zasiłku przypadającego w okresie ciąży i choroby związanej ze złamaniem ręki należy zsumować. Pracownica ma prawo do zasiłku chorobowego przez okres do 270 dni, który wyczerpie się 29 czerwca 2011 r.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy niezdolność do pracy z ogólnych przyczyn nastąpi bezpośrednio po okresie niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą albo przypadającej na okres ciąży, powstaje prawo do 182-dniowego okresu zasiłkowego. W przypadku przekroczenia 182-dniowego okresu zasiłkowego, od dnia przedłożenia zwolnienia lekarskiego niespowodowanego gruźlicą lub nieprzypadającego w okresie ciąży, należy uznać, że został wykorzystany okres zasiłkowy i ubezpieczony może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu gruźlicy od 27 sierpnia 2010 r. do 4 kwietnia br. (221 dni). Od 5 kwietnia br. przedłożył kolejne zwolnienie lekarskie z powodu urazu kręgosłupa. W związku z tym, że niezdolność do pracy od 5 kwietnia nie jest spowodowana gruźlicą, pracownik nie ma prawa do 270-dniowego okresu zasiłkowego. Wobec wyczerpania 221 dni okresu zasiłkowego, należy uznać, że wyczerpał prawo do zasiłku chorobowego. W tej sytuacji może wystąpić z wnioskiem o ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego.

Okres zasiłkowy jest okresem, przez jaki pracownik ma prawo nie tylko do zasiłku chorobowego, ale i do wynagrodzenia chorobowego, które przysługuje pracownikom:

  • za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym,
  • za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy w roku kalendarzowym – w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia.

Okresy wliczane do okresu zasiłkowego

Do okresu zasiłkowego należy wliczać okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje pracownikowi wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, tj.:

  • okresy, za które przysługuje prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów o wynagradzaniu oraz do wynagrodzenia chorobowego przewidzianego w art. 92 Kodeksu pracy,
  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności,
  • okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

Pracownik w wieku 45 lat był niezdolny do pracy z powodu choroby od 2 do 27 lutego br. (26 dni); była to jego pierwsza choroba w tym roku kalendarzowym. Ponownie pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 28 lutego do 10 kwietnia br. (42 dni). Pracownik ma prawo do:

  • wynagrodzenia za czas choroby od 2 lutego do 6 marca br. (33 dni),
  • zasiłku chorobowego od 7 marca do 10 kwietnia br. (35 dni).

Łącznie pracownik wykorzystał 68 dni okresu zasiłkowego (33 dni + 35 dni). Do jednego okresu zasiłkowego należy wliczyć okres wypłaconego wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku chorobowego.

Do okresu zasiłkowego należy również wliczać okresy niezdolności do pracy, za które pracownik nie ma prawa do świadczeń – przez cały okres lub część okresu – z powodu:

  • odsunięcia od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, jeżeli pracownik nie podjął proponowanej mu przez pracodawcę innej pracy niezabronionej takim osobom,
  • niezdolności do pracy spowodowanej w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu,
  • niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu,
  • wykonywania pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem,
  • przedłożenia sfałszowanego zaświadczenia lekarskiego.

Pracownik od 5 stycznia do 4 kwietnia br. (90 dni) przebywał na zwolnieniu lekarskim. Następnie przedłożył kolejne zwolnienie lekarskie od 5 do 27 kwietnia br. (23 dni) z kodem literowym „C”. W związku z tym, że niezdolność do pracy od 5 kwietnia została spowodowana nadużyciem alkoholu (kod „C” w zaświadczeniu ZUS ZLA), pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych 5 dni orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 5 do 9 kwietnia br. Mimo że pracownik został pozbawiony prawa do zasiłku chorobowego, okres ten należy wliczyć do okresu zasiłkowego. Łącznie pracownik wykorzystał od 5 stycznia do 27 kwietnia br. 113 dni okresu zasiłkowego (90 dni + 23 dni).

Okresy niewliczane do okresu zasiłkowego

Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy, w których prawo do zasiłku nie powstało w związku z niespełnieniem warunków do nabycia prawa do zasiłku chorobowego. Do okresu zasiłkowego nie należy wliczać okresów niezdolności do pracy przypadających w okresie:

  • wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za czas choroby,
  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.

Pracownica przebywała na urlopie wychowawczym od 6 kwietnia 2009 r. do 5 kwietnia 2011 r. Pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby od 25 marca do 21 kwietnia br. (28 dni). Za okres od 25 marca do 5 kwietnia br. wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje, ponieważ niezdolność do pracy przypadała w czasie urlopu wychowawczego. Prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje pracownicy po zakończeniu urlopu wychowawczego, tj. od 6 do 21 kwietnia br. W związku z tym wykorzystała 16 dni okresu zasiłkowego. Do okresu zasiłkowego nie został wliczony okres niezdolności do pracy przypadający w czasie urlopu wychowawczego.

Kiedy liczyć nowy okres zasiłkowy

Przerwa w niezdolności do pracy nie zawsze oznacza, że powstaje prawo do liczenia nowego okresu zasiłkowego. Istotne jest, jak długo trwała przerwa, czy kolejne niezdolności do pracy są ze sobą powiązane i czy w czasie przerwy w zwolnieniach lekarskich pracownik odzyskał zdolność do pracy.

Okres zasiłkowy należy liczyć od początku, jeśli kolejne niezdolności do pracy zostały spowodowane różnymi chorobami, a między nimi wystąpiła przerwa – nawet jednodniowa – w której ubezpieczony był zdolny do pracy.

Jeżeli między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy spowodowanymi różnymi chorobami wystąpi choćby jeden dzień przerwy – okres zasiłkowy należy liczyć od nowa.

Pracownica chorowała od 26 lipca 2010 r. do 20 stycznia br. (179 dni) w związku z urazem kręgosłupa. 21 stycznia pracownica stawiła się do pracy. Od 28 stycznia br. pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie od ginekologa z kodem „B”. Niezdolność do pracy została spowodowana różnymi schorzeniami, a między nimi wystąpiła przerwa, zatem pracownica od 28 stycznia br. ma prawo do nowego okresu zasiłkowego. Niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, dlatego pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego przez łączny okres nie dłuższy niż 270 dni.

Inaczej jest w przypadku, gdy pracownik po przerwie stanie się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby. Okresu wypłaty zasiłku przed przerwą i po przerwie nie wlicza się do jednego okresu zasiłkowego, jeśli przerwa w zachorowaniu na tę samą chorobę wynosi ponad 60 dni. Wówczas okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo. Warunkiem jest jednak, by w czasie tej przerwy pracownik był zdolny do pracy. Jeżeli płatnik zasiłku ma wątpliwości, czy w czasie przerwy w orzeczonej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą (trwającej ponad 60 dni), pracownik odzyskał zdolność do pracy, powinien zasięgnąć opinii lekarza leczącego.

Jeśli z opinii lekarza będzie wynikało, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Mimo przerwy w zwolnieniach wynoszącej ponad 60 dni okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą i po przerwie należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

Jeżeli lekarz leczący potwierdzi, że w okresie przerwy ubezpieczony był zdolny do pracy, powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. W związku z tym okresu niezdolności przypadającej przed przerwą nie należy sumować do jednego okresu zasiłkowego z okresem niezdolności do pracy po przerwie.

Prawo do nowego okresu zasiłkowego powstaje w przypadku przerwy w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą wynoszącej ponad 60 dni tylko wtedy, gdy jest to przerwa w niezdolności do pracy, a nie przerwa w zwolnieniach lekarskich.

Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby (złamanie kości udowej) przez okres 182 dni, tj. od 24 maja do 21 listopada 2010 r. W listopadzie wrócił do pracy. Przedłożył zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy. Ponownie stał się niezdolny do pracy od 25 stycznia br. Złożył zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza z tej samej poradni, w której leczył się w poprzednim okresie zasiłkowym. Na prośbę zakładu pracownik przedłożył zaświadczenie lekarza leczącego, z którego wynikało, że obecna niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą, która trwała do 21 listopada 2010 r. Dodatkowo lekarz potwierdził, że w okresie od 22 listopada 2010 r. do 24 stycznia br. pracownik był zdolny do pracy. Ponieważ przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą jest dłuższa niż 60 dni (wynosi 64 dni), a z opinii lekarza leczącego wynika, że pracownik w tej przerwie odzyskał zdolność do pracy, nabywa on prawo do nowego okresu zasiłkowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA