| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Niższe składki za matki powracające do pracy

Niższe składki za matki powracające do pracy

Przez 3 lata od powrotu pracownika z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawca nie musi opłacać za niego składek na FP oraz FGŚP. Okresy pracy pomiędzy poszczególnymi urlopami lub częściami tych urlopów podlegają sumowaniu.

Sumowanie okresów ulgi

Okres 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. W przypadku gdy bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownica korzysta z urlopu wychowawczego, 36-miesięczny okres zwolnienia liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu wychowawczego. W praktyce mogą jednak wystąpić bardziej skomplikowane sytuacje.

Czy pracownika, który wrócił z urlopu ojcowskiego, obejmuje zwolnienie z opłacania składek na FP i FGŚP >>

Może się zdarzyć, że pracownica bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego powraca do pracy, a na urlop wychowawczy idzie dopiero po jakimś czasie. W takim przypadku 36 miesięcy zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu macierzyńskiego do miesiąca, w którym nastąpiło rozpoczęcie urlopu wychowawczego. Jeśli przed skorzystaniem pracownicy z urlopu wychowawczego pracodawca nie wykorzystał pełnego 36-miesięcznego zwolnienia, pozostały okres może wykorzystać po jej powrocie z wychowawczego. Ale jest możliwa jeszcze inna sytuacja. Pracownica może być na urlopie wychowawczym dzielonym na kilka części, a pracować pomiędzy kolejnymi częściami tego urlopu. W takim przypadku okres zwolnienia z opłacania składek liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po powrocie z danej części urlopu do miesiąca rozpoczęcia kolejnej części urlopu wychowawczego. Okresy zwolnienia z opłacania składek przypadające pomiędzy okresami urlopów podlegają sumowaniu, a więc łącznie nie mogą przekroczyć 36 miesięcy.

Przykład

Pracownica przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Urlop ten zostanie wykorzystany w całości 24 stycznia 2011 r. Od 25 stycznia 2010 r. zamierza wrócić do pracy na ponad 5 miesięcy, a od 1 lipca 2011 r. chciałaby skorzystać z 3-miesięcznego urlopu wychowawczego. Po jego wykorzystaniu zamierza ponownie wrócić do pracy (tym razem na 8 miesięcy). Od 1 czerwca 2012 r. chciałaby wziąć jeszcze 3 miesiące wychowawczego, a następnie powrócić na stałe do pracy. Pracodawca zatrudniający pracownicę będzie zwolniony z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w następujących okresach:
– od 1 lutego 2011 r. do 30 czerwca 2011 r. (5 miesięcy),
– od 1 października 2011 r. do 31 maja 2012 r. (8 miesięcy),
– od 1 września 2012 r. do 31 lipca 2014 r. (23 miesiące).

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK