| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Dotychczas, bez względu na rozkład czasu pracy, pracownicy mieli do przepracowania taki sam wymiar czasu pracy. Po wejściu w życie nowych przepisów, ze względu na różne wymiary czasu pracy uzależnione od rozkładu czasu pracy, w jakim pracuje pracownik, pracownicy wynagradzani stawką godzinową będą zarabiać różne kwoty, mimo że będą mieli taką samą stawkę wynagrodzenia. W przedstawionym wyżej przykładzie, jeżeli pracownicy są wynagradzani stawką godzinową, to pracownik pracujący od poniedziałku do piątku otrzyma za styczeń 2011 r. wynagrodzenie za 160 godzin pracy, natomiast pracownik pracujący od wtorku do soboty otrzyma wynagrodzenie tylko za 152 godziny. Jeżeli pracownicy są wynagradzani w stawce miesięcznej i otrzymują takie samo wynagrodzenie, wówczas – mimo że przepracują różną liczbę godzin – zarobią tyle samo.

Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK >>

Ze względu na różne wymiary czasu pracy pracownicy pracujący w nocy będą otrzymywać różne wysokości dodatków za pracę w nocy. Przy ustalaniu tych dodatków bierzemy bowiem pod uwagę wymiar czasu pracy w danym miesiącu, w którym doszło do pracy nocnej. Różne wymiary czasu pracy wpłyną również na ustalenie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej. Wpływ na wysokość tych dodatków mają bowiem także wymiary czasu pracy w poszczególnych miesiącach.

Ponadto nowe przepisy dają pracodawcy prawo do zwiększania liczby godzin pracy w zależności od rozkładu. Pracodawca, który układa harmonogramy czasu pracy na dane okresy rozliczeniowe, np. w systemie równoważnym czasu pracy, może zaplanować pracownikom dni świąteczne jako dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Wówczas pracownicy przepracują więcej godzin.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »