| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Ochrona przed wypowiedzeniem

Ochrona przed wypowiedzeniem

Prezes spółki w wieku przedemerytalnym korzysta ze szczególnej ochrony polegającej m.in. na zakazie wypowiadania mu umowy o pracę. Nie można także przenieść go na inne stanowisko ani obniżyć mu wynagrodzenia, chyba że wyrazi na to zgodę.

WAŻNE!

W sytuacji zwolnienia indywidualnego wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przyczyny niedotyczące pracownika (np. zła sytuacja ekonomiczna firmy) stanowią wyłączny powód wypowiedzenia warunków pracy lub płacy.

W obu tych sytuacjach pracownik ma prawo do dodatku wyrównawczego, jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy spowoduje obniżenie jego wynagrodzenia. Dodatek ten przysługuje do końca okresu, w którym pracownik korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy (art. 5 ust. 6 ww. ustawy).

Przywrócenie do pracy

W praktyce wątpliwości budzi możliwość żądania przez zwolnionego członka zarządu spółki z o.o. przywrócenia do pracy na dotychczas zajmowane stanowisko.

Kiedy należy dopuścić pracownika do pracy po wydaniu przez sąd wyroku przywracającego go do pracy >>

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony za wypowiedzeniem, zasadniczo może żądać:

  • uznania wypowiedzenia za bezskuteczne,
  • przywrócenia do pracy,
  • zasądzenia odszkodowania.

Wybór między tymi roszczeniami należy właściwie do pracownika. Sąd pracy może jednak nie uwzględnić żądania pracownika dotyczącego przywrócenia do pracy, jeśli ustali, że uwzględnienie tego roszczenia jest niemożliwe lub niecelowe, i wówczas orzeka o odszkodowaniu (art. 45 § 2 k.p.). Nie dotyczy to jednak pracowników w wieku przedemerytalnym, chyba że przywrócenie do pracy jest niemożliwe z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy. W przypadku więc pracowników w wieku przedemerytalnym sąd jest w zasadzie związany żądaniem zawartym w pozwie pracownika i może zasądzić odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy, ale tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy >>

Jednak gdy chodzi o członków zarządu spółki z o.o., to w orzecznictwie sądowym dominuje pogląd wyłączający możliwość żądania przywrócenia do pracy przez odwołanego członka zarządu. W wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (III PK 53/06) stwierdzono kategorycznie, że „odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej, zatrudnionemu na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę, którą rozwiązano sprzecznie z prawem, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy. Jeżeli podlegał on szczególnej ochronie, to ma prawo do odszkodowania w wysokości równej wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy w razie przywrócenia do pracy, lecz nie niższego niż określone w art. 471 k.p. (art. 203 § 1 k.s.h., art. 45 § 1 i art. 47 k.p.)”.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »